Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

NÄRINGSLIV
Artikel av Dominika Peczynski publicerad 12 feb 2007 kl. 17.57:

Mest hatade salladsbaren till salu - Vi tar den!

"De flesta människor skulle spy på att arga gubbar och tanter i orangea västar stod utanför ingången till deras företag och delade ut flygblad om att företaget är ondskan självt. Men inte Fredrick Federley och jag. Vi går igång på sånt."
Den numera superkända salladsbaren Wild´n Fresh i Göteborg är till salu eftersom ägarinnan, den 24-åriga småbarnsmamman Sofia Appelgren, inte orkar med att det varje dag står upp till 40 representanter från Hotell- och restaurangfacket utanför hennes lilla salladsbar och på något sätt försöker hindra gäster från att gå in.

Den mediala uppmärksamheten har förstås gynnat hennes affärer. Utan blockaden hade Wild´n Fresh bara varit ännu en av tusentalstals små salladsbarer, caféer, korvkiosker och dylikt som finns i Sverige. Men på grund av det mediala intresset kring hennes kamp mot facket känner de allra flesta som någon gång läst en dagstidning till den. Oavsett det orkar hon inte längre. Hon vill sälja den och jag funderar på att köpa den tillsamman med en av mina bästa vänner, Fredrick Federley som är centerpartistisk riksdagsledamot. Han är en starkt bidragande orsak till att Wild´n Fresh är ett så känt varumärke som det är idag. Han uttalade sig nämligen om Hotell- och Restaurangfackets tillvägagångssätt när de började mobba stackars Sofia och kallade det för maffiametoder.

Hursomhelst, bakgrunden känner alla till och Sofias skäl till att vilja sälja är helt begripliga. De flesta människor skulle spy på att arga gubbar och tanter i orangea västar stod utanför ingången till deras företag och delade ut flygblad om att företaget är ondskan självt. Men inte Fredrick och jag. Vi går igång på sånt. Jag skulle ge fingret åt dem, skratta och ta bilder på dem med mobilen. Fredrick skulle ha en väst med en annan färg och dela ut egna flygblad som handlade om något helt annat. Vi skulle anordna dekadenta fester i lokalen och inte bry oss ett skvatt om den där arga bunten som stod utanför och frös. Och inte bryr vi oss om att det står elaka saker om oss i tidningarna. Där är vi, till skillnad från Sofia, ganska vana och inte särskilt känsliga.

Vi har faktiskt redan varit i kontakt med Sofia och vet att hon, utöver oss, har två andra intressenter. Så det är inte alls otänkbart att Fredrick Federley och jag snart blir stolta salladsbarägare. Och möjligheterna är obegränsade. Man kan göra en hel kedja Wild´n Fresh. Börja med att öppna en här i Stockholm. Sen kan man bara hoppas att fackmänniskorna sätter den i blockad också. De verkar ha missat att de är väldigt bra för affärerna. Men det har inte vi...

Bookmark and Share

Dominika Peczynski, Känd från Army of Lovers, Driver Pr-byrån Mafioso och www.forbannelse.se


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

NÄRINGSLIV
Försvar av kapitalismen övertygar inte mig
"Norbergs bok är mycket välskriven och han har nog övertygat många om kapitalismens förtjänster. Jag tycker att kapitalismen under en övergångsperiod kan få styra ekonomin men i det långa loppet är det socialismen och senare kommunismen som gäller."

 Yngve Karlsson

NÄRINGSLIV
Devalvering bra för EU?
"Ledaren i Financial Times hyser samma tro på devalveringarnas förtjänster som socialdemokraterna en gång gjorde 1982. Exporten från EU skulle gynnas och länderna med en svag ekonomi skulle stärkas."

NÄRINGSLIV
Gemensam finanspolitik för EU nödvändig?
En stärkt centralisering av EU:s finanspolitik kräver stort politiskt mod. Kan omfattningen av dagens kris vara det som behövs för att inleda processen?

 Yngve Karlsson
 Leif-Arne Undvall

NÄRINGSLIV
Ekonomiskt stålbad väntar britterna
Per T. Ohlsson har i Sydsvenskan den 2 maj 2010 skrivit ännu en mycket upplysande artikel. Denna gång gällde det valet i Storbritannien. Han menar att "Oavsett vem som bildar regering stundar drakoniska nedskärningar i Storbritanniens finanser."

NÄRINGSLIV
Marknaden mår utmärkt, tack!
Kommer marknadens signaler fram? Denna fråga sysselsätter många marknadsliberaler. Men frågan är felställd, och vad som är viktigt är istället vem det är som skapar efterfrågan i ett samhälle.

 Yngve Karlsson
 Robert Wensman

NÄRINGSLIV
Martin Wolf gick tillslut i sin fars spår
"Martin Wolf växte upp i tron om att han skulle bli ekonom. Av en tillfällighet blev han ändå journalist, vid 41 års ålder."

NÄRINGSLIV
Kina och Indien viktiga för svensk ekonomi
"Petersen skriver att återhämtningen i den globala ekonomin blir långsam och att detta kommer att slå mot svensk exportekonomi. 'I nuläget är det utvecklingsländer som Kina som ser till att det är styrfart i ekonomin.'"

 Yngve Karlsson
 Yngve Karlsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Dominika Peczynski

Publicerad:
12 feb 2007 kl. 17.57

Skriv ut artikel


7330 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,4 / 35 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Försvar av kapitalismen övertygar inte mig
Yngve Karlsson

Asymmetriska störningar i EU
Yngve Karlsson

Devalvering bra för EU?
Yngve Karlsson

Gemensam finanspolitik för EU nödvändig?
Leif-Arne Undvall

Ekonomiskt stålbad väntar britterna
Yngve Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Jag - förmodligen världens mest olyckliga kvinna?
Dominika Peczynski

Mer Åsa-Nisse och mindre rövknull i samhället!
Fadde Darwich

Ingen jävel ska lägga sig i om jag viker ut mig!
Linda Rosing

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Försvar av kapitalismen övertygar inte mig
Yngve Karlsson

Devalvering bra för EU?
Yngve Karlsson

Gemensam finanspolitik för EU nödvändig?
Leif-Arne Undvall

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Vi fick inte köpa salladsbaren Wild'n Fresh!
Dominika Peczynski

Kicki - med all respekt - alla mår dåligt ibland
Dominika Peczynski

Jag - förmodligen världens mest olyckliga kvinna?
Dominika Peczynski






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR