Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Leif-Arne Undvall publicerad 5 jun 2009 kl. 12.34:

Visst är EU skrutt!

"Nej, att samarbeta stater emellan nu när det är ekonomisk kris och allt är inget bra. Tänk hur bra det var förr i världen, då man gjorde allt för sitt eget land, i alla lägen. Hjälpte inget annat så sände man stridsvagnar."
Visst EU är skrutt. Att det är fred i Europa enligt principen: ”bättre att konflikter löses med samtal och mineralvatten på sammanträdesbord än krig och minor på slagfält”, att gamla fascistiska länder som Spanien, Portugal och Grekland liksom gamla kommuniststater som Polen, Tjeckien och Ungern nu är blomstrande demokratier och att det är möjligt att betala med den gemensamma valutan euro i 16 EU-länder, är ju liksom bisaker i sammanhanget.

Att vi har skapat världens största inre marknad i EU, med 27 länder och en befolkning på en halv miljard människor, och att EU:s arbetstidsdirektiv garanterar alla européer minst fyra veckors betald semester per år medan många amerikaner och japaner bara har fjorton dagar, och att Brysselorganisationen gjort det lättare för sina medborgare att arbeta utomlands, köpa bostad utomlands eller ta med sig sin pension till ett annat land, är ju inget att bry sig om. Vi behöver som alla vet stramare gränskontroller och höga tullar för att främja vår egen ekonomi.

Att lagar som har antagits i EU framtvingat renare badstränder och floder precis som var tanken med klimatmålen och att miljön blir grönare och bättre, spelar ingen roll. Får vi bara bestämma själva stannar skiten vid gränsen. Att ungdomar tack vare Erasmusprogrammet kan studera vid andra EU-länders universitet, är heller inget bra. Vad har de där att göra?

Genom att Schengensamarbetet gjort Europa rundare - en kontinent där det är lättare att ta sig fram utan passkontroll, har ungdomar, affärsmän och annat löst folk blivit alldeles för rotlösa. De borde lära sig att hemma bäst.

Nej vi borde gå ur och i stället träffa ett avtal med EU, som Norge. Det blir så bra så. Visserligen får vi ändå betala en avgift, och visserligen måste vi i allt väsentligt anpassa oss efter beslut tagna i EU, men vi slipper välja egna parlamentsledamöter till deras parlament och vi slipper nominera egna kommissionärer. Att matpriserna då kommer att stiga gör ändå ingenting eftersom svenska livsmedelskedjor slipper ohemul konkurrens från tyska och danska sådana.

Nej, att samarbeta stater emellan nu när det är ekonomisk kris och allt är inget bra. Tänk hur bra det var förr i världen, då man gjorde allt för sitt eget land, i alla lägen. Hjälpte inget annat så sände man stridsvagnar.

Bookmark and Share

Leif-Arne Undvall, Grötmyndig


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Désirée Pethrus Engström (KD), Riksdagsledamot, arbetsmarknads- och jämställdhetspolitisk talesperson

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
"Att som Socialdemokraterna ropa efter aktiva åtgärder från dag ett riskerar att bli kontraproduktivt då man låser in ungdomar i åtgärder istället för att ge dem ett par månader att själva söka ett nytt jobb. De flesta får arbete inom tre månader."

 Désirée Pethrus Engström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."

 Jessica Sandberg
 Leif E Ström

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Leif-Arne Undvall

Publicerad:
5 jun 2009 kl. 12.34

Skriv ut artikel


828 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,4 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Skönt att slippa Cecilia Malmström i Sverige
Johannes Forsblom

Lissabonfördraget - slutet för vår självständighet
Michael Delavante

Skydda arbetsrätten i Europa
Jens Holm

Bojkotta EU-valet!
Lars Bjelkenstedt

Vi vill minska klimatutsläppen med 80 % till 2020
Carl Schlyter

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
USA:s säkerhetstjänst ifrågasätter 9/11
Fredrik Rosvall

MC-klubben Expressen
Lars Nilsson

Bojkotta EU-valet!
Lars Bjelkenstedt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
När ungen flyger ur boet
Leif-Arne Undvall

Därför kan du lita på stormedia
Leif-Arne Undvall

Louise
Leif-Arne Undvall






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se