 |
POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel
av Martin Frid
publicerad 22 mar 2010 kl. 06.00:
Japan har tröttnat på USA:s militärbaser
"När USA talar om demokrati, men samtidigt struntar i valresultaten i Okinawa och vägrar flytta på militärbaserna, blir situationen absurd."
USA har över 700 militära baser runt om i världen. I Okinawa, södra Japan, är trycket särskilt hårt med både amerikanska marinbaser och flottan. En amerikansk helikopter störtade på Okinawas internationella universitet och det ledde till stor oro och avsky. En majoritet vill ha bort baserna, och särskilt flygfälten, som ligger mitt i staden.
I mars eller april ska den nya japanska regeringen fatta beslut om basernas framtid. Futenma i synnerhet står i fokus. Denna amerikanska bas har även USA gått med på att flytta. Delvis till Guam, i Stilla havet, och sedan återstår att se var resten ska hamna. 8 000 amerikanska marinsoldater kommer att flyttas till Guam: Japan betalar för att få bort dem.
Efter andra världskriget blev Japan åter självständig nation 1952, men det dröjde tills 1972 innan Okinawa i söder återgick till att bli en del av Japan. Nu har man tröttnat på de amerikanska soldaterna, som inte alltid sköter sig enligt regelboken. Oron för olyckor är stor, dessutom är det ständiga oväsendet från flygplatserna mitt i städerna störande. Riktigt vad vitsen är med tusentals soldater förstår man inte i Okinawa. Vid flera lokala val har befolkningen röstat för kandidater som skarpt motsätter sig den amerikanska truppnärvaron. När USA talar om demokrati, men samtidigt struntar i valresultaten i Okinawa och vägrar flytta på militärbaserna, blir situationen absurd. Det är en intensiv diskussion på lokal nivå.
Vad är syftet med baserna? USA talar vagt om sin roll i fjärran östern, kanske har det med Taiwan eller Nordkorea att göra. Handlar det bara om att sälja vapen? Hökarna i Washington vill måla upp Kina som den stora fienden, något som Yukio Hatoyama, Japans premiärminister, inte köper. Han vill ha bättre relationer mellan länderna i Östasien. Knappast något som de amerikanska trupperna i Okinawa bidrar till i dagsläget, snarare tvärt om. Lördagen den 30 mars demonstrerar man i Tokyo mot krig och mot de amerikanska baserna. En stor manifestation planeras för Okinawa. Här i Japan vill man verkligen slippa denna börda från det kalla krigets dagar.
|