Onsdag den 8 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att jobba tills man är 75 | Knivskadade flickan i Hjällbo | Uteliggarldesignen på NK Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Sunny Börjesson publicerad 3 jun 2005 kl. 00.16:

Fallet Catrine da Costa - en rekapitulering

"Trots att den siste som sett en mördad person brukar nagelfaras ganska noga så skedde inte det i det här fallet. Ifall man hade gjort det hade man kanske fått veta att den s.k 'arkitekten' var tänd på strypsex."
Eftersom jag fått en del kommentarer till min artikel om Catrine da Costa, som visar att många inte riktigt vet så mycket om fallet, så vill nämna några fakta. Det är ju länge sedan nu och många läsare var inte ens vuxna när rättegångarna hölls.

Catrine försvann runt pingsten 1984 och delar av hennes styckade kropp återfanns samma sommar. Den första obduktionen skedde den 20 juli 1984 och inte mindre än sju (!) läkare från rättsmedecinska i Solna var närvarande. Bland dem fanns Jovan Rajs och den obducent som senare skulle bli anklagad för mordet. Tre man från polisen deltog också.

Om dödsorsaken konstaterade de att

"huvudet, halsen, vänstra bröstet, främre bukväggen, de yttre könsorgan och mjukdelarna från nedre delen av högra låret och vänstra höften saknas, liksom bukhålans och bäckenets samtliga organ, inälvor och blodkärl jämte de inre könsorganen vilket allt i sin tur försvårat bedömningen av dödsorsaken"

samt att

"obduktionsfynden snarare tyder på att da Costa avlidit till följd av yttre våld dvs att hon bragts om livet genom antingen strypning, trubbigt yttre våld mot huvudet eller skarpt våld emot halsen"

Men huvudet och halsen var avlägsnade så detta kunde inte bevisas.

(Vad Inger än tror så är jag inte ansvarig för det försvunna huvudet. Min anmärkning.)

Redan dagen efter obduktionen fick Catrines anhöriga, genom fingeravtrycken, veta att hon var funnen. Så långt känner de flesta till omständihgheterna.

Den siste som sett Catrine i livet var en äldre stamkund hos vilken hon övernattat. Hon brukade passa på att bada hos honom. Vi kallar honom för arkitekten. Han satte enligt egen uppgift av henne vid Kungsträdgården runt kl 10 på pingstdagens förmidddag. Ingen kan bekräfta detta. Trots att den siste som sett en mördad person brukar nagelfaras ganska noga så skedde inte det i det här fallet. Ifall man hade gjort det hade man kanske fått veta att den s.k arkitekten var tänd på strypsex och att han var bekant med den s.k obducenten. Fakta som kan ha varit viktiga och igen kanske totalt ovidkommande? Vi vet egentligen så lite om detta så omtalade mål.

Polisen hade haft ögonnen på obducenten i flera år under hans aktiviteter på "stritan". Han var en känd kund hos många av flickorna och däribland Catrine. En polis som vet det mesta om vad som hände på "stritan" både då och senare är Rolf Edin. Så polisen tog in honom på förhör. Husransakan visade märkliga fynd, men igen, detta kan ha varit totalt ovidkommande.

Den s.k allmänläkaren kommer in i bilden när hans f.d hustru läser i tidningen om oducenten och tipsar polisen. "Detta är en vän till maken!" Denna kvinna har goda motiv att sätta åt sitt ex. Hon har nämligen anmält honom för incest med parets knappt 2 åriga dotter men inte fått honom fälld. Jag lämnar hela biten om barnet, som genom sin mamma tilläts vittna i en mordrättegång, åt sidan. Ingenting tyder på att detta är mera än en desperat kvinnas försök till hämnd.

Läkarna blev så småningom åtalade och fälldes för mord den 8 mars 1988. Domen är offentlig och kan fortfarande beställas hos tingsrätten men jag vill minnas att den är nära 700 sidor lång. Vad som sedan hände var ren kaos och bör vara modern rättshistoria? Det slutade med att de båda läkarna friades för allt utom styckningen vilket fråntog dem chansen till en överklagan samt möjligheten att rentvå sig och gå vidare.

Varför fälldes obducenten? Många udda saker samverkade nog här?

På sitt arbetsrum i Solna hade obducenten fyra kranier och ett av dem hade han stulit ur frysrummet på sin arbetsplats. Det tillhörde den mördade prostituerade Anna (fingerat namn). Efter obduktionen tog obducenten i hemlighet av huvudet och behöll kraniet.

Catrines kvarlevor hittades runt en km från rättsläkarstationen i Solna. Obducenten nekade till att ha träffat Catrine men en ganska lång relation kunde beläggas. Bland många andra vittnen fanns det två kvinnliga poliser som var för sig vittnade om detta. De heter Marie Råden och Ann-Charlotte Lindberg. Obducenten förra fru dog 1982 under märkliga omständigheter och i dag hade man utan tvekan tänkt på pastor Fossmo. Hon hade lämnat honom och skulle bara hämta sina personliga saker i lägenheten. Obducenten själv och hans flickvän hittade henne liggande strypt i en sänggavel. Det sista hon gjorde i livet var att fotografera dörren innifrån. Man kunde se att säkerhetskedjan låg på.

En sjuksköteska som har tillgång till alla droger, skulle hon strypa sig själv långsamt till döds? Skillsmässan skulle, ifall den hade hunnit gå igenom, kunnat snuva maken på den stora livförsäkring han (liksom Fossmo) så omtänksamt tagit på sin unga fru. En förundersökning inleddes men man kom igen vart. Fallet avskrevs som självmord.

Allmänläkaren åtaldes som jag ser det helt på grund av "guilt by association". Jag håller med Per Lindberg att den s.k. arkitekten är en sannolikare partner till obducenten (eller ensam mördare) men han är sedan länge död.

Leif GW:s solnamördare tror jag inte heller på även om de passar in på profilen. Det gör ganska många. De är döda de med nu i vilket fall som helst.

Någon frågar mig vad ett sexualmord är för någonting? Jag citer en expert: Hirchfeld (ur Det abnorma könslivet) "Vid ett brott som med skäl kan benämnas som lustmord spelar arten av skadorna en betydelsefull roll. I de flesta fall är könsorganen stympade eller avskurna, buken uppskuren, man finner sönderslitna inälvor, avskurna bröst, offret har strypts och en käpp eller paraply förts in i vagina."

Inga likheter med ett s.k passionsmord således.

Jag kan rekommendera tre böcker om Catrin:

Hanna Olsson "Catrin och rättvisan" (1990)
Per Lindberg "Döden är en man" (1999)

samt den senaste

"Sanningen är en sällsynt gäst" av Lars Borgnäs.




Bookmark and Share

Sunny Börjesson, Pendlar mellan brinnande idealism o trött cynism


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE
Koshis seger kan innebära positiva förändringar och större karriärmöjlighet för småbarnsmammor
Foto: flickr/monika.monika (BY CC 2.0)

Kvinnliga politiker firar framgångar i Japan
Shiga-prefekturens nya borgmästare är inte bara landets yngsta genom tiderna, utan även kvinna. Prefekturen är nu den enda i Japan som har två kvinnor i ledande positioner.

 Micheles Kindh
 Jennie Johansson

POLITIK & SAMHÄLLE
Protester mot att kvinnors klädsel ses som en förmildrande omständighet vid fall av övergrepp
Foto: flickr/msmornington (BY CC 2.0)

Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
När Thorsten Flinck klappar den söta programledaren på stjärten i Melodifestivalen, reagerar den svenska kvinnan med ett ramaskri. I själva verket är det ett sundhetstecken och typiskt för mannen när han är glad.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megadeth's Girl (BY CC 2.0)

Varför ger man fortfarande elchocksbehandling?
Hundratals människor har rapporterat om svåra skador efter ECT. Jag har personligen varit i kontakt med många av dem. Deras vittnesmål skär i mitt hjärta. De får inte nonchaleras.

 Peter Larsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Sunny Börjesson

Publicerad:
3 jun 2005 kl. 00.16

Skriv ut artikel


9400 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3 / 41 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Kameraövervakning skulle hindra krogvaktsskandaler som den i Göteborg
Fadde Darwich

Breivik - Oslo tingsrätt riskerar måla in sig i ett hörn
Carl Olof Schlyter

Anders Behring Breivik frisk eller sjuk - vet någon?
Carl Olof Schlyter

Domen mot Schibbye och Persson - svårt med objektiviteten när journalister bevakar sitt eget skrå
Mikael Vasara

Omhändertagandet av Domenic en skam för Sverige
Caroline Olsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Feminister skämmer ut sig!
Jennie Vestling

Är kvinnor mer incestuösa än män?
Dick Wase

Feministerna var inte först, del 2
Tommie Nygren

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Micheles Kindh

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
När psykvården sviker
Sunny Börjesson

'Dette med Margit'
Sunny Börjesson

Kroppskontroll
Sunny Börjesson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se