Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Teddy Widegren publicerad 11 jan kl. 10.30:

Vem utnyttjas mest när sex är till salu?

"Måste man inte fråga sej om inte den part som är beredd att betala för sex också är i en beroendeställning som utnyttjas av sexsäljaren – och varför det bara är den part som betalar för sej som kriminaliserats av svensk lag?"
Det finns påståenden som gör gällande att sex är det mest grundläggande behovet näst föda – alltså att det till och med står över behovet av kärlek. Det vill säga att människan skulle nöja sej med ett liv utan vänskap, ömhet, kärlek och övrig delaktighet i sociala sammanhang bara hon fick mat och sex, vilket i sin tur skulle vara motivation nog att förbjuda könsprostitution eftersom det vore att utnyttja ett ojämlikt beroendeförhållande. Vanligen förutsätter man då att de könsprostituerades behov av pengar försätter dessa i en beroendesituation och att deras sexhunger torde vara tillgodosedd så att vidare sexhantering enbart görs för att täcka pengabehovet, vilket då otillbörligen utnyttjas av sexköparen.

Måste man inte fråga sej om inte den part som är beredd att betala för sex också är i en beroendeställning som utnyttjas av sexsäljaren – och varför det bara är den part som betalar för sej som kriminaliserats av svensk lag?

Vilken lobby ligger bakom sexköpslagen?

I spåren av den fullt legitima strävan att försöka åstadkomma jämställdhet mellan kvinnor och män på arbetsmarknaden samt ge dem samma utbildnings- och karriärmöjligheter har tyvärr sex även fortsättningsvis för den moderna skrupelfria kvinnan blivit ett ytterst effektivt kontrollredskap. Så även inom familjen – ingen disk = inget sex! Ingen uppvaktning = inget sex. Inga praliner och rosor = inget sex!

Det ankommer på den moderna mannen att, förutom lära sej var alla erogent kittlande zoner är placerade på kvinnan, få henne tillfredsställd och att känna sej som en hyllad diva – parningsspelet bygger fortfarande på att mannen ska visa upp ett dugligt framgångsjag, ett representabelt yttre och en god fysisk sexuell förmåga samt en hygglig ekonomisk ställning – annars blir det inget sex.

Frågan är vem som verkligen är förtryckt – är det kvinnan som använder sin djupare intimitet för kontroll av mannen eller är det mannen som värderar en stunds umgänge med ett kvinnokön så pass högt att han betalar för det, trots underkastelse och lagbryteri?

Frågan är också vad som ur moralisk och maktstrukturell synpunkt är mest förkastlig och klandervärd – att mot betalning låta någon i beroendeställning använda sitt kön – eller att ha så stort behov av detta tillfälliga könsumgänge att man är beredd att betala för det?

Analogt med detta: Är det ur jämställdhetssynpunkt moraliskt försvarbart att inom det könstrohetskrävande äktenskapet använda sina könsliga företräden för att få igenom sin vilja eller komma i åtnjutande av andra förmåner? Är det i så fall någon avgörande skillnad mellan inomäktenskaplig könsexploatering och den utomäktenskapliga?

Det skulle inte förvåna mej om det inomäktenskapliga könsförtrycket är orsak till en stor del av övrig könsprostitution – inte heller förvånar det mej att de äktenskapsbegåvade proffsen så rabiat fördömer sina gatusystrar då deras hantering de facto berövar dessa ett av de mest effektiva kontroll- och påtryckningsmedlen. Dock har det av någon anledning inte varit politiskt gångbart att inom den feministiska lobbyn propagera för en verkligt maktstrukturell förändring och allmänt bättre villkor för verkligt underställda samhällsgrupper och effektiva krafttag mot utnyttjande av beroendeställning vilket skulle tvinga både kvinnor och män att ompröva sitt förhållningssätt till varandra och den moral som får samhälle och världsekonomi att vackla fram på gränsen till kollaps.

I stället har man valt att kriminalisera det beroende som redan är skuldbelagt – att kriminalisera beroendet av pengar skulle ju vara att ifrågasätta hela den ekonomiska struktur som håller hela mänskligheten i ett stålgrepp och driver mänsklig utveckling än djupare in i total livegenskap.

Bookmark and Share

Teddy Widegren, konstnär, författare och poet. Deltagit i samhällsdebatten sedan aktionen


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Désirée Pethrus Engström (KD), Riksdagsledamot, arbetsmarknads- och jämställdhetspolitisk talesperson

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
"Att som Socialdemokraterna ropa efter aktiva åtgärder från dag ett riskerar att bli kontraproduktivt då man låser in ungdomar i åtgärder istället för att ge dem ett par månader att själva söka ett nytt jobb. De flesta får arbete inom tre månader."

 Désirée Pethrus Engström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."

 Jessica Sandberg
 Leif E Ström

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Teddy Widegren

Publicerad:
11 jan kl. 10.30

Skriv ut artikel


963 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,4 / 10 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Handlar feminism bara om kvinnor?
Joakim Steneberg

Vittnesmål från en oförtryckt man
Leif-Arne Undvall

Flickors kläder uppmanar inte till fysisk lek
Theo Gerken

Göran Lindberg – bokslut över ett feministiskt felslut
Martin Ekdahl

'Kvinnor ska inte köra bil'
Bente Wikman

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Varför får jag inte rösta på SD om jag vill?
Nettan Tjernkvist

SvD:s desinformation om Titanic
Carl Olof Schlyter

Ingen ber om att bli våldtagen
Perla L

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Elefantepos
Teddy Widegren

Utsatta grupper väl bekanta med polisiärt övervåld
Teddy Widegren

Uppför ett minnesmärke för Fadime i Uppsala
Teddy Widegren






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se