Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

NÄRINGSLIV
Artikel av Dominika Peczynski publicerad 14 feb 2007 kl. 12.55:

Vi fick inte köpa salladsbaren Wild'n Fresh!

Sofia, den nuvarande ägarinnan vill inte sälja till Fredrick Federley och mig. Anledningen till det är att hon tror att om vi skulle bli hennes köpare så skulle det mediala intresset kring hennes person fortsätta på samma sätt som innan.
Vi fick inte köpa salladsbaren, Fredrick Federley och jag. Sofia, den nuvarande ägarinnan vill inte sälja till oss. Anledningen till det är att hon tror att om vi skulle bli hennes köpare så skulle det mediala intresset kring hennes person fortsätta på samma sätt som innan. Jag håller inte med om det resonemanget. När hon har sålt är hon ute ur spelet oavsett vem hon säljer till. Men hon vill inte ta risken och jag måste säga att jag sympatiserar med henne trots att jag är av en annan uppfattning. Sofia säger i Aftonbladet idag att hon inte vill bli inblandad i ett politiskt spel och att hon blivit ett slagträ i debatten. Flera tidningar och bloggar skriver också att Fredricks och mitt enda incitament till att säga att vi vill köpa salladsbaren är att vi vill ha publicitet, att vi inte är seriöst intresserade av att driva den och att det hela är ett PR-jippo. Inget kunde vara längre från sanningen. Låt mig förklara varför: Jag personligen har drivit olika företag och haft anställda sen -98. För mig är det ett helt naturligt sätt att verka. Jag vet att jag har yttersta ansvaret för att företaget går runt och för att min personal och jag får lön i slutet av varje månad. Att köpa ytterligare ett företag, i detta fall salladsbaren, är ingen jättegrej för mig rent mentalt. Så att ifrågasätta seriositeten i min intention att vilja köpa är märkligt med tanke på min mångåriga bakgrund som entreprenör och företagare.

Sen har vi detta med det påstådda PR-jippot. Till vardags driver jag en PR-byrå och vet att publicitet kan vara enormt försäljningsdrivande. Herregud, det är ju det jag säljer till mina kunder. Anledningen till att mitt förra projekt Lovesearch var så framgångsrikt var att det var så väldigt omskrivet. Det är inget hokus pokus - bara den bistra verkligheten. Självklart inser jag värdet av att Wild´n Fresh har fått enorma mängder publicitet. Jag inser också att skriverierna skulle fortsätta med mig och Federley som ägare. Det är inget jag hymlar med men det är inte detsamma som att det hela skulle vara ett PR-jippo. Det är affärer, helt enkelt.

Sedan har vi antydningarna om att vi endast är intresserade av att göra ett politiskt statement. Men tyvärr, varken Fredrick eller jag har råd att lägga flera hundra tusen kronor på att göra en markering. Jag är inte politiskt verksam och trots att jag håller med Fredrick om att det Hotell- och Restaurangfacken gjort mot Sofia är nästintill perverst, så är inte det en hållbar anledning att förvärva en kommersiell verksamhet.

Men visst är det märkligt vilka vändningar livet tar. Igår var vi i eld och lågor över möjligheten att få bli ägare till Wild´n Fresh. Sedan kom besvikelsen då i hörde att det inte skulle bli något köp. Men under timmarna däremellan hann vi få mängder av mail och telefonsamtal från folk som vill äta hos oss, börja jobba hos oss eller investera pengar. Fram till för ett par dagar sedan hade jag aldrig haft en tanke på att någonsin äga en salladsbar. Men livet är ju bara en massa tillfälligheter och nu när den tanken satt sig i huvudet är den svår att släppa. Visst, det blir inte Wild´n Fresh men både Fredrick och jag känner att det måste bli en kedja av salladsbarer ändå. Det vore ju dumt att inte öppna när så många är intresserade av att bli kunder. Vi har spånat lite på namn men kommer inte på något klockrent. Kan du hjälpa oss? Vi bjuder den som vinner på tio luncher på det nya stället så fort det är öppnat.

Bookmark and Share

Dominika Peczynski, Känd från Army of Lovers, Driver Pr-byrån Mafioso och www.forbannelse.se


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

NÄRINGSLIV
Försvar av kapitalismen övertygar inte mig
"Norbergs bok är mycket välskriven och han har nog övertygat många om kapitalismens förtjänster. Jag tycker att kapitalismen under en övergångsperiod kan få styra ekonomin men i det långa loppet är det socialismen och senare kommunismen som gäller."

 Yngve Karlsson

NÄRINGSLIV
Devalvering bra för EU?
"Ledaren i Financial Times hyser samma tro på devalveringarnas förtjänster som socialdemokraterna en gång gjorde 1982. Exporten från EU skulle gynnas och länderna med en svag ekonomi skulle stärkas."

NÄRINGSLIV
Gemensam finanspolitik för EU nödvändig?
En stärkt centralisering av EU:s finanspolitik kräver stort politiskt mod. Kan omfattningen av dagens kris vara det som behövs för att inleda processen?

 Yngve Karlsson
 Leif-Arne Undvall

NÄRINGSLIV
Ekonomiskt stålbad väntar britterna
Per T. Ohlsson har i Sydsvenskan den 2 maj 2010 skrivit ännu en mycket upplysande artikel. Denna gång gällde det valet i Storbritannien. Han menar att "Oavsett vem som bildar regering stundar drakoniska nedskärningar i Storbritanniens finanser."

NÄRINGSLIV
Marknaden mår utmärkt, tack!
Kommer marknadens signaler fram? Denna fråga sysselsätter många marknadsliberaler. Men frågan är felställd, och vad som är viktigt är istället vem det är som skapar efterfrågan i ett samhälle.

 Yngve Karlsson
 Robert Wensman

NÄRINGSLIV
Martin Wolf gick tillslut i sin fars spår
"Martin Wolf växte upp i tron om att han skulle bli ekonom. Av en tillfällighet blev han ändå journalist, vid 41 års ålder."

NÄRINGSLIV
Kina och Indien viktiga för svensk ekonomi
"Petersen skriver att återhämtningen i den globala ekonomin blir långsam och att detta kommer att slå mot svensk exportekonomi. 'I nuläget är det utvecklingsländer som Kina som ser till att det är styrfart i ekonomin.'"

 Yngve Karlsson
 Yngve Karlsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Dominika Peczynski

Publicerad:
14 feb 2007 kl. 12.55

Skriv ut artikel


5149 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,8 / 27 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Försvar av kapitalismen övertygar inte mig
Yngve Karlsson

Asymmetriska störningar i EU
Yngve Karlsson

Devalvering bra för EU?
Yngve Karlsson

Gemensam finanspolitik för EU nödvändig?
Leif-Arne Undvall

Ekonomiskt stålbad väntar britterna
Yngve Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Mer Åsa-Nisse och mindre rövknull i samhället!
Fadde Darwich

Mona Sahlin - till makten pga sitt kön
Ulf Nilson

Jag - förmodligen världens mest olyckliga kvinna?
Dominika Peczynski

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Försvar av kapitalismen övertygar inte mig
Yngve Karlsson

Devalvering bra för EU?
Yngve Karlsson

Gemensam finanspolitik för EU nödvändig?
Leif-Arne Undvall

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Mest hatade salladsbaren till salu - Vi tar den!
Dominika Peczynski

Kicki - med all respekt - alla mår dåligt ibland
Dominika Peczynski

Jag - förmodligen världens mest olyckliga kvinna?
Dominika Peczynski






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR