Det har funnit en medial kamp om att få bort Göran Hägglund från partiledarposten, och dess härförare har varit Mats Odell. En av de mest meriterade politikerna är nu borta från den fina toppen inom KD. Vi har tidigare fått en clown som sökt partiledarposten. Det var ju Mr Marcus Birro som nu inte verkar vara så intresserad av politik, utan håller på skriver elakheter om vissa kända namn i en bok som kallas memoarer. Tillåt mig le i mjugg.
Och när man trodde allt var över, så kommer nästa mediamänniska som vill in i partitoppen, och namnet är Christian Gergils. En man som är känd för svartklubbar och är en förespråkare för fria droger. Det senaste han gjorde var att han vann någon dokusåpa, som jag inte minns vad det var. Christian säger i P1 att han de senaste sex månaderna har närmast sig KD, och tycker nu att det är bra att det blir en diskussion om Göran Hägglund. Som för övrigt partitoppen i KD bestämt ska stanna kvar och sagt var, skicka ut ut Mats Odell för att möjligen stoppa in David Lega - en känd man från media som var med i handikapp-OS och varit väldigt framgångsrik.
Det verkar bli så, att nu ska kändisar som inte har de minsta kunskaper från politiskt liv stoppas in för att få medial uppmärksamhet. Det fina kan ju vara att kändisar gör politiken intressant, men tyvärr så blir det nog så att det i stället är de kända personernas eventuella privatliv som blir intressant. Det faktum att man måste läsa politikernas beslut i olika frågor kommer att lämnas därhän.
Christian Gergils eventuella knackade på dörren till KD kan inte ses som annat än en stor katastrof, och bara det att han får plats på DN Debatt för att basunera ut sina åsikter visar att DN Debatt nu kan gå i graven. Det de sysslar med är det som Svensk Damtidning och liknande media sysslar med, och kommer göra att inget annat än pajasutspel kommer att få plats där.
I P1 fick en av KD:s talesmän något som kan närmast kan beskrivas som ett utbrott över att Christian Gergils talar sig varm för KD. Det blir intressant att se vilken som blir nästa kändis att ge sig till känna och sänka trovärdigheten för något parti. Fortsättning följer.
Mikael Vasara, Lugn,metodisk,analytisk, och kan vara väldigt inpuksiv;)
Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook