dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Mikael Vasara publicerad 22 apr 2009 kl. 14.09:

Reinfeldts väg till makten

"Anita Kratz bok handlar om hur Reinfeldt tog sig fram till maktens topp. Det är en bok som rör sig mycket på ytan, mer ett referat av det vi alla visste men redan har glömt. Det kommer att vara ett bra historiskt dokument, nu när tiden går så fort."
Reinfeldt - Ensamvargen
Av:Anita Kratz

Min bild av moderaterna har varit att de för en lugn och städad politik, med det egentliga målet att sänka skatterna så mycket som möjligt för det rika och ta in skatter på låg- och medelinkomsttagare. För att hårdra det lite. Vi lever i en tid av nyliberalism, med målet att Sverige ska bli en nattväktarstat, det vill säga att staten ska upprätta lag och ordning men för övrigt inte lägga sig i. Även om det där med att lägga sig i blir lite svårt om det nu är så att lagstiftningen ska läggas någon annstans. För det är ändå så att de som finns på ekonomisidan trots allt vill ha lagar och regler som styr handeln.

Bo Lundgren, Fredrik Reinfeldts föregångare som partiledare, brukade säga att det var deras parti som såg till att skråsamhället från medeltiden togs bort. Han hänvisar han till den Liberala traditionen, men moderaterna har också en konservativ ådra och vill upprätthålla gamla fina ideal. I de idealen är det viktigt med en adel och en kung som kan påverka adelns privilegium. Om detta är sant får forskningen utreda, om de är intresserade.

Men, det Bo Lundgren gjorde var att behålla konservatismen trots att det var liberalismen han ville få fram. Tidigare hade Moderaterna haft Carl Bildt - en kung i sitt eget rike, det var personkult och gamla medarbetare som inte ville föra moderaterna framåt. Det tyckte att det räckte att vara ett företagarvänligt parti som inte ville ha höga skatter för företagarna.

Reinfeldt har enligt boken agerat själv och slitit för att bli MUF-ordförande. Han har häcklat Carl Bildt och partiet och varit på väg att tappa sitt fotfäste där, men har pushats på av bland annat Gun Hellsvik. Där har vi förresten en kvinna som stöder en man (inget som det brukar talas högt om).

Nå, vad var det Reinfeldt ville? Jo han ville ha in de sociala frågorna i partiet, de som allmänt brukar kallas "de mjuka frågorna". Men hur gjorde han för att få vara kvar i partiet? Han anordna en personalvalskampanj som inte gillades i moderatleden. Räddningen för många politiker som inte är omtyckta i partiet, men som mycket väl kan vara omtyckt av väljarna. När det inte gick så bra påbörjade han sin mission att förändra partiet. Det var fler än jag som reagerade på att han kallade de nya Moderaterna för ett "arbetarparti". En benämning som socialdemokratierna hade haft ensamrätt på sedan de bildades i slutet på 1800-talet.

När Reinfeldt väl blev partiledare hade Bo Lundgren kört ner partiet i den absoluta botten genom att ständigt prata om att sänka skatter. Och Göran Persson gjorde en poäng av att Bo minsann hade pengar och bodde fint och dyrt och inte förstod fotfolket, vilket Göran Persson tydligen själv gjorde, även om han längre fram köpte sig en jordbruksfastighet och fick opinionen att rasa.

Göran vann en pyrrhusseger för sig själv och partiet. När väll Reinfeldt började smida planer inför framtiden påstod sig han representera precis det som socialdemokraterna stod för. Men att säga att man är ett "arbetarparti" betyder inte nödvändigtvis att man är på arbetarnas sida vad det gäller privilegium, man kan helt enkelt bara ta till alla medel för att försöka få ut folk arbete, trots att de inte får några jobb.

Det som hände efter valet var att Alliansen höjde A-kasseavgifterna, vilket fick till följd att A-kassan dränerades på medlemmar. Moderaterna hade visat sitt rätta ansikte och många väljare var besvikna över att det blivit "grundlurade".

Anita Kratz bok handlar om hur Reinfeldt tog sig fram till maktens topp. Det är en bok som rör sig mycket på ytan, mer som ett referat av det vi alla visste, men redan har glömt. Det kommer att vara ett bra historiskt dokument, nu när tiden går så fort. Vi vet idag att till exempel Anders Borg blir hånad för att vara den bästa socialdemokratiska finansministern, tidigare tillhörde den rollen Kjell-Olof Felt. Det som var blått igår är rött idag och vice versa. Det behövs grundliga kunskaper för att hänga med i svängarna. Men tittar man historiskt så är det inte så konstigt. De socialsystem vi har i dag har haft ett bra stöd, inte bara inom socialdemokratin, även om de själva vill ge sken av att det är så. Även moderaterna var ivriga påhängare av socialreformer på 1970-talet. Men sociala system kan inte hålla hur länge som helst när det belastas med fler och fler sjuka och arbetslösa.

Reinfeldt har fortsatt det jobb som Socialdemokraterna har påbörjat - det vill säga slakta heliga kor. För att använd ett slitet utryck.




Bookmark and Share

Mikael Vasara, En musik galning ,som lyssnar och skriver både musik och böcker.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Mikael Vasara

Publicerad:
22 apr 2009 kl. 14.09

Skriv ut artikel


1398 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,2 / 8 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Miljöpartiet - knappast höger, utan vänster
Luka Vestergaard

Utmaningar väntar Socialdemokraterna
Patrik Wikström

Vägledning för väljare
Jan Wiberg

Partiledardebatten - alla förlorar på lågmäldheten!
Luka Vestergaard

Kan man vara moderat som moderat?
Jan Kramár

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Orsak till väljarras - Wanja, Mona eller internet?
Ulf Nilson

Frihandel eller protektionism del 6
Yngve Karlsson

Ge Europaparlamentet mandat att förändra
Marit Paulsen

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Karl Ove Knausgård - Min kamp Del 4
Mikael Vasara

Det som är är.
Mikael Vasara

Min kropp är full av socker
Mikael Vasara






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se