dcsimg
Torsdag den 23 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Soldatmordet i London | Vård till papperslösa | Tamerlan Tsarnajev kopplas till trippelmord  Börja här!

LITTERATUR & POESI
Artikel av Cecilia Persson publicerad 29 maj 2012 kl. 16.25:

Klasshatets geografi

White trash/vit skit/vita förlorade kroppar/
White trash/vit skit/vita förlorade kroppar/jag är en vit förlorad kropp som sitter i universitetsstaden Lund/ingen som ser min vita kropp gå på gatorna/smyga omkring i Stadsparken tror att jag är förlorad/inte så länge jag duschar/tvättar håret/målar mina läppar röda/sorterar minnen/ gråter rätt/älskar lagom/dricker lättmjölk/ingen ser att den vita kroppen är på väg att upplösas/att det bor en sjö i min livmoder/att skeppen seglar med varningsflagg i mina äggstockar/att jag är genomskinlig/med en hjärna fylld av lögner/andras tankar som skulle förklara mitt liv/de som aldrig förlorat har förklarat för den förlorade kroppen/hur den ska böja armarna/niga med knäna/fortsätta röra sig framåt/aldrig lägga sig ner och ge upp/aldrig be om att få skiljas från sig själv/alltid hungra/hungrigt hungra efter mera/mera allt/allt

Jag ska skriva fram mig själv/hur det känns att förlora sitt språk/hur det känns att äga ett språk som andra vita kroppar förnekar/om att leva i en kropp där organ efter organ väljer att dränka sig/om att bli sin egen livräddare/språkkroppen ska föda fram ord/ord som skapar min värld.



Mina celler delar sig/ min hjärtvåg/hinnor som brister/ orális /nåd/ofrid/allt har sin tid/och andra har det alltid värre/allt förflyktigas/gasmasker och krig och driftstörningar och var −Var Du.? När Jag.osv.

2005/mina ord om Åsa Nelvin/självmord och mediciner/luft som inte går att andas/att falla genom den bottenlösa botten/livets fallucka och falla/falla/handlöst falla/söka mening i obegripligheter/obegripligt se tillvarons murverk haverera/Theralen/Sobril/Stezzza ner sej/piller som tröst/det är det som erbjuds/rosa piller och gröna droppar som gör att man slipper känna luften man andas/jag droppar känslolegitimationens panoptikon i dikten: Habermas/Foucault/Weil/Marx/Job/Freud/Plath/Åkesson/Bonhoeffer/jag kan bara vara jag/ Walter Benjamins ängel går förbi mitt hus/kartorna förvinner när jag vecklar ut dem. Klasshatets geografi/längtan efter tillhörighetens förlorade jordglob.

Nerdroppa/droppropp/sen när faran är över/komma tillbaka och berätta hur det var då/ingen ska oroas/ingen ska besväras/psykklinikerna får ta hand om det som stör/är du galen lilla vän?

Är detta mitt PS? Tillägget som är den egentliga skriften, det jag velat skriva men hindrat mig att skriva fast jag skrivit så mycket om: självmord, piller, dårskap, sår, övergivenhet, ondska och egentligen aldrig gick nära mitt eget sår eller om jag var född utslagen och insåg det meningslösa i att ens försöka?



Bookmark and Share

Cecilia Persson, Litterär mångsysslerska


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

LITTERATUR & POESI
En dröm
Jag förstod ingenting

 Lars-Erik Larsson

LITTERATUR & POESI
Funnen
Vid Mojka.

LITTERATUR & POESI
En dikt. Eller nya Sapfo
En modern Sapfodikt. ett försök till nyorientering utan tvång

 Scarlett Miryam
 Marko Tuiskuluoto

LITTERATUR & POESI
Jaktflyg över Barkarby
Vi väntar på årets svalor, jaktflyg i tiden.

LITTERATUR & POESI
Jag får vänta
...

 Lars-Erik Larsson
 Staffan Nilsson

LITTERATUR & POESI
Drömkapseln
...

LITTERATUR & POESI
SPRÄNGKRAFT
det underbara sköna ligger varje dag i sin linda väntar på dig

 Staffan Nilsson
 Pia Isaksson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Cecilia Persson

Publicerad:
29 maj 2012 kl. 16.25

Skriv ut artikel


909 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 5 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Males' urge for endless power
Ninni Andersen

ingen förstår
Staffan Nilsson

Morning news
Gun Lundberg

En dröm
Lars-Erik Larsson

Funnen
Scarlett Miryam

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Man vänjer sig
Cecilia Persson

Älskade planet Del 1 (av 2)
Bengt O Björklund

ORÄTTVIST ÄR DETTA HAT
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En dröm
Lars-Erik Larsson

Funnen
Scarlett Miryam

En dikt. Eller nya Sapfo
Marko Tuiskuluoto

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Maja Ekelöf vs Gunnar Ekelöf
Cecilia Persson

Man vänjer sig
Cecilia Persson

En obehaglig känsla
Cecilia Persson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR