dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

Valet 2010 - ungdomspartiledarna
Artikel av Jytte Guteland publicerad 5 okt 2009 kl. 06.00:

Jytte Guteland, förbundsordförande SSU
Foto: Martin Adolfsson

Unga drabbas hårdast av jobbkrisen

"SSU vill se investeringar i ett brett utbildningspaket med fler platser i högskolan, KY-utbildningar och komvux. Studiemedlet måste höjas så att fler kan och vågar studera. Utbildning, forskning och utveckling ger fler jobb."
Den svenska jobbkrisen blir allt allvarligare. Det går inte längre en dag utan att vi får höra nya besked om varsel, uppsägningar och skrämmande arbetslöshetssiffror. Unga människor drabbas extra hårt. Den största generationen på 20 år lämnade gymnasieskolan i somras. Mitt i jobbkrisen startar de sina vuxna liv utan arbete.

Den svenska ungdomsarbetslösheten tillhör de högsta i Europa. AMS ser ut att få rätt i sin prognos att var tredje ung kommer att vara arbetslös under 2010. Dessutom har över 130 000 elever nyss lämnat gymnasieskolan. Dessa ungdomar kommer att möta en akut situation som kräver ordentliga politiska åtgärder. Regeringen Reinfeldt verkar dock inte förstå krisens allvar och ser inte hur massarbetslösheten drabbar Sveriges unga. Vi tror inte att statsråden är medvetna om att även de kommer att förlora sina jobb om arbetslösheten är lika hög vid riksdagsvalet nästa år.

Den moderatstyrda regeringen lovade fler jobb i förra valet, men har istället sänkt skatter och mitt under krisen monterat ner Sveriges trygghetssystem. Nu saknar många tryggheten när den hade behövts som mest. Istället för satsningar på att ge människor ett jobb och skapa ny framtidstro fortsätter regeringsmedlemmar att göra utspel om otrygghet, lägre ingångslöner och försämrad anställningstrygghet. Detta är inte lösningen på Sveriges problem.

Det är självklart inte trygghet och bra löner som hindrar människor från att bli anställda. Det är bristen på framtidstro som hindrar jobben från att komma. Då blir det farligt med en regering som prioriterar stora skattesänkningar för de rikaste istället för investeringar i framtiden. När framtiden hänger på viljan att investera blir det farligt med en statsminister som nu säger sig ha "noll utrymme" för att investera strategiskt i krisens tid.

SSU anser att vi ska investera oss ur krisen. Sverige behöver stöd till arbetsgivare som anställer unga som varit arbetslösa i mer än sex månader, vi behöver satsningar på infrastruktur, bostäder och högre utbildning. Vi behöver satsningar på yrkesutbildningar och komvux, gröna jobb, småföretagande och entreprenörskap. Ekonomexperterna delar uppfattningen om att detta borde prioriteras framför regeringens jobbskatteavdrag.

Redan under högkonjunkturen 2006 såg SSU behovet av fler utbildningsplatser och föreslog en satsning på 10 000 nya platser. Först nu när lågkonjunkturen har satt djupa spår i Sverige och den största årskullen på 20 år har lämnat gymnasiet medger regeringen genom budgetpropositionen att vi hade rätt. När arbetslösheten ökar med 100 000 personer och den unga generationen drabbas hårdast av detta, är det förvånande att regeringen inte ser allvaret och vikten av att agera. Sverige behöver större satsningar på utbildning både gällande högre utbildning och komvux. Sverige behöver ett nytt kunskapslyft. SSU vill se investeringar i ett brett utbildningspaket med fler platser i högskolan, KY-utbildningar och komvux. Studiemedlet måste höjas så att fler kan och vågar studera. Utbildning, forskning och utveckling ger fler jobb.

Vad säger de andra ungdomspartiledarna?
Klicka här!




Bookmark and Share

Jytte Guteland, förbundsordförande SSU


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Jytte Guteland

Publicerad:
5 okt 2009 kl. 06.00

Skriv ut artikel


3150 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,7 / 7 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Valet 2010 - ungdomspartiledarna
Det är fint att vara svensk - och alla som vill ska kunna bli det
Adam Cwejman

Alliansens förslag om provanställning helt mot svenska modellen
Jytte Guteland

Butlers i tunnelbanan bättre än pigor i hemmen?
Magnus Andersson

Svensk vård och skola lukrativ bransch för vinstsugna riskkapitalbolag
Ida Gabrielsson

Tygliberalismen imponerar inte
Maria Ferm

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Fred går att uppnå i Israel/Palestina
Jonas Hansson

Hemlöshet diagnos på en vidrig människosyn
Rolf Nilsson

USA förtjänade inte OS igen
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Elever har rätt att ställa krav på Björklund
Jytte Guteland

Alliansens förslag om provanställning helt mot svenska modellen
Jytte Guteland

Endast rödgrön politik kan vända ungdomsarbetslösheten
Jytte Guteland






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se