Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

Valet 2010 - ungdomspartiledarna
Artikel av Magnus Andersson publicerad 5 feb kl. 12.00:

Förbundsordförande Centerpartiets Ungdomsförbund
Pressbild

Radikala åtgärder krävs på arbetsmarknaden

"Fackförbunden och vänstersidan gör allt som står deras makt för att tysta de ungdomar som har börjat tala om radikala åtgärder för att komma in på arbetsmarknaden: Att kunna konkurrera med lägre lön för att vara attraktivare att anställa."
Med jämna mellanrum blossar debatter kring ungdomsarbetslösheten i Sverige upp. Handlar det inte om avskaffandet av LAS, så handlar det om förvrängd statistik eller AMS-åtgärder. Det mesta inom området ungdomsarbetslöshet är avklarat. Men det finns fortfarande både lösningar och hot som inte diskuteras öppet. Fackförbunden och vänstersidan gör allt som står deras makt för att tysta de ungdomar som har börjat tala om radikala åtgärder för att komma in på arbetsmarknaden: Att kunna konkurrera med lägre lön för att vara attraktivare att anställa.

Detta är ett tillvägagångssätt som avvisas gång på gång. Trots det så växer ett massivt stöd för att kunna få gå in på en lite lägre lön som ung, för att åtminstone få chansen att komma in på arbetsmarknaden över huvud taget.

Enligt en undersökning som NOVUS Opinion har gjort kan 91 % av ungdomarna tänka sig att gå ner lite i lön för att få ett första jobb. Enligt Ungdomsbarometern ser hela 63 % av tjejerna som är förstagångsväljare och 55 % av killarna som är förstagångsväljare att jobb och arbetslöshet är den viktigaste frågan inför valet i år. Att ungdomar funderar kring sin framtid och jobb är uppenbart. Att tro att dessa funderingar inte skulle leda till lösningar är att underskatta Sveriges ungdomar.

De närmsta månaderna kommer vi att bada i rapporter från avtalsrörelsen. Visst är det så att politiker borde avstå från att kommentera detta, men när så många ungdomars röst riskerar att tystas och i så fall resultera i att ungdomar får ännu svårare att komma in på arbetsmarknaden kan vi inte låta bli att vädja till fackförbunden: Snälla, ställ inte krav på höjda ingångslöner!

Vettigare vore att se till att möjligheten att få löneförhöjning när man jobbat ett tag ökar. Jag tycker också att dessa avtal ska kunna tecknas individuellt om man inte vill vara en del av fackföreningsrörelsen. Det är dags att sluta låtsas som ingenting och se problemen som de är. Sveriges ungdomar vill jobba och alldeles för många står utan jobb. Hade de fått som de ville, jobba för lägre lön, hade verkligheten sett annorlunda ut.

Centerpartiets Ungdomsförbund tänker inte tysta ungdomar. Vi tror att lösningarna finns hos Sveriges unga och att det är politikers, arbetsgivares och fackpampars uppgift att lyssna och inte försvåra för ungdomar att nå sina drömmar och mål. Vi har precis som ungdomarna i statistiken insett att en radikalt dålig arbetsmarknad kräver radikala åtgärder.


Vad säger de andra ungdomspartiledarna?
Klicka här!



Bookmark and Share

Magnus Andersson, Förbundsordförande Centerpartiets Ungdomsförbund


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Désirée Pethrus Engström (KD), Riksdagsledamot, arbetsmarknads- och jämställdhetspolitisk talesperson

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
"Att som Socialdemokraterna ropa efter aktiva åtgärder från dag ett riskerar att bli kontraproduktivt då man låser in ungdomar i åtgärder istället för att ge dem ett par månader att själva söka ett nytt jobb. De flesta får arbete inom tre månader."

 Désirée Pethrus Engström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."

 Jessica Sandberg
 Leif E Ström

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Magnus Andersson

Publicerad:
5 feb kl. 12.00

Skriv ut artikel


1501 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,4 / 8 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Valet 2010 - ungdomspartiledarna
Butlers i tunnelbanan bättre än pigor i hemmen?
Magnus Andersson

Svensk vård och skola lukrativ bransch för vinstsugna riskkapitalbolag
Ida Gabrielsson

Tygliberalismen imponerar inte
Maria Ferm

I burkadebatten är plötsligt alla liberaler
Adam Cwejman

Inför avdrag för IT-tjänster i hemmet
Niklas Wykman

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Inga könspolitiska experiment på barn, tack!
Charlie Weimers

Grupperingar skapar inte ett vi-samhälle
Elias Giertz

Fredrik Reinfeldt tror inte på välfärdsstaten
Jytte Guteland

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Butlers i tunnelbanan bättre än pigor i hemmen?
Magnus Andersson

RIT-avdrag för IT-tjänster i hemmet skulle ge unga jobb
Magnus Andersson

Ansvarslöst av vänsterblocket vilja göra det dyrare att anställa unga
Magnus Andersson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se