 |
ALKOHOL & DROGER
Artikel
av Sofia Lindblom
publicerad 8 sep 2004 kl. 04.04:
Boom, Boom, Boom!
Livet är en fest, och du är hedersgästen!
Jag skulle kunna försöka mig på att berätta om musiken, de färgstarka dekorationerna, den varma atmosfär som omslöt hela tillställningen, men alla beskriviningar faller platt till marken i jämförelse med hur det egentligen var. Boom festival i Portugal arrangeras var annat år och är en ren hyllning till livet och musiken i alla dess former. Framförallt är dessa dagar en hyllning till det mänskliga väsendets färgsprakande mångfald. En insikt kom till mig en av dessa dansande, dunkande nätter.
Livet är en fest och du är hedersgästen. Orden flöt in i mitt medvetande och först så skrattade jag bara åt det, men ju mer jag tänker på det så stämmer det ju faktiskt. Jag är hedersgästen på mitt eget livs fest, och borde vi inte alla se på oss själva på det sättet? Festen pågår, i var stund, dygnet runt, året runt, och du bestämmer vilka som ska delta på just din tillställning.
Det verkar vara det som alla glömmer; att vi själva väljer vår omgivning, våra vänner och våra drömmar. Jag är själv mästare på att gå in i perioder av djupa grubblerier och destruktiva tankar. Inga toppar utan dalar... Men med perspektivet att livet faktiskt är en upplevlse i sig, och att det är du som styr hur detta äventyr ska te sig, så blir det så mycket mer spännande. Och jag vill ha spänning.
Någon sa att jag tillhör den förtappade generation som hungrigt hela tiden lever för upplevelsen och kickarna i tillvaron. Klart jag gör det! Vad skulle man annars leva för? Förslag, någon? Den djupare meningen med livet ligger väl i den adderade summan av ett livs upplevelser! Händelser, erfarenheter och människor som sätter sina spår, påverkar ens intellekt och tankebanor. Vad annars? Blankt.
Livet är en fest och du är hedersgästen. Och du är bjuden på min fest. Vill du komma?
|