dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Linda Rosing publicerad 19 dec 2006 kl. 07.50:

Linda Rosing om mötet med Prinsessan Lilian

"Jag måste bara berätta en rolig sak som inträffade för ett tag sedan. Min dåvarande chef, jag och min son var ute och shoppade kläder som jag skulle ha på mig i ett pokersammanhang."
Prinsessan Lilian ville inte sy på min tröja

Jag måste bara berätta en rolig sak som inträffade för ett tag sedan. Min dåvarande chef, jag och min son var ute och shoppade kläder som jag skulle ha på mig i ett pokersammanhang.

Jag skulle ha pokerföretagets logga på kläderna eftersom jag var sponsrad av dem. Efter några stressade timmars shoppande skulle vi leta reda på någon som kunde sy på loggan direkt, för vi hade bråttom. Vi sprang runt och blev skickade hit och dit, men ingen kunde göra det på direkten. Till slut blev vi rekommenderade att gå upp på NK. Där har de en jätteduktig dam som syr, fick vi veta. Så vi sprang upp där och kom instormande till damen där hon satt och sydde medan en annan dam stod bredvid och höll i tyget. Jag frågade om någon av de hade möjlighet att sy omedelbart. De tittade förvånat upp på oss eftersom vi hade kommit infarande som stormvindar. Jag satte mig direkt ner på en ledig stol och pustade ut. Den ena damen svarade "Ja, om du kan vänta i tio minuter".
"Vad bra! Vem av er vill sy då?", frågade jag och tittade på båda sömmerskorna. Den andra damen tittade på mig, log och sade: "Är du inte Linda Rosing?"
"Jo", svarade jag, log tillbaka och tänkte "Hur kan hon känna igen mig?"
"Du satte dig på min stol", fortsatte damen som hade stått och hållit i tyget.
Damen som sydde tittade på mig och försökte få ögonkontakt, men jag fattade ingenting. Det enda jag tänkte på var vem av sömmerskorna som skulle ta min tröja. Jag hade ju bråttom. Men artig som man är så sade jag bara "Förlåt" och reste mig upp.

Under tiden vi väntade tog damen, som inte sydde, upp sin handväska. Stolt visade hon oss väskan som hade en bild på henne själv och en hund utanpå. Både jag och min chef tittade på varandra och smålog. "Ja", tänkte jag "så gör man kanske när man blir äldre".
"Å, vilken fin hund", sade vi och log.
"Tack, det är jag och min hund", sade damen stolt och nöp min son Kevin i kinden.
"Vilken vacker pojke", fortsatte hon och lyfte upp Kevin och kramade om honom. "Ursäkta mig ett tag", sa hon sedan och gick iväg.
"Å nej", var min första tanke. "Kunde inte hon ha börjat sy min tröja.
"Känner ni inte igen henne?", frågade den syende damen.
Jag och min chef tittade på varandra och skakade på huvudena.
"Det är ju prinssessan Lilian" sade damen, och just då kom prinsessan tillbaka, in genom dörren. Jag och min chef hoppade upp från stolarna och bugade för prinsessan och jag lovar att våra ansikten var lika röda som tomater. Prinsessan Lilian tittade på mig och log.

Jag hade alltså först tagit prinsessans stol, sedan väntat mig att hon skulle erbjuda sig att sy min tröja - och inte känt igen henne! Jag som trodde att hon bara var en annan sömmerska som jobbade på NK. Fan, vad pinsamt. Men så kan det gå. Man kan inte känna igen alla. eller?



Bookmark and Share

Linda Rosing, Artist och modell


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE
Kylie - en av 1980-talets största artister
Foto: Петър Петров (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

En inblick i popfabriken
Mixmastern Phil Harding ger sin egen bild av en viktig era i popmusikens historia.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
Sohrab Rahimi
Foto: Hanna Jeppsson

Poetens ställning i Iran - förr och nu
Allt fler poeter avlägsnade sig från makten och anslöt sig till folket, och till de politiska folkrörelserna som var ett resultat av människornas törst efter frihet.

 Sohrab Rahimi

Skivrecension

Monica Zetterlund 1965
Foto: AB Skrivstugans arkiv

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Monica Zetterlund behöver ingen närmre presentation, denna klassiska och alltför tidigt bortgångna jazzsångerska fortsätter att fängsla allt fler lyssnare.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
August Strindberg
Foto: flickr/Kungliga biblioteket (BY CC 2.0)

Skandalskrivaren August Strindberg
Klockan 16.30 den 14 maj 2012 är det 100 år sedan Sveriges kanske märkligaste författare dog.

 Stefan Whilde

KULTUR & NÖJE
Anton Yoseph

Myspace - är tiden förbi?
Det kändes som om det alltid funnits ett naturligt forum på Internet där unga kunde hitta kärleken till musiken och interagera med sina favoritartister, men det var innan världen valde att göra sig av med Myspace.

 Anton Yoseph

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Hryck (BY CC 2.0)

Seiges Söndagspredikan - Om fin- och fulkulturen
När får vi se en violinist i en symfoniorkester luta sig bakåt under ett solo och leka sensuellt med tungan mot publiken?

 Johan Seige

KULTUR & NÖJE

Konst i Kungsträdgården
"Ett mycket uppskattat evenemang med tiotusentals besökare och en möjlighet för alla att på plats få träffa och prata med konstnärerna."

 Nils Mohlin

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Linda Rosing

Publicerad:
19 dec 2006 kl. 07.50

Skriv ut artikel


10765 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,3 / 197 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Skandalskrivaren August Strindberg
Stefan Whilde

Bestämd eller sträng?
Patric Eghammer

Myspace - är tiden förbi?
Anton Yoseph

En spelning som satte spår
Johan Seige

Man trivs ypperligt i den här romanen
Stefan Whilde

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Ingen jävel ska lägga sig i om jag viker ut mig!
Linda Rosing

Jag är inte desperat!
Linda Rosing

Olinda - en dum blondin som förtalar Sverige
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Poetens ställning i Iran - förr och nu
Sohrab Rahimi

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Novembervardag
Linda Rosing

Bert Karlsson och Billy Butt tänker med kuken
Linda Rosing

Cool! Jag är släkt med hög officer i US Airforce
Linda Rosing






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR