dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

MEDIA
Artikel av Henrik Hermansson publicerad 9 aug 2002 kl. 09.27:

Welcome to the freakshow

TV4 nya programsatsning verkar vara freakshow-TV. Kommer andra kanaler att följa med? Och varför tittar jag egentligen på dokumentärerna?
TV4 har visat dokumentärer om bland annat för snabbt åldrande, siamesiska tvillingar och sexlingar.

Ungefär 40 människor i hela världen lider av progeria. De som drabbas åldras för snabbt. Med andra ord är det inte särskilt många som berörs av sjukdomen. Men programchefen på TV4 tyckte ändå att det var ett ämne som kräver en timme bra sändningstid. På vilka grunder trodde de att programmet "Sabrina - för gammal för ung" kunde få många tittare? Det är trots allt den bedömning marknadskanaler gör. Marknadskanaler överraskar som bekant aldrig tittare, de försöker snarare bestämma deras smak i förväg.

Ett annat ämne var siamesiska tvillingar. Programmet hette "De siamesiska tvillingarna". Av alla tvillingfödslar är endast 0,05 promille siamesiska tvillingar. Tidigare har dokumentärer om sexlingar visats. Det finns färre än 100 dokumenterade fall av sexlingar.

Det finns många fler exempel på TV4 och andra kanaler. Varför skulle tittare vara intresserade av dessa sjukdomar när risken att råka ut för dem är i det närmaste minimal? Eller ens träffa någon drabbad? Och varför fokuserar dokumentärerna i allt högre grad på sjukdomar som just innebär fysiska handikapp - särskilt där kroppen eller ansiktet har vanställts? Jag ställde mig frågan när jag tittade på en av dokumentärerna härom dagen. Plöstligt kändes själva programidén motbjudande.

Alla dokumentärer är upplagda på samma sätt. De visar att det för snabbt åldrande barnet, den siamesiske tvillingen eller sexlingen är en helt normal människa. Vilket scoop. Vem kunde tro att de var normala människor och sökte kärlek som alla andra? Eller att de steg upp på morgonen och åt frukost? Programmen bygger på att vi förväntar oss något hemskt. Frankenstein- och Quasimododramaturgin fungerar fortfarande.

David Lynchs film "Elefantmannen" handlar om John Merrick, mannen som visades upp på freakshows. Folk betalade för att se honom på cirkusar. Alla blev förvånade över hans vackra inre när de lyssnade på honom. Alla trodde att han var ett monster för att hans yttre var deformerat. Idag finns det inga freakshows. Idag sänder TV4 dokumentärer istället. Men rädslan för det vanställda verkar vara lika stark. Ett säkert knep att locka storpublik.

Jag undrar hur framtiden kommer att se ut inom marknadskanalerna. Dokusåpor och förnedrande tävlingsprogram kritiseras flitigt. Men trenderna inom dokumentärbranschen ifrågasätts sällan. Vad är det som egentligen lockar med dessa program? Och varför visas dem?



Bookmark and Share

Henrik Hermansson, TV-tittare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/andreasivarsson (BY CC 2.0)

Avskedsfikat
Här kommer han, Börje, chefen! Klapprandes genom korridoren i sina svarta nyputsade skor. Doftandes Lagerfedth och pekandes med hela handen! Busy busy!

 Johan Seige

MEDIA
Rupert Murdoch
Foto: flickr/david_shankbone (BY CC 2.0)

Maktens hovreportrar
Återigen ges exempel på hur public service sviker sitt åtagande till allmänheten, genom att skydda och bekräfta makten istället för att granska den.

 Magnus Stenson

MEDIA
"Planet Facebook" 2010
Foto: flickr/dullhunk (BY CC 2.0)

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Jag har ingen aning om hur Facebooks resultat kommer att utvecklas, men jag kan säga att personer med så mossig argumentation som författarna till nämnda SvD-artikel inte heller borde försöka gissa, annat än kanske i bastun med kompisarna.

 Carl Olof Schlyter

MEDIA
Folkeadvokatene
Vi må tåle og ikke bli omtykt av alle. Vi må tåle kritikk.

MEDIA

Foto: flickr/dino_olivieri (BY CC 2.0)

Det är ingen enkel sak att vara förälder
"Anna Wahlgrens dotter har alltså skrivit en bok om sin uppväxt, och jag frågar mig om det verkligen är viktigt för henne att många läser den, eller om det var viktigare för henne att skriva den."

 Vidar Golden
 Angus Liddell

MEDIA
Anna Wahlgren, glöm din heder
När Felicia Feldt skriver en bok och hänger ut sin mor som gjort karriär i att uppfostra barn, vet jag att det inte handlar om en dålig dag. Det handlar om att hon har blivit tvingad att leva en lögn.

MEDIA
Många svenska föräldrar har följt Anna Wahlgrens råd om barnuppfostran
Foto: flickr/janineomg (BY CC 2.0)

Anna Wahlgren borde tala klarspråk
"Förövarna är de första att skydda sig själva med lögner och de andra att följa efter brukar vara barnen - men i vuxen ålder står de oftast inte längre ut med dessa lögner."

 Angela Larsson
 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Henrik Hermansson

Publicerad:
9 aug 2002 kl. 09.27

Skriv ut artikel


2850 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Anders 'arga snickaren' Öfvertramp!
Angus Liddell

TV-eliten sågar manskanal
Pia Isaksson

Idol 2011 - Lovade mig själv att bojkotta i år, men kunde inte
Angus Liddell

Ingen slipper undan Oprah Winfrey
Bo Dunfors

Vaken.se utsatt för förtal av SVT Agenda
Mikael Cromsjö

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Varför har inte fler män roligt?
Lena Vikberg

Om det fanns pipp-parker för hetero
caroline persson

Nyfödd dotter 3 kg, redan porrstjärna
Suzanne Eklund-Snell

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Avskedsfikat
Johan Seige

Maktens hovreportrar
Magnus Stenson

Facebook nära konkurs enligt pinsamt mossiga Uppsala Universitet
Carl Olof Schlyter

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Avundsjukan är en svensk åkomma
Henrik Hermansson

Därför är damfotboll roligare
Henrik Hermansson

Den förbannade normaliteten
Henrik Hermansson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR