Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

KROPP & SJÄL
Artikel av Sofia Lindblom publicerad 22 sep 2004 kl. 21.02:

Ordens små kryphål

- Ska du med på konferensen? - Nej, tyvärr, vi ska ha gäster då.
... och så sitter man där igen i soffan och chillar med några polare med en kall bira och lite musik och det är bara så trevligt och soft som det kan bli. Men så ringer telefonen med samtal från Sverige och man tänker att "Fan inte nu när vi har det så trevligt och lugnt och skönt här i soffan". Och man svarar och lyssnar och försöker styra samtalet så att man smidigt ska kunna avsluta. Ibland tryter humöret och man släpper ur sig ett "Sorry kan inte snacka nu vi hörs senare" och den man pratar med blir förnärmad och man känner sig elak och egoistisk. Men ibland är det så himla soft att bara ligga där som en strandad säl och lyssna på musiken, växla några ord med vännerna, men mest bara ligga där som en liten hög och bara vara.

Men så sa någon att "För att öka deras förståelse så måste du kommunicera på deras nivå. Säg att du har gäster". Genialt! För ingen vill störa någon med gäster, i synnerhet inte svensken som både är finkänslig och hänsynstagande till naturen. "Nej men ojdå, ursäkta att jag ringde och störde och förlåt igen och hör av dig när du har tid" får man då till svar och kan snabbt utan knorr från något håll återvända till att göra ingenting i sällskap med mina vänner.

Eller rättare sagt, det som ser ut att vara ingenting är egentligen ett inre aktivt tankearbete, en process, men hur förklarar man det för någon som ringer, utan att det låter som om man sitter här i Berlin och håller på att flumma ihjäl? - Ledsen, kan inte prata just nu för jag sitter i soffan och tänker. Visst skulle man kunna säga så, men frågan är om man skulle få den förstående effekt som människan så febrilt eftersöker.

Minns i radhuslängan när man var liten och fisförnäma granntjejen deklarerade att hon minsann inte kunde leka ikväll, för de skulle ha "Fräämmandee". och det lät som om det var självaste påven eller någon annan viktighet var på ingående, men så visade det sig att det bara var någon dammig gammal moster eller nåt. Så då kunde ju jag också gå omkring och vara lite viktig när det vankades besök, även om det så var något så tråkigt som en förälders kollega. Det kändes så fint att säga "Främmaande".. Ordet skallrade om något extra och det klingade... exklusivt.

Ett annat ord som har fått bättre rykte än det förtjänar är "konferens". Att åka på konferensresa låter lite priviligerat, med utbildning, kompetensutvckling och sammansvetsning av det kollegiala teamet. Alla vill åka på konferens. Att det sedan sker med ett utbytande av makar, till dansbandstoner på ett överförfriskat Silja Line, det är ju inget man behöver tala högt om. Ja, det gäller att hitta de där små kryphålen som gör det legitimt att rumla runt lite, för den som öppet och ärligt säger att det skulle vara shysst med en riktig suparresa, jag den personen ses det inte på med blida ögon. Kanske är det en god idé att kontakta AA? Eller, han/hon är kanske fortfarande i den pubertala fasen då man "får" tycka att det är kul att festa loss som en galning?

Den person på arbetsplatsen som lobbar och jobbar för en konferensresa hyllas däremot som en sann hjälte och initiativtagare och belönas med dunkar på axeln och kanske till och med en blomsterkvast när "Årets medarbetare" ska utses. Klart att vi ska åka på konferens! Alla vill åka och supa skallen ur bitar på jobbets bekostnad men eftersom det är så icke PK att erkänna det så väljer vi att kalla det för något mer rumsrent.

Det gäller ju att inte krångla till det.....



Bookmark and Share

Sofia Lindblom, På upptäcksfärd


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KROPP & SJÄL

Foto: Privat

Det självklara är inte alltid självklart
Mina barn har fått den villkorslösa kärlek som borde vara en rättighet för alla människor.

 Birgitta Stiefler

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Matei D (BY CC 2.0)

Relationen mellan barn och föräldrar är värd att kämpa för
Vi älskar våra barn, men problemet är att barnen inte alltid förstår det.

 Pia Isaksson

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Will Clayton (BY CC 2.0)

Börjar jag bli en gubbe?
Om man lyssnar på samma radiokanal som sina barn, då kan det väl inte vara så illa? Jag kan ju till och med texten till låtarna ibland.

 Angus Liddell

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Katie Tegtmeyer (BY CC 2.0)

Biverkningarna av p-piller är katastrofala
Tillsätter du kroppen ämnen som inte ska vara i ditt känsliga system, så måste det förr eller senare bli biverkningar.

 Pia Isaksson

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/KRO-media (BY CC 2.0)

Och han föll för ett leende
Ett enda leende kan lysa upp hela världen för en människa. Tänk er vad tio leenden kan göra. Tänk er vad hundra leenden kan göra. Eller tusen!

 Johnny Johnsson

KROPP & SJÄL
När farsan dog i steget
Det är en märklig känsla att förlora en förälder. Man har, i bästa fall, två försök att hinna vänja sig. Det gör man inte.

KROPP & SJÄL

Foto: flickr/Nina Matthews Photography (BY CC 2.0)

Tänk om jag kunde säga "tänk när"
Jag skulle vilja skriva om förlusten av ett barns stolthet. Jag vill skriva om en krossad dröm. Jag vill skriva om en av de gånger jag gett upp.

 Stefan Whilde
 Regina Németh

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Sofia Lindblom

Publicerad:
22 sep 2004 kl. 21.02

Skriv ut artikel


3073 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,6 / 20 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vi skulle bara titta...
Leif-Arne Undvall

En skrotsamlares bikt
Kjell-Åke Nilsson

På sommaren ökar toleransnivån i trädgården
Anitha Östlund

Grannarna skrattar när vi klipper gräset
Anitha Östlund

Tvättnötter - bluff eller tvättrevolution?
Bente Wikman

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Han har hängt sig!
Sandra Gustafsson

(Stereo)typer på krogen
Sofia Lindblom

Jag är pedofil!
Anders Svensson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Det självklara är inte alltid självklart
Birgitta Stiefler

Relationen mellan barn och föräldrar är värd att kämpa för
Pia Isaksson

Börjar jag bli en gubbe?
Angus Liddell

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Från Holland till Sverige - i perioder
Sofia Lindblom

Från Red Light till Haarlem
Sofia Lindblom

Jul i Holland
Sofia Lindblom






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR