Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Lennie Tofft publicerad 9 mar kl. 11.05:

Utomjordingar? Det här underliga ljusfenomet syntes i Chile dan före jordbävningen

Utomjordingar förutspådde Chile-skalvet

Exakt ett halvår före Chile-skalvet tog ett par i frankrike emot ett telepatiskt budskap från utomjordiska varelser, som talade om en förestående kataklysm.
I Steven Spielbergs "Närkontakt av tredje graden" från 1977, blir människor i en liten stad som besatta av formen av ett berg, på vilket de så småningom samlas för att möta utomjordingarna, trots militärernas avspärrningar. Filmen är inspirerad av berget Bugarach i provinsen Renne-le-Chateau i Frankrike. UFO och andra oförklarliga fenomen är vanliga i området, och piloter avrådes från att flyga över berget, eftersom flygplanens instrument kan sluta fungera.


Berget Bugarach, som givit inspiration till filmen Närkontakt av tredje graden

I just detta område i närheten av berget Burgarach hade det franska paret Alain Pasty och Marie-France Garaude Pasty sommaren 2009 en rad upplevelser som slutade med mottagandet av ett telepatiskt budskap, som varnade för en kommande katastrof den 28 februari 2010. Alain, som är pensionerad professor, och Marie-France, som är journalist, författare och ordförande i Tsow, som arbetar humanitärt med exiltibetaner, rapporterade sina upplevelser till franska UFO-sajten lesconfins.com. Rapporten hamnade snart också i Albert Rosales databas "Human sighting reports".

Det var sent på kvällen den 26 augusti 2009, nästan exakt ett halvår före jordbävningen i Chile. Paret hade varit uppe hela kvällen och spanat efter oförklarliga ljusfenomen på himlen i området Renne-le-Chateau, där berget Bugarach ligger, och bestämde sig för att köra längs en liten landsväg till sitt boende. På vägen stannade de för att spana en sista gång efter UFO. Då de klev ur bilen såg de en utomjordisk varelse stå tre meter framför dem på vägen. De var inte rädda utan stod och stirrade på varelsen som var som en människa fast med koniskt huvud och inkapslad i ett vackert starkt sken. Efter en stund gled varelsen sakta fram emot dem, och försvann i tomma intet. Chockade satte de sig i bilen och fortsatte köra. En bit längre fram såg de lysande farkoster formade som Saturnus ringar, som "pannkakor med hål i", enligt Marie-France, röra sig horisontellt med vågliknande rörelser.

De kom hem klockan 23:30. I sömnen upplevde Marie-France att hon på telepatisk väg tog emot fyra olika tankar: "Vi är varelser av ljus", "det är farligt för oss att ta direkt kontakt med er", "28 februari 2010 – stora kataklysmer" och "ni måste hjälpa behövande". Den 15 november 2009 meddelade Marie-France samma sajt till vilken hon tidigare inrapporterat sina upplevelser, att hon sagt fel datum – det var inte den 28:e utan den 27:e februari som kataklysmerna skulle inträffa.

Tidigt på morgonen den 27 februari 2010, nästan exakt ett halvår sen morgonen den 27 augusti 2009, drabbades Chile av en av de kraftigaste jordbävningarna på flera decennier. Samtidigt drabbades även Okinawa av ett kraftigt jordskalv, och Frankrike, Alain och Marie-Frances hemland, drabbades av en av de svåraste stormarna på mycket länge. Och kanske varnade "ljusvarelserna" även Chiles invånare för den kommande jordbävningen, för på morgonen den 26 februari syntes en lysande rund ring på himlen i Chile, inte helt olik de farkoster som Alain och France-Marie beskrev i sin rapport.

Rapporten kan läsas i sin helhet på franska här. Där finns även emailadress till båda vittnena. En summering på engelska finns under nr 75 här. Lusen i Chile kan du se här.

En del skeptiker kanske avfärdar detta som bluff, men innan man drar förhastade slutsatser bör man betänka att Wilbert B. Smith, chefen för det första offentliga UFO-forskningsprogrammet sa sig ha kommit i indirekt kontakt med utomjordingar, och gav dessutom ut en bok om utomjordisk teknologi, New Science. Dessutom har chefen för det bulgariska rymdforskningsprogrammet, Lachezar Filipov, sagt att man har kontakt med utomjordingar, att de är vänligt sinnade och att de finns överallt runtomkring oss.

Bookmark and Share

Lennie Tofft, Universalgeni och världsförbättrare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Désirée Pethrus Engström (KD), Riksdagsledamot, arbetsmarknads- och jämställdhetspolitisk talesperson

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
"Att som Socialdemokraterna ropa efter aktiva åtgärder från dag ett riskerar att bli kontraproduktivt då man låser in ungdomar i åtgärder istället för att ge dem ett par månader att själva söka ett nytt jobb. De flesta får arbete inom tre månader."

 Désirée Pethrus Engström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."

 Jessica Sandberg
 Leif E Ström

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennie Tofft

Publicerad:
9 mar kl. 11.05

Skriv ut artikel


1647 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,2 / 20 röster
Din röst är registrerad.

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
En trygg familj utgångspunkten för ett tryggt samhälle
Jonny Nilsson

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 3
Michael Delavante

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

Var får romerna höra hemma?
Jessica Sandberg

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Fascism kännetecknas av förakt för svaghet
Dag Nilsson

Svenska låtskrivare förstör det engelska språket
Billy Butt

Genombrott för 9/11 Truth i Danmark
Fredrik Rosvall

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
I backspegeln: Tortyravvisningen
Lennie Tofft

Låt oss mötas i en dröm!
Lennie Tofft






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se