Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Michael Delavante publicerad 11 jul 2007 kl. 12.11:

Vi lever i en Matrix

Redan 1844 sade den brittiske premiärministern Benjamin Disraeli att "Världen styrs av helt andra personer än vad folk tror."
Abraham Lincolns krigssekreterare Edwin Stantons sa en gång: "Krig utkämpas sällan för att förgöra en fiende. Krig utkämpas för att skapa ett tillstånd."

Historikern och professorn Anthony Sutton visade med sina böcker vilken bluff den officiella historiebeskrivningen är vad beträffar både den ryska revolutionen, första och andra världskrigen samt det kalla kriget. Sutton, som i egenskap av professor lyckades få tillgång till arkiv som de flesta inte har en aning om förklarade i boken "Western Technology and Soviet Economic Development" (1968) att Sovjets teknologi och tillverkningsbas, vilka bl.a användes till att bistå Viet cong under Vietnamkriget, i själva verket byggdes av amerikanska företag och finansierades av amerikanska skattebetalare. I "Wall Street and the Bolshevik Revolution" som utgavs 1974 visade han att den ryska revolutionen i allra högsta grad var finansierad av bl.a Wall Street i New York och London.

Det är numera rätt välkänt bland historiker som kan sitt jobb men 1976 bevisade han i boken "Wall Street and the Rise of Hitler" att Hitler finansierades av rika affärsmän från bl.a USA och London. Mindre välkänt är att nuvarande presidenten George W Bush:s farfar Prescott Bush gjorde affärer med Hitlertyskland, något som den modige journalisten John Buchanan kunde bevisa för några år sedan trots att de flesta tidningar i USA vägrade ta in hans artiklar.

Buchanan upptäckte när han gick igenom US national archives att Prescott Bush, president och aktieägare i New York Union Banking Corporation sedan länge varit affärspartner till Fritz Thyssen, supporter av nazistpartiet redan 1923, som tillsammans med en annan stålbaron Friedrich Flick bildat storbolaget Vereinigte Stahlwerke som kom att spela en viktig roll i Hitlers uppbyggande av det tredje riket. 1942 konfiskerades banken där Bush var chef och alla dess tillgångar beslagtogs enligt "trading with the enemy act." Banken fälldes för att ha samarbetat med fienden.

Börjar man prata om att en samvetlös elit styr världen och manipulerar oss dagligen via TV, radio, tidningar och förfalskade historieböcker m.m blir man lätt stämplad som lite tokig eller paranoid men om man läser elitens egna dokument eller arkiv så märker man ofta att de för det mesta talar om vad de planerar att göra. Clintons mentor, professor Caroll Quigley som fungerade som historiker för eliten skrev t.ex rakt ut i boken "Tragedy & Hope" att USA:s regering i själva verket kontrollerades av "Council on Foreign Relations" och Englands av "Royal Institute of international affairs." Han förklarade vidare hur eliten styrde universiteten och påverkade presidentvalen och att slutmålet är en världsregering.

I "American Mercury Magazine" kunde man i december 1957 läsa följande insiktsfulla ord:

"Den osynliga pengamakten arbetar för att kontrollera och förslava mänskligheten. De finanisierade kommunismen, fascismen, marxismen, zionismen och socialismen. Allt detta syftar till att göra USA till medlem av en världsregering."

I sin bok "Mammons furstar" visade Professor Richard A Werner, som 2003 utsågs till en av morgondagens globala ledare av World Economic Forum i Davos, hur Japans centralbank med sin enorma makt koncentrerad till väldigt få personer, saboterade den japanska regeringens politik under 90-talet. Tillsammans med andra asiatiska centralbanker och IMF, internationella valuta fonden, skapade man den ekonomiska kollaps i slutet av 90-talet som blev känd som Asienkrisen.

Centralbanksledarna regerar även Europa. ECB, europeiska central banken börjar nu agera på samma sätt som den japanska gjorde på 90-talet. Målet är att bryta ner den sociala marknadsekonomin och skapa en nyliberal ordning utanför demokratins räckvidd. Det finns de som menar att syftet med EU i själva verket är att skapa ett Europas förenta stater, med en centralstyrd bank vars direktörer aldrig kan avsättas och en president som styr samtliga länder i unionen. Om det låter obehagligt så kommer det jag nu ska säga låta än värre:

Elitens slutliga mål är en världsregering med en världsarmé och en mikrochippad befolkning utan egen vilja. Planerna för ett utsuddande av gränserna och ett förslavande av mänskligheten är utarbetade sedan lång tid tillbaka. Tanken är att man först ska ena hela Europa, därefter Nord och - Sydamerika och sedan Asien och Oceanien till vilka även Afrika ska knytas. För dem som tycker att det här låter långsökt kan jag berätta att redan nu så har USA, Kanada och Mexiko bildat "The North American Union" vilket innebär att de kommer att fungera ungefär som ett enhetligt land framöver med samma lagar, valuta e.t.c. Man har redan börjat bygga en gigantisk kilometerbred motorväg som sträcker sig från Mexiko via USA till Kanada. Vissa källor hävdar att den nya valutan Amero, redan är tryckt.

För inte så länge sedan visades en intervju med filmproducenten Aaron Russo, känd för bl.a filmerna "The Rose" med Bette Midler och "Ombytta roller" med Eddie Murphy, där Russo berättade om ett möte med Rockefeller som ville värva honom till elitens klubb. Mötet tog plats mindre än ett år före 11 september och Russo berättade att Rockefeller avslöjade att det snart skulle ske en planerad händelse och att den skulle man använda för att först invadera Afghanistan, därefter Irak och sedan starta ett fejkat krig mot terrorn.

Han hävdade vidare att eliten också planerade att mikrochippa hela världens befolkning. När Russo inte ville låta sig värvas och frågade varför de ville göra detta mot mänskligheten så undrade Rockefeller varför han brydde sig om sådana typer, d.v.s sådana som du och jag och alla intet ont anande människor som dessa herrar ständigt lurar medan vi stressar vidare i den matrix de för länge sedan skapade åt oss. Det är dags att vi vaknar upp nu och inser vad som är på väg att hända.



Länkar till Anthony Suttons verk:
http://reformed-theology.org/html/books/bolshevik_revolution/
http://reformed-theology.org/html/books/wall_street/index.html
http://www.inteldaily.com/?c=171&a=1421

Länkar till Carroll Quigleys "Tragedy & Hope:
http://www.cyberclass.net/turmel/quig00.htm
http://www.cyberclass.net/tragedy.htm

Länk till intervju med John Buchanan:
http://www.youtube.com/watch?v=wUkfQzrIBVU

Länkar till Richard A Verners “Mammons furstar."
http://www.bokus.com/b/9789189483262.html
http://dagensbok.com/index.asp?id=719

Länkar om North American Union:
http://www.youtube.com/watch?v=H65f3q_Lm9U
http://transcripts.cnn.com/TRANSCRIPTS/0611/29/ldt.01.html

Länk till intervjun med Aaron Russo:
http://www.youtube.com/watch?v=YCmsT_I6SaE




Bookmark and Share

Michael Delavante,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Désirée Pethrus Engström (KD), Riksdagsledamot, arbetsmarknads- och jämställdhetspolitisk talesperson

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
"Att som Socialdemokraterna ropa efter aktiva åtgärder från dag ett riskerar att bli kontraproduktivt då man låser in ungdomar i åtgärder istället för att ge dem ett par månader att själva söka ett nytt jobb. De flesta får arbete inom tre månader."

 Désirée Pethrus Engström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."

 Jessica Sandberg
 Leif E Ström

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Michael Delavante

Publicerad:
11 jul 2007 kl. 12.11

Skriv ut artikel


2897 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,8 / 266 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
En trygg familj utgångspunkten för ett tryggt samhälle
Jonny Nilsson

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 3
Michael Delavante

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

Byggnads medlemmar kan tänka själva!
Sten O. Andersson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
'Fina' folket i Båstad & St Tropez - My skinny ass
Linda Rosing

Feminister ljuger om mäns våld
Björn Ljungberg

Live Earth: Alla coola bryr sig nu om miljön
Maria Wetterstrand

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Hur oligarkerna blåser massorna – Del 3
Michael Delavante

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 2
Michael Delavante

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 1
Michael Delavante






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se