 |
KROPP & SJÄL
Artikel
av Anitha Östlund
publicerad 16 jan 2010 kl. 06.00:
Foglossning, vad är det?
När jag läser min dagbok från när jag låg där obrukbar och ur stånd att gå eller sitta, känner jag smärtan.
20 februari 2005 Fostret 36v. Vaknade vid fyra då Raz vaknade och fick sin välling, sedan kunde jag inte somna om. Vid åtta vaknar jag med ett ryck och rusar till toaletten. Är lös i magen, hm... (Jag har läst att man blir lös i magen innan man föder därför att naturen sett till att man rensar magen innan barnet kommer.) Lite orolig blir jag, det medges. Ligger på massagedynan, men måste kliva av när magen inte ger upp sina uppblåsningar, och blir standby i läge uppblåst. Plockar ihop mina och barnets kläder till BB, och kollar Raz kasse med kläder och blöjor för att han skall kunna sova borta. Egentligen skulle jag vilja ha honom med mig, men jag inser ju att det är en omöjlighet. Han skall sova borta för första gången i sitt liv den lille. Vid 17-tiden kommer Peter hem, och har hundarna med sig (Micaela har ju haft hand om dem när han varit borta). Razmus blir så GLAD när pappa kommer hem, och att sova ligger inte på prioriteringslistan. Han vill inte alls sova, nu när hans älskade far är hemma och kan busa med honom. Vi låter honom leka lite tills han blir för trött och nästan somnar på plats. Lilla, lilla hjärtat.
21 februari 2005 Tar Raz i sele på ryggen, och går ner till tvättstugan för att lägga i tvätt, men det är för tungt så han får gå själv istället. Det går finfint med lite hjälp. Han tultar snällt ner trappsteg för trappsteg, och inne i tvättstugan leker han med golvmoppen som står där. När vi är klara sover vi middag, och det var välbehövligt för oss båda. Raz krånglade vid blöjbytet, och kickade mig i magen så jag fick ont. Jag lade mig en stund i sängen medan han lekte bredvid, och det blev bättre. Såg i tidningen att min gamla lägenhet här på Erstagatan var till salu och ville gärna gå och titta på den för att se hur den såg ut idag. Peter kom hem med pizza som vi snabbt åt, och sedan gick vi över för att kolla på lägenheten. Den var fin som attan och rätt mycket var omgjort därinne. Massor av minnen åkte genom skallen när jag gick omkring i rummen där jag bott i 12 år. På kvällen nattade Peter Raz, medan jag låg på soffan och slötittade på tv. När jag skulle kliva upp var det helkört i både rygg och höfter. Det var tvärlåst! Jag ropade skräckslagen på Peter som fick hjälpa mig upp. Jag skrek av smärta när han lyfte upp mig, eftersom det skar som knivar i hela ryggen och rumpan. Hade sedan vansinnig värk hela natten, och sov nästan ingenting. Låg och grät hela natten. Det känns så skönt att Peter är hemma. Något lurt är på G.
23 februari 2005 Peter fick ringa till försäkringskassan och anmäla sig eftersom jag är helt obrukbar. Razmus och P for till BVC i Hammarby för att få en vaccinations-spruta. Jag hade vansinnigt ont, och ringde till slut till förlossningen som bad mig ringa min barnmorska (vilket jag ju redan gjort). Grät pga smärtan, och hade utanpå det som vanligt sammandragningar hela tiden och värk. Peter ringde till akuten och berättade om mig, men de sade att inget fanns att göra. När han hjälpte mig ur sängen grät och skrek jag högt när det skar som tusen knivar och kändes som att höfterna var trasiga. Jag var övertygad om att kroppen gått sönder. Peter berättade att Raz väger 11.5 kg och är 83 cm lång. Han gick ut med Raz och hundarna i parken och lekte så att jag skulle få försöka sova en stund. På kvällen åt vi nachos, men tyvärr är det inte lika gott som vanligt, och de starka kryddorna orsakar sura uppstötningar när jag lägger mig. Faan! Hade ont, så förbannat ont, och sov dåligt, men i alla fall lite grand.
24 februari 2005 Frukost. Peter var sjukskriven med mig. Jag kom själv ur vår säng genom att rulla upp, och var lite mer rörlig idag. Ringde och fick tid hos en akupunktör på Folkungagatan. Peter körde mig dit, och färden dit var helvetisk för att inte tala om konststycket att ta sig UT ur bilen, men in kom jag och behandling fick jag. Jisus vad ont det gjorde. Bäckenet hade låst sig sade han, och bände och trixade (blev lite orolig för henne därinne). Han var duktig. Efteråt frös jag så att jag huttrade, och ville bara hem. Vi lade oss och vilade, och jag fick ont, så ont att jag skrek när jag skulle upp igen. MEN, upp kom jag. Tårarna sprutade. Jag ringde till syrran för att rapportera vad som hände, och hon sade att hon höll tummarna för att barnet skulle komma ut snart så värken skulle lugna ner sig. På natten sov jag dåligt, och var upp flera gånger och gick runt. Bäckenet låste sig totalt gång på gång. Att ligga var nästan omöjligt eftersom sängen tryckte ihop kroppen.
25 februari 2005 Fick akuttid till läkare på Dalens sjukhus, och blev sjukskriven. Efteråt for vi till försäkringskassan, där en dam berättar att Peter får så kallad tillfällig föräldrapenning när inte jag kan sköta Razmus. "Så himla bra! Vilket bra land vi bor i!" Sade jag glad till Peter när jag haltade ut därifrån. Har sammandragningar, och värk i fogarna. Är det dags för födsel? Till kvällen lugnade sig värken lite grand, men natten blev fördjävlig. Jag sprang upp och ner från sängen hela natten. Så fort jag lade mig låste sig höfterna totalt och orsakade knivskarpa smärtor. Hela jag var en stor SMÄRTA.
Dessa rader är hämtad från min bok TRE ÄNGLAR OCH TRE MIRAKEL som du hittar i bokhandeln nu.
|