dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

MEDIA
Artikel av William Butt publicerad 21 apr 2008 kl. 12.09:

Zitiz - en "b"-version av Sourze

"Okej, det är lätt för mig att sitta här och kritisera en "konkurrent" till den nättidning i vilken jag själv skriver, men ärligt talat så försökte jag verkligen ha en objektiv utgångspunkt när jag kollade Zitiz."
Den senaste tidens turbulens kring Sourze förklaras som en följd av ägarbytet som inträffade för en kort tid sedan. Att sajten försvann ifrån våra dataskärmar under en hel veckas tid orsakade en rad spekulationer av vilka en var att Sourze kanske håller på att slås ihop med Zitiz. Det som väckte den spekulationen var att man hamnade på sajten www.zitiz.se när man försökte komma in på www.sourze.se. Det gjorde att jag liksom många andra kollade Zitiz för att se vad det var för nättidning. Det jag fann var inte särskilt imponerande, för Zitiz visade sig vara en "b"- version av Sourze. Dessutom tyckte jag att den var rätt så trist som tidning och till skillnad från Sourze saknade Zitiz själ.

Okej, det är lätt för mig att sitta här och kritisera en "konkurrent" till den nättidning i vilken jag själv skriver, men ärligt talat så försökte jag verkligen ha en objektiv utgångspunkt när jag kollade Zitiz. Men det var svårt att låta bli skaka på huvudet. För det första så är "Zitiz kanske det mest okommersiella namnet som finns för en tidning av den typ som man påstår att Zitiz är och skall vara, d.v.s. en seriösare version av Sourze - en slags morgontidningsinspirerad nättidning där läsarna får skriva seriösare inslag än vad vi som skriver på Sourze skriver (!) För mig låter namnet Zitiz som en undergroundrock-musiktidning som trycks i någon källarlokal och som läses av långhåriga svartklädda musiker, snarare än en seriös nättidning som den påstås vara. Jag vet inte vem som kommit på namnet, men jag vågar gissa att han eller hon hade druckit några bärs när namnet hittades på.

Artiklarna i Zitiz ser ut som om man haft brist på skribenter och så har man istället engagerat ett mindre antal skribenter att skriver flera artiklar. På en av Zitizs sidor just nu finns elva publicerade artiklar varav sex av samma skribent, Leiyah Lindén, två av Alice Härdin och två av Dunja Vujovic. Kan ni tänka er hur Sourze skulle se ut om man plötsligt publicerade sex artiklar av Sunny Börjesson, och två vardera av Patrick Gallagher och Sten O. Andersson? Skulle det inte bli lite halvtrist att så få skribenter stod bakom texterna? Det enda positiva jag kunde finna i sajten Zitiz var faktiskt bilderna. När det gäller publicering av foton är Zitiz definitivt före Sourze, men vem vet? Kanske Sourze på sin nya server har möjligheten att publicera större och bättre bilder?

Det allra sämsta med Zitiz var startsidan. När jag ringde och talade med den ansvarige utgivaren, Bengt Stillström, sade jag att den var bland de tristaste jag någonsin hade sett på internet. Karln måste ha lyssnat på mig för att nu, idag, när jag kollade zitiz.com strax innan skrivandet av den här texten märktes en rad plötsliga ändringar till det bättre.

Men Zitiz har gjort en sak som jag inte gillar: Man har publicerat en del artiklar som är tagna ur Sourze. Bland annat finns artiklar av Patrick Gallagher och Angus Liddell. Det verkar nästan som om Zitiz har köpt Sourze för att man ska kunna sno våra artiklar? En sak är alldelles klar. Såsom Zitiz ser ut just nu kommer man knappast att locka skribenter varför Zitiz kan komma att bli beroende av Sourze. Kunde inte Schlyter, Daniel Nyhlén & Company ha hittat en bättre köpare?




Bookmark and Share

William Butt, Musikproducent, Stockholm


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/andreasivarsson (BY CC 2.0)

Avskedsfikat
Här kommer han, Börje, chefen! Klapprandes genom korridoren i sina svarta nyputsade skor. Doftandes Lagerfedth och pekandes med hela handen! Busy busy!

 Johan Seige

MEDIA
Rupert Murdoch
Foto: flickr/david_shankbone (BY CC 2.0)

Maktens hovreportrar
Återigen ges exempel på hur public service sviker sitt åtagande till allmänheten, genom att skydda och bekräfta makten istället för att granska den.

 Magnus Stenson

MEDIA
"Planet Facebook" 2010
Foto: flickr/dullhunk (BY CC 2.0)

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Jag har ingen aning om hur Facebooks resultat kommer att utvecklas, men jag kan säga att personer med så mossig argumentation som författarna till nämnda SvD-artikel inte heller borde försöka gissa, annat än kanske i bastun med kompisarna.

 Carl Olof Schlyter

MEDIA
Folkeadvokatene
Vi må tåle og ikke bli omtykt av alle. Vi må tåle kritikk.

MEDIA

Foto: flickr/dino_olivieri (BY CC 2.0)

Det är ingen enkel sak att vara förälder
"Anna Wahlgrens dotter har alltså skrivit en bok om sin uppväxt, och jag frågar mig om det verkligen är viktigt för henne att många läser den, eller om det var viktigare för henne att skriva den."

 Vidar Golden
 Angus Liddell

MEDIA
Anna Wahlgren, glöm din heder
När Felicia Feldt skriver en bok och hänger ut sin mor som gjort karriär i att uppfostra barn, vet jag att det inte handlar om en dålig dag. Det handlar om att hon har blivit tvingad att leva en lögn.

MEDIA
Många svenska föräldrar har följt Anna Wahlgrens råd om barnuppfostran
Foto: flickr/janineomg (BY CC 2.0)

Anna Wahlgren borde tala klarspråk
"Förövarna är de första att skydda sig själva med lögner och de andra att följa efter brukar vara barnen - men i vuxen ålder står de oftast inte längre ut med dessa lögner."

 Angela Larsson
 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
William Butt

Publicerad:
21 apr 2008 kl. 12.09

Skriv ut artikel


15184 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,8 / 12 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Avskedsfikat
Johan Seige

Maktens hovreportrar
Magnus Stenson

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Carl Olof Schlyter

Folkeadvokatene
Vidar Golden

Det är ingen enkel sak att vara förälder
Angus Liddell

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Är topplistorna fejkade?
Ramona Fransson

Sjuksköterskornas egentliga mål
Birgitta Stiefler

Sourze mot nya äventyr!
Carl Olof Schlyter

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Avskedsfikat
Johan Seige

Maktens hovreportrar
Magnus Stenson

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Carl Olof Schlyter

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Billy Butt: Loreen vinner på lördag
William Butt

Loreen mardrömsartist för de som jobbar med henne
William Butt

Butt: Litauen kan vinna hela Eurovision 2012 med Donny Montell och Love is blind
William Butt






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR