Torsdag den 9 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Elias Giertz publicerad 5 feb 2010 kl. 11.29:

Elias Giertz

Grupperingar skapar inte ett vi-samhälle

Vi människor har en förmåga att dela in varandra i olika grupper. Varför delar vi egentligen in oss i mans- och kvinnogrupper? Och går det ihop med socialdemokraternas klasslösa samhälle?
Jag tänkte på en sak i veckan. På alla mänskliga grupperingar vi gör. Varför delar vi in folk efter kön? Egentligen? Varför grupperar vi sexuella läggningar?

Så tänkte jag på ideologier. I ett socialistiskt samhälle hade en kollektiv gruppering varit mer naturlig, det tror jag vi alla är överens om. Men i ett liberalt samhälle är det naturliga att se varje människa som en enskild person. Som en person med unika egenskaper och en unik personlighet.

Jag är en sådan som har svårt för den feministiska ideologin. Inte för själva jämställdheten, utan för att den utmålar kvinnan som en egen grupp. Den särskiljer kvinnan från "oss andra". Man pratar för mycket om kvinnans jämställdhet med mannen. Egentligen borde inte jämställdheten som politisk fråga tilldelas en egen ideologi.

Och samma fenomen gäller för det mesta i vårt samhälle. När man är tvungen att kryssa i vilket kön man har i något formulär eller när man går in i en klädaffär. I de mest ordinära situationerna i våra liv.

Jag är kluven. Men jag tror att den här särskiljningen och separeringen av olika mänskliga grupper är onödig. I ett liberalt samhälle där man tror på individen borde man väl också kunna förvänta sig att varje individ inte sätts in i ett kollektiv utan någon som helst dynamik eller gränsförflyttning?

Men den här indelningen är väl ganska svår att komma undan. Den är obehagligt djupt rotad i oss. Jag menar, tänk er själva - du är inte man längre. Nu är du en människa. Kön finns inte längre. Tanken är främmande och nästan skrämmande. Men faktumet att vi är egna individer som faktiskt är helt olika kvarstår. Förutom den rent biologiska biten med bröst och snoppar och allt vad det heter är vi faktiskt ganska lika.

Varför fortsätter vi att dela in oss? Vad är människans ändamål? För att kunna få en rättvis behandling ska man behandlas som individ, det anser de flesta. Men om man konstant går mot en utveckling där vi alla är i olika grupper - vad vinner vi?

Socialdemokraterna som ju är anhängare av den socialistiska ideologin vill ta bort klasserna, men ändå vill man sortera in folk i olika kollektiv. Jag förstår helt ärligt inte hur det är tänkt att gå ihop?

Jag ser människor som individer. Att sortera in folk i olika grupper är rätt knäppt. Vi har ingen som helst vinst att ta ut i det hela. Men ändå ligger det där. Så djupt rotat i oss. Att gruppera in folk. Att fatta beslut beroende på vilken grupp man tillhör. Att ha fördomar beroende på vilken grupp man tillhör. Skapar inte det en mindre vi-känsla? Får vi verkligen ett samhälle där vi alla tar ansvar så?

Varför gör vi det här? Vore inte allt mycket enklare utan det här?



Bookmark and Share

Elias Giertz, en liberal 13-årig bloggare.


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE
Koshis seger kan innebära positiva förändringar och större karriärmöjlighet för småbarnsmammor
Foto: flickr/monika.monika (BY CC 2.0)

Kvinnliga politiker firar framgångar i Japan
Shiga-prefekturens nya borgmästare är inte bara landets yngsta genom tiderna, utan även kvinna. Prefekturen är nu den enda i Japan som har två kvinnor i ledande positioner.

 Micheles Kindh
 Jennie Johansson

POLITIK & SAMHÄLLE
Protester mot att kvinnors klädsel ses som en förmildrande omständighet vid fall av övergrepp
Foto: flickr/msmornington (BY CC 2.0)

Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
När Thorsten Flinck klappar den söta programledaren på stjärten i Melodifestivalen, reagerar den svenska kvinnan med ett ramaskri. I själva verket är det ett sundhetstecken och typiskt för mannen när han är glad.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Lennart Karlsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Elias Giertz

Publicerad:
5 feb 2010 kl. 11.29

Skriv ut artikel


3008 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3 / 15 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Valaffisch 2014
Åke Askensten

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Jobba till 75 år - en genialisk idé, Reinfeldt
Lennart Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Politik - en kamp om Aftonbladet-rubriker
Elias Giertz

Rasism beror på egoism och historielöshet
Jon Jovan Rundgren

Det flinande maktfolket
Leif E Ström

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Pia Isaksson

Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Elin Monday är påhittad - men hennes historia är sann
Elias Giertz

Arbetsmarknaden är ett jävla skämt
Elias Giertz

Politik har blivit tråkigt
Elias Giertz






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se