dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

Stockholm filmfestival 2010
Artikel av Malin Dunfors publicerad 26 nov 2010 kl. 06.00:


Bild: Stockholms filmfestival

Nordiskt vemod i norska Hjem til jul

"Norska kritiker har redan kallat filmen för en julklassiker och jag tenderar att hålla med. Julen är vacker och snövit men kan lika gärna vara nattsvart och fruktansvärt ensam."
Betyg: VG
Titel: Hem till jul (Hjem til jul)
Genre: Komedi, drama
Regi: Bent Hamer
Manus: Bent Hamer
Medverkande: Nina Andresen Borud, Airanit Berisha, Trond Fausa Aurvaag, m.fl.
Speltid: 82 min


En del festivalbesökare tittade en gång extra på biljetten häromdagen när de istället för att få se den kinesiska dokumentären "The Ditch", hamnade på en nyinsatt special- och premiärvisning av den norska filmen "Hem till jul" - Norges oscarsbidrag. "Hjem till jul" är regisserad av Bent Hamer och baserad på författaren Levi Henriksens novellsamling "Bare mjuke pakker under treet".

Det är på självaste julafton och en rad färgstarka personers öden sammanflätas när de ska fira jul med sina nära och kära. Öppningsscenen skildrar dock en helt annan jul och ett tag där trodde jag verkligen att jag gått fel också och hamnat på "A Serbian Film" under temat twilight zone. Men sedan blir det norsk jul för fulla muggar och härlig är jorden.

Filmen är inspelad i Östersund (med Storgatan, Jamtli och Gamla Kyrkan), men i staden ska föreställa den norska småstaden Skogli. Många lokala statister medverkade och medlemmar från både Cantilenakören och Decibel tog ton. 88-åriga Hjördis Söderman, från Östersund, gör rollen som Selma.

Skogli må vara litet men här ryms det stora livsöden. Det är pappan som för att få se sina barn på julafton dränker en kloroformtuss, söver ner mammas nya älskare och själv klär ut sig till jultomte. Det är pojken som låtsas att hans familj inte heller firar jul så att han kan vara med sin muslimska tjejkompis istället. Det är en välbärgad doktor som även i år glömde bort att köpa en ny julstjärna till fruns förtret och som blir inkallad till en förlossning mitt ute i skogen. Det är den medelålders älskarinnan som till slut inser att hennes svenske älskare aldrig kommer att lämna fru och barn och försöker sig på en lagom avhängd hämnd med julmått mätt. Det är den äldre mannen som flyttar halva bohaget ner till trappen för att beredda... en fest? En begravning? Och det är den hemlösa mannen, som springer på en gammal kärlek, när han blir avslängd från tåget på väg hem till jul.

Bernt Hamer är Norges mest internationellt framgångsrika regissör, han har haft flera framgångar sedan genombrottet med "Psalmer från köket". Här återvänder han med en riktig julfilm, med den blandning av nordiskt vemod och lågmäld humor som blivit hans kännetecken. Norska kritiker har redan kallat filmen för en julklassiker och jag tenderar att hålla med. Julen är vacker och snövit men kan lika gärna vara nattsvart och fruktansvärt ensam. Med ömhet och glimten i ögat skildrar Hamer en julafton så som den kan te sig på gott och ont. Han får till och med in ett norrsken.


Läs mer om filmfestivalen





Bookmark and Share

Malin Dunfors,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE
Kylie - en av 1980-talets största artister
Foto: Петър Петров (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

En inblick i popfabriken
Mixmastern Phil Harding ger sin egen bild av en viktig era i popmusikens historia.

 Mikael Björnfot

Skivrecension

Monica Zetterlund 1965
Foto: AB Skrivstugans arkiv

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Monica Zetterlund behöver ingen närmre presentation, denna klassiska och alltför tidigt bortgångna jazzsångerska fortsätter att fängsla allt fler lyssnare.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
August Strindberg
Foto: flickr/Kungliga biblioteket (BY CC 2.0)

Skandalskrivaren August Strindberg
Klockan 16.30 den 14 maj 2012 är det 100 år sedan Sveriges kanske märkligaste författare dog.

 Stefan Whilde

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Hryck (BY CC 2.0)

Seiges Söndagspredikan - Om fin- och fulkulturen
När får vi se en violinist i en symfoniorkester luta sig bakåt under ett solo och leka sensuellt med tungan mot publiken?

 Johan Seige

Skivrecension


Streaplers går på egna vägar
"Det var Streaplers musik som spelades under mina unga år och de har alltid haft en plats i mitt hjärta."

 Annika Brandt

KULTUR & NÖJE

Konst i Kungsträdgården
"Ett mycket uppskattat evenemang med tiotusentals besökare och en möjlighet för alla att på plats få träffa och prata med konstnärerna."

 Nils Mohlin

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/DanBrady (BY CC 2.0)

En spelning som satte spår
Storleken kan säkert ha en viss betydelse ibland. Men jag har lärt mig nu att engagemanget är det som gör upplevelsen värd att minnas...

 Johan Seige

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Malin Dunfors

Publicerad:
26 nov 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


1984 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: För få röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Stockholm filmfestival 2010
Miljöförstöring, exploatering och konst i Waste Land
Malin Dunfors

Welcome to the Rileys - drama utan moralpredikningar
Malin Dunfors

Truffaut och Goddard - dokumentärt om franska giganter
Malin Dunfors

Gus Van Sant - årets visionär
Malin Dunfors

Stockholm Film Festival hyllar Dennis Hopper
Malin Dunfors

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Det var inte ett flygplan som flög in i Pentagon
Dag Nilsson

Tre 'säkerhetsåtgärder' som förpestar bilturen
Lennart Lundwall

Kristendomen förtjänar ingen särställning i skolan
Anna-Karin Engström

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

Skandalskrivaren August Strindberg
Stefan Whilde

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
The Perfect Date - existerar den?
Malin Dunfors

Joseph and the Girl: en fransk kalkon?
Malin Dunfors

Limitless - filmen som fått hjärnsläpp
Malin Dunfors






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR