dcsimg
Söndag den 19 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Krisen i förlossningsvården | Eurovision Song Contest i Malmö | Diskriminerande reklam Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Birgitta Ohlsson publicerad 12 okt 2005 kl. 22.11:

Vulgodebatt om feminism

"Wow, jag visste liksom inte att kvinnorörelsen var så stark och hade ett inflytande som gör att vi påverkar kvinnors matvanor, sminkstilar och midjemått in i minsta detalj."
"Feminister gör kvinnor fula", anser Billy Butt. "Feminismen ligger bakom kvinnors fetma", tycker Suzanne Qrunell. Många Sourze-skribenter har den senaste veckan ägnat åtskilliga spaltmeter att härleda kvinnors utseende, kroppsform och karisma till feminismen. Samma skribenter som inte tycks ägna en tanke åt manlig fetma, övervikt och kulmagar är totalt besatta av svenska kvinnors i deras ögon bristande skönhet. Det var bättre förr, tycks vara devisen.

Jag är förvånad eller kanske inte? Wow, jag visste liksom inte att kvinnorörelsen var så stark och hade ett inflytande som gör att vi påverkar kvinnors matvanor, sminkstilar och midjemått in i minsta detalj. Men på antifeministfronten är ju detta intet nytt. Genom hela feminismens historia från 1700-talet och framåt har kvinnosakskämpar beskrivits som fula, manshatande och argsinta kärringar som struntar i sitt yttre och uppviglar andra kvinnor att göra detsamma. Vi har ju hört argumenten förut att kvinnors yttre och mentala hälsa gör oss till sämre samhällsmedborgare och allt är feminismens skuld. Kvinnor skulle inte få rösträtt för att vi var för mentalt klena och hade för vida kjolar för att ta oss fram i riksdagens korridorer. Kvinnor skulle inte kunna bli poliser eller militärer för att vi var för fysiskt svaga. Kvinnor skulle inte kunna nå absoluta maktpositioner för att vi skulle distrahera männen, förmanligas i vårt beteende alternativt korrumperas av makten och strunta i vårt utseende eller uppgift som mamma och hemmafru.

Men det är ändå intressant att vi lever i en tid där kvinnor faktiskt kan bli presidenter, ministrar, verkställande direktörer, soldater och mångmiljonärer och samtidigt det mest provocerande en tjej kan göra att är att inte vara helt utseendefixerad utan faktiskt ta sig friheten att unna sig ett liv utan bantning, utan tiotalstimmar framför sminkspegeln varje vecka och desperat shopping i provhytten. Att skita i sitt yttre verkar vara manssamhällets värsta kvinnoskräck.

Vulgodebatten om feminism är patetisk, men samtidigt sorglig. I en tid där var femte sjuårig flicka bantat någon gång, silikonbröst är standard inom nöjesvärlden och var och varannan kvinna tycker att hon inte duger och drömmer om skönhetsoperationer känns det trist att Sourze-debattörer väljer att se några extra trivselkilon hos lyckliga kvinnor som ett fruktansvärt feministiskt problem. Men kalaskulan var väl visst ett manligt privilegium. Hyckleri någon?

(Foto: Roland Karlsson)



Bookmark and Share

Birgitta Ohlsson, Riksdagsledamot Folkpartiet


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Andrey Okonetchnikov

Medelklassen i Moskva
Livet börjar likna det tsaristiska Ryssland med en sysslolös överklass och en fattig underklass.

 Yngve Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Billy Alexander

Yttrandefriheten under attack i USA
Friheter som för oss i Sverige är självklara, är hotade i USA.

 Theo Gerken

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Yarik Mishin

Filosofisk fasta
Julen varar än till fasta, men fastan varar hela året.

 Ladislaus Horatius

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Oiving (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Palmeutredningen sjunger på sista versen
Tjugoåtta år efter mordet på Olof Palme så utreder man fortfarande mordet - men vad kan vi egentligen förvänta oss efter så här lång tid och av en så liten spaningsgrupp?

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Billy Alexander

Mer tillväxt blir katastrofalt
Åtstramningarna i Sydeuropa har varit förnuftiga och välgörande. Nu har folk inte råd längre att slösa pengar på onödigheter. Men att spela fotboll är nödvändigt.

 Lennart Karlsson

Sourze bevakar: Italien


Foto: miche_car

Möten som berikar
När jag såg Mario djupare i ögonen såg jag någonting nytt. Vemod? Trots hans leende fanns känslan där och jag blev orolig.

 Annika Widén

Fredagskrönikan ANGELA

Angela Larsson

Individens val
"Vaddå strukturell rasism? Könsförtryck? Arbetarklass? Sverige är ett I-land. Här kan du bli precis vad du vill."

 Angela Larsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Birgitta Ohlsson

Publicerad:
12 okt 2005 kl. 22.11

Skriv ut artikel


3160 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,8 / 140 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Objektet, subjektet och jämställdheten
Johan T-Katiska

Feminismen bör inte slå ifrån sig all kritik
Johan T-Katiska

Jämställdhet - vi har en bit kvar
Anna-Sarah Eriksson Lefebvre

En flicka är död
Malin Michea

Sjuka ideal håller oss fångna
Sabina Syed

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Ni Är Svin
Malin Gardskär

Sex till salu
Roger Lord

Den svenska kvinnan har blivit ful, fet och tråkig
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Medelklassen i Moskva
Yngve Karlsson

Yttrandefriheten under attack i USA
Theo Gerken

Filosofisk fasta
Ladislaus Horatius

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Fler feminister - färre mansgrisar!
Birgitta Ohlsson

Låt singelkvinnor få insemination
Birgitta Ohlsson

Skapa porrfria anstalter
Birgitta Ohlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se