dcsimg
Torsdag den 24 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Michael Delavante publicerad 13 dec 2010 kl. 06.00:

Gerald Celente - en modern Nostradamus

"Han har kallats för en modern Nostradamus. Gerald Celente förutspådde aktiekraschen år 1987, Sovjets upplösning 1992, asiatiska valutakrisen 1997, 9/11 attacken 2001 och finanskrisen 2008-09."
Föräldrarna var inflyttade från Italien och Gerald Celente växte upp i Bronx, New York på 40 och -50-talen. Föga anande någon då att den unge mannen 50 år senare skulle sopa mattan med gräddan av politiska analytiker och nationalekonomer i världen. Efter att ha arbetat som biträdande adjungerad professor på St. John's-universitet blev han i början på 70-talet assistent till en senator från New York, något som han senare beskrev som det värsta jobb han haft. 1973-79 jobbade han sen som specialist på regeringsärenden och pendlade mellan Chicago och Washington.

Trött på det politiska hyckleriet och på massmediernas flathet grundade han 1980 The Socio-Economic Research Institute of America, vilket sedan blev Trends Research Institute i Kingston, New York och de arbetar med att analysera trender inom ekonomi och politik. Genom att studera historia, socioekonomiska ämnen, konjunkturer och fakta gör man sedan affärsanalyser, prognoser och förutsägelser om troliga scenarior på den världspolitiska och ekonomiska arenan.

Celente förutspådde aktiekraschen -87, Sovjets upplösning 1992, den asiatiska valutakrisen 1997, 9/11-attacken 2001, kriget i Irak 2003 och finanskrisen 2008-2009. När Federal Reserves chef Ben Bernanke år 2007 förklarade att "det värsta nu är bakom oss" så hävdade Gerald Celente att vi snart kommer att få se den värsta depressionen någonsin i vad han kallade Paniken 2008. Mycket riktigt kraschade börsen i september 2008 i vad som sen kom att kallas ett finansiellt 9/11:


OBS! Texten fortsätter under klippet



New York Post skrev att: "Om Nostradamus levt idag, skulle han haft svårt att hänga med Gerald Celente". En annan skribent skrev att: "Celente är inte Nostradamus, han är bättre". Gerald Celente hävdar att vi kommer att få se skatterevolter och matkravaller i USA under 2012 på grund av orättvisorna: "Grunden är lagd för panik på gatorna och precis som tvillingtornen kollapsade uppifrån och ner så kommer även den amerikanska ekonomin att göra det."


I April 2009 skrev Celente:

"Wall Street styr vårt ekonomiska liv och media manipulerar våra sinnen. De här systemen kan inte ändras inifrån. Det finns inget alternativ. Utan en revolution, kommer de här institutionerna att försätta landet i konkurs, fortsätta utkämpa misslyckades krig och hålla oss i ständig intellektuell underkastelse."



OBS! Texten fortsätter under klippet



Celente beskriver sig själv som en politisk ateist och säger: "Det här har inget med höger eller vänster att göra. Det har att göra med att folk förlorar sina hem och sina jobb och att regeringen skinnar dem för att betala förlusterna för "storbolagen som inte får falla" medan folk förlorar allting". Celente säger också apropå Washingtons sätt att hantera krisen "att tillsätta samma personer som orsakade de ekonomiska problemen för att lösa dem är som att tillsätta Bugsy Siegel & Al Capone för att lösa brottsligheten:


OBS! Texten fortsätter under klippet



Celente hävdar att valet mellan demokrater och republikaner är ett spel för galleriet och säger att Amerika har ett tvåhövdat enpartisystem vars lögner amerikaner börjar se igenom. Enligt Celente har Bushklanen och Clinton ett stort ansvarar för det som skett och Obama går i deras fotspår. Amerika är på väg in i ett fascistiskt system hävdar Celente och kallar politikerna och deras hejdukar för clowner och hycklare som struntar fullkomligt i vanligt folk men gärna gynnar de rika och mäktiga.





Celente hävdar att makthavarna inte tvekar att starta krig på falska grunder och han har inget till övers för den press som hjälper till att hamra in krigspropaganda och annan smörja i huvudena på allmänheten. Han hävdar att man kan vara helt förvissad om att den styrande eliten är skolade vid de tre "finaste" universiteten, eller som han också brukar uttrycka det: "Harvard, Princeton, Yale - Bullets, bombs and banks". Han förutspår ett tredje amerikanskt parti 2012, som han valt att kalla progressivt Libertanskt och att det kommer att vinna mark med hjälp av internet.

Han varnar också för all den dynga som folk konsumerar i form av snabbmat, sötsaker och aspartam och som tillsammans med den hjärntvättande televisionen och bristfälliga utbildningen ytterligare dummar ner dem och gör dem lättmanipulerade. Celente gör även trendanalyser på länder i Europa. Idag så har dock USA det största gapet mellan fattiga och rika av alla länder i väst och det så kallade räddningspaketet har gjort de rika rikare och de fattiga fattigare, förklarar han:

OBS! Texten fortsätter under klippet



Gerald Celente har även uttalat sig angående hyckleriet från olika makthavare angående Wikileaks avslöjanden, vilket har fått både maktens förlängda armar bland massmedia och akademiker att surna till på honom. Notera till exempel hur programledaren på FOX i det första av de två inslagen här under skakar på huvudet och suckar åt Celente:









Valet står mellan en våldsam revolution eller en fredlig renässans, menar Gerald Celente. Antingen fortsätter vi som förut och går mot kaos eller så vaknar vi upp och börjar använda förnuftet.


Mer källor:
MAJOR TRENDS FORECAST BY GERALD CELENTE
Gerald Celente on Dori Monson Show 18 Mar 2010



Bookmark and Share

Michael Delavante,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

Sourze bevakar: Storbritannien

David Cameron
Foto: flickr/ DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Ministerrelationer till Rupert Murdoch utreds
Har den brittiska regeringen en för nära relation till medieföretaget News International?

 Martin Ekdahl

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE
Malmö moské
Foto: flickr/Fickя (BY CC 2.0)

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
"Efter Mangs, Breivik, och Sverigedemokraternas intåg i riksdagen, borde programansvariga reflekterat mer över vilken kontext programmet görs i."

 Leif E Ström
 Amanj Aziz

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Michael Delavante

Publicerad:
13 dec 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


2791 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,6 / 28 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Jag högaktar självmordsbombaren
Jan Wiberg

Hur oligarkerna blåser massorna - Del 10
Michael Delavante

"Allt annat än avrättning för skonsamt för Assange"
Michael Delavante

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
En bok helt rätt i tiden
Michael Delavante

Insider avslöjar hur USA sponsrade Stalin och Hitler
Michael Delavante

De namnlösa hjältarna
Michael Delavante






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se