dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Leif-Arne Undvall publicerad 29 sep 2009 kl. 13.14:

En göteborgare det svänger om

Medan IFK Göteborg hade svårt att hänga med i svängarna på Fredrikskans gräsyta, fanns en annan göteborgare i Kalmar, på Söderports minimala scen som det svängde desto mer om. Mr Bo and the Voodooers spelade två set inför en entusiastisk publik.
Mr Bo & the Voodooers bildades 1997 och består av Mr Bo (Carlsson) själv på sång och gitarr, Bo Hansson på hammondorgel, Roger Mörk på trummor och Lasse Mellqvist på bas, för kvällen förstärkta med Jan Fredriksson, saxofonist och Dan Warvne på trumpet.

Bo är en både skicklig och känslig gitarrist och hans influenser är många, däribland alldeles tydligt Albert King. Helt riktigt så förstärks attacken i hans spel av tumplektrumet. Bo Hanssons hammond ger en riktigt stadig botten, en hammond som får ta stor plats med feta slingor och elaka riff. Två blåsare av klass gör soundet fylligare och kommer allra bäst till sin rätt i de lite soulbaserade låtarna. Kompet är följsamt och tight, en trummis som verkligen spelar trummor i stället för att bara slå på dem.

Mr Bo spelar ingen nyskapande musik, långt ifrån, spellistan består mestadels av covers, men det är ändå en egen profil bakom dem. Mr Bo håller sitt gitarrspel strikt inom blueskonceptet för att plötsligt göra utflykter, han tänjer och bänder med sin gitarr och sjunger med en känslig röst. Själv är jag ändå mest svag för Bo Hanssons hammondslingor, min favorit den här kvällen blir därför deras cover på Green Onions.

En spelning i en liten lokal gör att kontakten med publiken blir direkt, i set två tänder det till på allvar, Mr Bo ger sig ut bland publiken och spelar, publikfrieri, självklart, och vi i publiken älskar honom. Det är precis så här blues skall vara, trångt, varmt, svettigt och här och nu.

Se The Voodooers - Green Onions på Youtube.




Bookmark and Share

Leif-Arne Undvall, Grötmyndig, självgod och vanlig


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE
Kylie - en av 1980-talets största artister
Foto: Петър Петров (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

En inblick i popfabriken
Mixmastern Phil Harding ger sin egen bild av en viktig era i popmusikens historia.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
Sohrab Rahimi
Foto: Hanna Jeppsson

Poetens ställning i Iran - förr och nu
Allt fler poeter avlägsnade sig från makten och anslöt sig till folket, och till de politiska folkrörelserna som var ett resultat av människornas törst efter frihet.

 Sohrab Rahimi

Skivrecension

Monica Zetterlund 1965
Foto: AB Skrivstugans arkiv

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Monica Zetterlund behöver ingen närmre presentation, denna klassiska och alltför tidigt bortgångna jazzsångerska fortsätter att fängsla allt fler lyssnare.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
August Strindberg
Foto: flickr/Kungliga biblioteket (BY CC 2.0)

Skandalskrivaren August Strindberg
Klockan 16.30 den 14 maj 2012 är det 100 år sedan Sveriges kanske märkligaste författare dog.

 Stefan Whilde

KULTUR & NÖJE
Anton Yoseph

Myspace - är tiden förbi?
Det kändes som om det alltid funnits ett naturligt forum på Internet där unga kunde hitta kärleken till musiken och interagera med sina favoritartister, men det var innan världen valde att göra sig av med Myspace.

 Anton Yoseph

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Hryck (BY CC 2.0)

Seiges Söndagspredikan - Om fin- och fulkulturen
När får vi se en violinist i en symfoniorkester luta sig bakåt under ett solo och leka sensuellt med tungan mot publiken?

 Johan Seige

KULTUR & NÖJE

Konst i Kungsträdgården
"Ett mycket uppskattat evenemang med tiotusentals besökare och en möjlighet för alla att på plats få träffa och prata med konstnärerna."

 Nils Mohlin

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Leif-Arne Undvall

Publicerad:
29 sep 2009 kl. 13.14

Skriv ut artikel


803 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Resande i musik
Bengt O Björklund

En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Seiges Söndagspredikan - Om fin- och fulkulturen
Johan Seige

Mikael Wiehe är fortfarande briljant
Mikael Vasara

Whitney Houston själv är ansvarig för sin tragiska död
Mikael Vasara

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Sädescirklar - människohand eller UFO:n?
Bo Nilson

Hjärnan bakom G4S-rånet
Leif-Arne Undvall

Filmiska minnen av tre stjärnor
Unto Seppälä

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Poetens ställning i Iran - förr och nu
Sohrab Rahimi

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Funkig Nils Landgren och Visby Storband levererar
Leif-Arne Undvall

Murras i Visby - vem tar hand om notan?
Leif-Arne Undvall

Jerusalem - Simon Sebag Montefiore
Leif-Arne Undvall






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR