Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

MEDIA
Artikel av Anna-Karin Engström publicerad 18 nov 2009 kl. 08.09:

Vart tog det goda samtalet vägen?

"Det goda samtalet när vi bollar idéer och tankar helt förutsättningslöst håller nästan helt på att drunkna i flödet från datorer och mobiler. Vi har fått nya beroendesjukdomar; internetberoende och facebookberoende."
Det levande samtalet har som umgängesform till stora delar bytts ut mot att umgås via sms, bloggar, Facebook och mejl. Det goda samtalet har bytts ut mot ett utbyte av små korta meddelanden i form av ett pip på mobilen. Våra privata familjebilder läggs ut på nätet för att delas av mängder av människor. Vi bloggar för glatta livet. Vi berättar om allt från shoppingturer, sjukdomar till äktenskapsbekymmer.

Facebook, som tidigare varit en mötesplats för yngre personer, har i dag börjat användas även av äldre åldersgrupper och blivit en slags klubb för inbördes beundran. Man söker bekräftelse, man lägger ut bilder och kommenterar. Man kikar nyfiket in hos sina vänner för att se hur maken ser ut och hur mycket barnen växt det sista halvåret. I bloggsfären har det blivit så privat att man inte heller vågar lämna ut sitt namn utan använder ett alias.

Tiden man tidigare vikt åt ett naturligt umgänge över en kopp kaffe på stan eller ett biobesök har ersatts av en stunds ivrigt kommenterande av vännernas shoppingfynd eller ett nyfiket klickande på bilderna av grannens nya sommarställe. Vi argumenterar många gånger på ett osunt sätt och vågar oss på att ställa frågor och ge kommentarer som vi aldrig skulle drömma om att göra i det verkliga livet.

Det goda samtalet när vi bollar idéer och tankar helt förutsättningslöst håller nästan helt på att drunkna i flödet från datorer och mobiler. Vi har fått nya beroendesjukdomar; internetberoende och facebookberoende. Vi bekymrar oss ständigt över våra barns internetanvändande men bekymrar oss aldrig över vårt eget.



Bookmark and Share

Anna-Karin Engström,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/junkDzine (BY CC 2.0)

Tystnadens tyranni
"Det är förstås okej att tycka att folk har tokiga åsikter och anse att de är snurriga, men det är inte okej att stämpla dem som dårar och rasister och tysta dem för att de uttrycker obekväma åsikter."

 Michael Delavante

MEDIA

Blandaren - på nätet sedan 1863
Man har genom åren retat såväl etablissemang som prästerskap och årets utgåva månar om traditionerna. En drift med alla i vårt samhälle står som spön i backen.

 Lennart Lundwall

MEDIA

flickr/bradley j (BY CC 2.0)

Vitaminbrist på riktigt?
Vintermånaderna innebär ett kraftigt uppsving för försäljningen av mineraler och vitaminer. Det rör sig om flera miljarder.

 Mats Hägglöf

MEDIA

flickr/umjanedan (BY CC 2.0)

Carema - ett av många företag som lever gott på att regeringen bortser från vettiga krav
Riskkapitalfinansierad privat tidigare offentlig verksamhet är inget annat än storföretag som pumpar in miljarder för att sedan låta vinsterna rinna ut ur landet.

 Mikael Vasara

MEDIA
Högre skatt på lyxvaror - en tänkbar lösning?
flickr/mick/Lumix (BY CC 2.0)

Automation och frihandel orsaker till krisen
"Pengar är arbete och arbete är pengar. Kom ihåg den enkla ekvationen."

 Thore Hult

MEDIA

flickr/NS Newsflash (BY CC 2.0)

Den professionella journalistikens förfall
... och förhoppningsvis snara undergång.

 Gunnar Sjöström

MEDIA

Foto: flickr/Katarina Jardenberg (BY CC 2.0)

Björn Ranelid i Melodifestivalen 2012
"Vad är meningen med tävlingen? Är det inte att få fram bra musik?"

 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Anna-Karin Engström

Publicerad:
18 nov 2009 kl. 08.09

Skriv ut artikel


3061 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,4 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Nu ska jag bara skriva trams
Lennart Karlsson

Behöver vi en blogglag?
Jennie Johansson

Ärlighet = Bullshit / Integritet = Behagligt
Embla Petrovski

Man blir inte en bra bloggare på en vecka
Elin Amour

Facebook är bara Facebook!
Jennie Johansson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Avstampsjobb ger inte den trygghet som behövs
Emma Svensson

Vart fan tog gud vägen?
Tage Nörgaard

Miljön är de rika ländernas ansvar
Maria Wetterstrand

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Tystnadens tyranni
Michael Delavante

Blandaren - på nätet sedan 1863
Lennart Lundwall

Vitaminbrist på riktigt?
Mats Hägglöf

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Kvinnlig omskärelse ger men för livet
Anna-Karin Engström

Jag har lämnat en bit av min själ i Baskien
Anna-Karin Engström

Han anmälde mig för att slippa barnen
Anna-Karin Engström






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR