Fredag den 30 juli 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes nya bloggfabrik!

Klimatet
Artikel av Carl Olof Schlyter publicerad 24 nov 2009 kl. 00.48:

KTH-docent: FN i historisk skandal om klimatet

Docent Fred Goldberg: "Hur tänker Fredrik Reinfeldt ställa sig till Köpenhamnsmötet när det nu mer och mer klarnar att det mesta om människopåverkad temperaturhöjning är fabricerat med hjälp av diverse rapporter som bygger på mygel..."
Jag fick ett mail från en känd klimatskeptiker, Fred Goldberg, igår morse. Goldberg är skeptisk bland annat till teorin om att det är den mänskilga faktorn som ligger bakom en ev temperaturhöjning på jorden och han har förekommit som representant för den skeptiska sidan i de debattprogram som jag själv har sett på TV där fokuset har legat på just huruvida det är människan som bär skulden till klimatförändringen eller om det är ett naturligt, låt vara nog så oönskat, fenomen. Goldberg, som är docent vid KTH och polarforskare menar förresten att det snarare kan vara så att vi är på väg in i en mindre istid än, tvärt om, en varmare period.

Fred Goldbergs mail den här morgonen hade rubriken "The shit has hit the fan". Mailet började:

"Nu har något otroligt hänt. En hackare i Ryssland har tagit sig in i Hadley Centres datacentral och där hämtat ut över 1000 e-mails och olika forskningsdokument. Mailen innehåller mycket avslöjande material om hur man vill dölja sanningen vid temperatur-redovisningar med diverse tricks.

När man har läst en del av dessa brev framgår det mer och mer att en omfattande konspiration ligger bakom klimatalarmismen. Alla de stora namnen inom IPCC och klimatforskning figurerar i mailen. En jätteskandal som bekräftar att detta är historiens största vetenskapliga skandaler.

Det ska bli mycket intressant att se vad som händer den närmaste tiden när mer och mer mygel avslöjas. Hur tänker Fredrik Reinfeldt ställa sig till Köpenhamnsmötet när det nu mer och mer klarnar att det mesta om människopåverkad temperaturhöjning är fabricerat med hjälp av diverse rapporter som bygger på mygel med val och tolkning av trädringar mm. Jag tror många klimatforskare sover dåligt i dessa dagar..."


Jag mailade tillbaka till Goldberg och frågade om det var ok att vi publicerade hans mail, men passade också på att fråga honom om han var säker på att nyheten var sann och på att de nu publicerade mailen är autentiska.

Goldberg svarade:

"Utan tvekan. Phil Jones har erkänt att det skett ett intrång. Alla mail med adress till eller från Steven McIntyre har verifierats som äkta av honom. Om jag förstått sitationen rätt har det gått ganska kort tid mellan intrång och publicering så hur skulle någon kunna hinna sitta och fabricera texterna. De troende är givetvis desperata och försöker med alla sanna eller osanna medel försvara sina positioner. Det som nu framkommit kompletterar mycket information som vi redan hade med mygel beträffande temperaturkurvor mm.

Strax innan intrånget försvann alla temp-data ur CRUs dator. Sedan hittas ett brev där Phil Jones säger att han hellre raderar alla temp-data än ger dom till Steven McIntyre. Han var hårt pressad att lämna ut sina data enligt Freedom of Information Act."


Sourze återkommer eventuellt med uppdatering av den här artikeln med lite bakgrund till personer och platser i densamma. Kontentan är ändå att en docent vid KTH i Stockholm hävdar att e-mails har läckt ut som bevisar att viktiga representanter för FN:s klimatpanel, IPCC, har lurat världen att tro att det är den mänskliga faktorn som ligger bakom den temperaturhöjning på jorden, som just nu upptar en huvuddel av världens toppolitikers internationella engagemang, trots att samma viktiga representanter för samma FN:s Klimatpanel dem emellan hävdar att människans roll i sammanhanget är osäker.

Bookmark and Share

Carl Olof Schlyter, Chefredaktör Sourze


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Efter järnridån kom hjärnridån
"Boken 'Hjärnridån' skrevs 1994 och det har gått 15 år sedan den skrevs. Man kan nu konstatera att det inte gick så illa för Ryssland som man befarade i boken."

 Yngve Karlsson

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Snart kan man inte längre köpa något utan att haspla ur sig en kod. Har man väl köpt något kommer det erbjudande att "uppgradera" sig till något bättre, naturligtvis till en ny högre avgift.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Om vi i framtiden vill undvika liknande katastrofer som den som inträffade i Mexikanska golfen, måste vi bryta med det brittiska monetära systemet som räknar människoliv i pengar.

 Sten O. Andersson
 Sergej Strid

Jobbdebatt 2010

Anna Ekström, ordf. Saco

Allt du behöver veta för att skaffa jobb
"Framgång på arbetsmarknaden ofta är ett resultat av faktorer man själv kan påverka. Med hjälp av resultat av Sacos utredning vill jag formulera några råd till alla som nyligen tagit studenten eller som är på väg att avsluta sinn högskoleutbildning."

 Anna Ekström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Välfärd betalar sig
Pengagenererande välfärd fungerar likt en aktie, den betalar tillbaka sig själv över lång tid, ibland med stort plus. Solklara exempel är skola, akut sjukvård och brandförsvar.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Censur – ett trubbigt instrument
"Den svenska lagstiftningen vill nu vår EU-kommissionär Cecilia Malmström sprida i övriga Europa och jag hoppas att hon misslyckas rejält, för detta är en lag som innebär en censur som strider mot grundläggande yttrandefrihetsbegrepp."

 Theo Gerken
 Michael Gajditza

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Foto: flickr/Ulrica (@Ullie) by CC 2.0

Flickors kläder uppmanar inte till fysisk lek
"Jag menar att kläder till stor del avgör hur våra barn leker, men också representerar vår syn på dem, vad de bör och inte bör göra."

 Theo Gerken

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Carl Olof Schlyter

Publicerad:
24 nov 2009 kl. 00.48

Skriv ut artikel


2504 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,3 / 48 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Klimatet
Klimatalarmet lika påhittat som 80-talets skogsdöd
Mats Hägglöf

Fängelse nästa för klimatskeptiker?
Michael Delavante

Tydliga direktiv behövs för att rädda klimatet
Pascal Engman

Klimatproblemet dementeras i förbigående
Carl Olof Schlyter

Klimatbluffarna fast med byxorna nere igen
Michael Delavante

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Vad du inte visste om svininfluensan
Michael Delavante

Ni svenskar är inte så bra på engelska som ni tror
Billy Butt

Aftonbladet ljuger om svininfluensan
Carl Olof Schlyter

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Efter järnridån kom hjärnridån
Yngve Karlsson

Tio lösenord och tjugo alternativ gör inte livet bättre
Sten O. Andersson

BP lagade inte skada innan läckan – ville spara pengar
Sergej Strid

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Fallet Billy Butt - ett märkligt exempel på hur rättsamhället fungerar
Carl Olof Schlyter

Katolska kyrkans övergrepp – är de verkligen så allvarliga?
Carl Olof Schlyter

Katolska kyrkans inofficiella syn på pedofiliskandalen
Carl Olof Schlyter






Avancerad sök...