dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Johan Perna publicerad 6 sep 2010 kl. 06.00:

Funktionshindrad bakbunden med strumpa i 25 år

När Metros journalist Johan Mårtensson ställer henne - Gunilla Landman som är enhetschef för LSS-verksamheten i stadsdelen Hyllie, Malmö - frågan om hur hon kan ha missat detta blir svaret "Det kan tyckas konstigt. Jag kan inte förklara det."
I torsdags kunde man läsa i tidningarna om en funktionshindrad man som suttit bakbunden med en läkarordinerad strumpa under 25 års tid, med motiveringen att han var självdestruktiv. Nu känner jag inte till mannens bakgrund eller diagnos men jag undrar om jag själv inte skulle ha blivit ännu mer självdestruktiv eller till och med suicid efter en sådan "behandling".

Min erfarenhet av vård av personer med självskadebeteende är att de har personal med sig dygnet runt - "vak" som det så fint kallas - i kombination med andra insatser som eventuell medicinering och olika former av terapi. Allt i försök att finna grunden till problematiken och försöka ändra beteendet.

Visst finns det säkert kroniska patienter om man vill se med mörka ögon på verkligheten, men en strumpa? Visserligen var han befriad från den under sin utevistelse. Inte så svårt att förstå, för jag vill välja att tro att om någon utifrån sett detta hade de troligtvis reagerat medmänskligt och anmält det, vilket personalen måste ha varit medvetna om.

Så, vem har gjort fel i det här fallet, är det läkaren som ordinerade strumpan, personalen på gruppboendet eller Gunilla Landman som är enhetschef för LSS-verksamheten i stadsdelen Hyllie, Malmö?" Jag skulle vilja påstå allihop, men vad gäller det yttersta ansvaret så ligger det på Gunilla Landman.

I torsdagens Metro får hon frågan om hon inte besöker boendena hon ansvarar för? På detta svarar hon "Jo, ofta". När jag läser detta rycker det i ett blodkärl i min tinning. Anledningen till denna spasm är att jag själv för bara några månader sedan ställde henne samma fråga och blev försäkrad om att allt var väldigt professionellt skött på hennes boenden och att hon själv besökte dem.

Det telefonsamtalet rörde sig om en i vårdpersonalen på ett LSS-boende, i just Hyllie, som offentlig och allvarligt kränkt en brukare. Den anställde blev anmäld, erkände och innan personalen i fråga frivilligt slutade fick jag detta telefonsamtal av Gunilla, ett telefonsamtal som mest kändes som ett försök att skyla över vad som hänt och hindra mig från att gå till pressen. Den gången gjorde jag inte det. Den anställde, som visade sig "bara vara en timvikarie" (citat Gunilla Landman), blev anmäld och slutade som sagt självmant och Gunilla kunde pusta ut.

Att vårdpersonal är timanställd ser jag inte som en ursäkt för det som inträffade den gången och sådan personal borde kontrolleras som all annan. Jag har själv jobbat inom vården i många år och under den tiden stött på många outbildade timanställda som jobbat bättre än fast anställda, utbildade. En utbildning borgar inte alltid för människokännedom och empati. Däremot är timanställda lätta att bli av med. Det är bara att stryka ett namn från en telefonlista, i regel.

Den här gången finns det ingen ursäkt. När tidningen Metros journalist Johan Mårtensson ställer henne frågan om hur hon kan ha missat detta blir svaret "Det kan tyckas konstigt. Jag kan inte förklara det. Men jag tar allvarligt på kritiken."

Enligt Gunilla Landman är den bundne mannen inte längre bunden. Men hur länge ska hon få hållas? När ska någon förklara innebörden av lagen LSS (Lagen om Stöd och Service) för henne? Vad kommer förklaringen att bli nästa gång?

Något luktar definitivt ruttet i Hyllie.



Bookmark and Share

Johan Perna, Skrivande person/ Människa


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE
Dhahran, Saudiarabien
Foto: flickr/M Glasgow (BY CC 2.0)

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
När vi låter bli att ställa krav på saudierna bli vi medskyldiga till det förtryck som där utövas mot kvinnor och oliktänkande. Aldrig hade jag trott att Sverige skulle sjunka så lågt när det gäller mänskliga rättigheter.

 Hesham Bahari

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Johan Perna

Publicerad:
6 sep 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


2507 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,3 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Afghanistan - Sverige krigar under en omoralisk supermakts befäl
Jan Wiberg

I Malmö är fotboll glädje
Johan Perna

Vänsterns tid är ute
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Det var en gång februari
Johan Perna

Snart tändas tusen juleljus
Johan Perna

Sluta tjata om 'problemområdet' Rosengård
Johan Perna






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se