Torsdag den 9 februari 2012 Ny användare | Logga in  

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

sourzeforum
Visa sida: 1 2

# 3 / GunnarL, menar du verkligen att man ska behöva förtydliga för vuxna, mogna människor att konkurs är tråkigt och tragiskt och en stämpel för livet på alla som drabbas? Jävla trams!! Jag har uppfattat sourze-skribenterna som folk med erfarenhet och substans bakom pannbenet - men det är uppenbart att många av oss äldre inte har kontakt med den nya generationen som börjat befolka marknaden. Unga entreprenörer som t.o.m. tycker att "konka" är jävla häftigt!
inlägg #11
#9/ Janne B och GunnarL, Att ironi är svårt är vi alla överens om - söker man ordet på Vikipedia för man bl.a. ett par enkla exempel. Man kan säga: "Vilket underbart väder!" när det spöregnar och man egentligen inte alls tycker om regnväder... Ett annat vardagligt exempel är följande replikväxling:
- Vi har gått i konkurs! - Snyggt jobbat! ... Alltså: mitt förslag att notera en konkurs i den drabbades CV är en solklar IRONI ... ;-))
inlägg #12
Ack ,ack. Vi är inte alla vuxna och mogna människor. Därtill kan jag vara ut form ibland, på dåligt humör osv,,, Vi får oftast ta varandra som vi är - även på fredagar...
inlägg #13
1)
Birgitta blandar skatte- och obeståndsrätt lite hur som helst, och det blir därför inte solklart vilken eller vilka företeelser som hon vill protestera emot. Det är inte en ”förvaltningsdomstol” (länsrätten) som prövar konkursansökningar, utan tingsrätten. Den sökande måste kunna visa att gäldenären är på obestånd för att ansökan skall beviljas. I annat fall kommer ansökan att avvisas.
Det Birgitta förmodligen vänder sig emot är skatteverkets stora - en del skulle förmodligen använda ordet ”skrämmande” – möjligheter att på lösa grunder begära kvarstad på den skattskyldiges tillgångar. Detta har orsakat en del tragedier. De praktiska möjligheterna att i efterhand få upprättelse och rimlig kompensation är närmast obefintliga.
inlägg #14
2)
Detta är en ackumulerad följd av 40 års tidvis intensiv lagstiftning för att till varje pris få bukt med skatteflykt och skatteundandragande. Alla normala rättssäkerhetsaspekter och -principer har helt medvetet lagts åt sidan, och omvänd bevisordning råder. I ett brottmål måste åklagaren kunna visa att den åtalade är skyldig. I ett skattemål måste den skattskyldige kunna visa att han är oskyldig.

inlägg #15
Annons:

För ca 30 är sedan gjorde Fogden och andra myndigheter razzia mot ett bilföretag i Småland.Man misstänkte den ostraffade ägaren för omfattande skattebrott. Man tog med alla hans räkenskaper och en bokföringsmaskin och låste firman. Man "lappade" alla bilarna./ All verksamhet upphörde alltså. men efter ett år blev det grönt ljus - ingen anklagelse för något. Men då var givetvis firman förlorad för länge sedan.
inlägg #16
Visa sida: 1 2

Du är inte inloggad och måste därför logga in eller välja ett namn om du vill diskutera det här: välj namn / logga in


Avancerad sök...
Upplevelsepresent.se