Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Yngve Karlsson publicerad 2 jun 2009 kl. 14.33:

En fattigare tid

"Engels bok Den arbetande klassens läge i England har jag haft i min ägo i många decennier utan att ha läst den. Den öppnade mina ögon för den oerhörda fattigdom särskilt de irländska arbetarna levde under för hundrasextio år sedan."
Friedrich Engels beskrivning av arbetarnas fattigdom i England väckte minnen av min egen barndom för sjuttio år sedan. I min artikel "Utvandringens betydelse" refererar jag till en artikel i tidskriften Economist den 20 april 1996. I artikeln skriver jag följande:

"Williamson betonar likheterna mellan tigerekonomierna i slutet av 1900-talet och Sveriges och Irlands ekonomier i slutet av 1800-talet. (.) 1870 var lönenivån i Sverige bara hälften av den brittiska, 1914 däremot var lönerna i Sverige högre än i Storbritannien. (.) Enligt artikeln i Economist förklaras mycket av den relativa ökningen av de svenska lönerna av utvandringen till Amerika som skapade brist på arbetskraft i Sverige. Detsamma gäller för Irland där hungersnöden på 1840-talet skapade en stor emigrationsvåg. Enligt Williamson skulle irländarna utan någon emigration efter 1870 ha haft en tredjedel lägre lön och svenskarna en åttondel lägre lön 1910."


Hur annorlunda var inte läget för irländarna i mitten av 1800-talet. Friedrich Engels skrev en av marxismens klassiker "Den arbetande klassens läge i England" som utkom 1845. Där beskriver han invandringen från Irland på följande sätt:

"Flertalet av de familjer som bor i källare är nästan överallt av irländsk härkomst. I korthet har irländarna upptäckt existensminimum, och håller nu på att göra engelsmännen bekanta med det. Orenlighet och dryckenskap har de också fört med sig. (.) Irländaren kastar allt sitt avfall och skräp utanför sin dörr så som han är van att göra därhemma och på så sätt samlas de pölar och avskrädeshögar som vanpryder arbetarkvarteren och förgiftar luften. (.) Dessa irländare, som flyttar till England för fyra pence, på ett ångbåtsdäck där de ofta är hopträngda som boskap, nästlar sig in överallt. De sämsta bostäderna är goda nog för dem, deras klädsel vållar dem föga bekymmer så länge som den hänger ihop med en enda tråd, skor vet inte vad det är, deras föda består av potatis och intet annat än potatis. (.) Närhelst ett distrikt är känt för att vara speciellt smutsigt och förfallet, kan den som utforskar det tryggt räkna med att i första hand möta dessa keltiska ansikten, som man vid första ögonkastet kan skilja från de inföddas anglosaxiska fysionomi, och den sjungande, aspirerade dialekt som den sanne irländaren aldrig förlorar. (.) Irländarna har också i England introducerat den tidigare okända vanan att gå barfota. I varje fabriksstad kan man nu se en mängd människor, speciellt kvinnor och barn, som går omkring barfota, och deras exempel tar de fattigare engelsmännen gradvis efter."


Ovanstående skildring var från 1845. Året efter, 1846, drabbades Irland av en svår missväxt som gjorde att en miljon svalt ihjäl och lika många utvandrade till Amerika. Det var huvudfödan potatis som drabbades av bladmögelsangrepp.

När det gäller den föda som de irländska och engelska arbetarna hade till sitt förfogande skriver Engels följande:

"Potatisen som arbetarna köper är vanligen dålig, grönsakerna vissnade, osten gammal och av dålig kvalitet, fläsket härsket, köttet segt och magert, ofta taget från gammal, ofta sjuk boskap, eller sån som dött en naturlig död och inte ens då färskt, ofta halvruttet. Försäljaren är vanligen små krämare, som köper upp sekunda varor och kan sälja dem billigt på grund av deras osundhet."


I mitten av 1800-talet var irländarna de fattigaste bland de fattiga och hade drabbats av en hungerkatastrof 1846 när potatisskörden slog fel. Femtio år senare var Irland en tigerekonomi, vilket du kan läsa mer om i den tidigare nämnda artikeln.

Jag upplevde fattigdomen i Sverige under andra världskriget. Min far var inkallad i militärtjänst vilket gjorde att min mor både fick sköta gården och ta hand om oss barn. Ekonomin blev därefter. Vi gick också barfota hela sommaren. Fläsket förvarades i en tina full med saltvatten. Ibland hände det att fläsket var härsket. Det ansågs dock inte farligt att äta men det smakade inte bra.

Engels bok "Den arbetande klassens läge i England" har jag haft i min ägo i många decennier utan att ha läst den. Den öppnade mina ögon för den oerhörda fattigdom särskilt de irländska arbetarna levde under för hundrasextio år sedan. Jag kunde också jämföra den med den fattigdom vi i Sverige kunde uppleva hundra år senare.



Bookmark and Share

Yngve Karlsson, 73 år och evig student.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE
Koshis seger kan innebära positiva förändringar och större karriärmöjlighet för småbarnsmammor
Foto: flickr/monika.monika (BY CC 2.0)

Kvinnliga politiker firar framgångar i Japan
Shiga-prefekturens nya borgmästare är inte bara landets yngsta genom tiderna, utan även kvinna. Prefekturen är nu den enda i Japan som har två kvinnor i ledande positioner.

 Micheles Kindh
 Jennie Johansson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Psykisk ohälsa är ett stort problem bland unga
Foto: flickr/Kr. B. (BY CC 2.0)

Vi måste börja ta psykiatrin på allvar
Den svenska psykiatrin är förmodligen det mest underfinansierade, underprioriterade och missförstådda området inom svensk vård idag. Är den inte värd mer i ett modernt samhälle?

 Tobias Jeppsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Yngve Karlsson

Publicerad:
2 jun 2009 kl. 14.33

Skriv ut artikel


1113 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,5 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

Valaffisch 2014
Åke Askensten

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Jobba till 75 år - en genialisk idé, Reinfeldt
Lennart Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
En sekt för losers
Jan Wiberg

Midsommar - Sveriges egentliga nationaldag
Leif-Arne Undvall

Sexköpslagen: (S) blundar för verkligheten
Hanna Wagenius

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Sveriges starka ekonomi har en lång historia
Yngve Karlsson

Stefan Löfven var kanske inte det bästa valet
Yngve Karlsson

Därför blir Ron Paul aldrig president
Yngve Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se