Fredag den 3 september 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Börja blogga i Sourzes bloggfabrik!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Linda Åberg publicerad 9 feb kl. 06.00:

Allians eller skenäktenskap?
Foto: flickr/ElkerG (Creative Commons)

Varning för valfläsk!

Vi har knappt ens hunnit in i 2010 på allvar innan Alliansen startar upp med sin valkampanj. Det gör visserligen de rödgröna också men jag kan ana en desperation i Alliansens kampanjteknik.
Moderaterna vänder sig till grupper i samhället som de aldrig skulle få för sig att vända sig till om de var i majoritet eller hade bra siffror i opinionsmätningar. Nu vänder de sig till kvinnor som inte har det så fett, som om moderaterna någonsin gjort något för kvinnor med låga inkomster innan! Nej, det ligger naturligtvis en baktanke i detta, som med allt annat som sker i den politiska världen. Man vill lägga rabarber på dessa kvinnor innan de sugs upp av de rödgröna.

Men Alliansen har begått grova misstag sedan de tillträdde 2006, jobbskatteavdragen och skattesänkningarna för en kategori människor som inte har det illa ställt på något vis, var ett slag i ansiktet mot de som av förklarliga orsaker fått det sämre! Arbetslösa och sjuka.

Centerpartiet är inte så dåliga de heller, men vi visste sedan innan att både de och de mindre partierna i Alliansen hänger på en skör tråd, har man varit medlöpare i en galen politik får man stå sitt kast. Kan det vara så att deras väljare anser att Maud Olofsson satt sig i knät på Fredrik Reinfeldt och Anders Borg? Jag kan inte direkt påstå att jag tycker att deras allians partierna emellan har varit sund. Snarare är det så att de har ingått ett så kallat ”skenäktenskap” för att på så sätt hålla sig vid makten. Jag skriver också här att jag tror att det dessutom är en mesallians. För nu kommer deras rätta partitillhörigheter fram. Var och en står sig själv närmast, och kristdemokraterna är verkligen på fallrepet.

Så för säkerhets skull får man huka sig, för nu laddar de om och kommer ösa valfläsk över Sveriges befolkning med hinkar, inte skopor. Bäst att se upp!

Bookmark and Share

Linda Åberg, Poetissa i sina bästa år!


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

Sourze rapporterar från Washington

Vice president Biden besöker Irak
Joe Biden är i Irak för politiska samtal i samband med att USA tar hem de sista av de stridande trupperna.

 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Désirée Pethrus Engström (KD), Riksdagsledamot, arbetsmarknads- och jämställdhetspolitisk talesperson

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
"Att som Socialdemokraterna ropa efter aktiva åtgärder från dag ett riskerar att bli kontraproduktivt då man låser in ungdomar i åtgärder istället för att ge dem ett par månader att själva söka ett nytt jobb. De flesta får arbete inom tre månader."

 Désirée Pethrus Engström

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Svenskens patologiska behov av övervakning
"Det är som att stora delar av det svenska folket har ett närmast omättligt behov av att kontrolleras, övervakas och registreras. Hur denna övertro på makt och myndighet uppstått är för mig en fullständig gåta."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Blair och Bush ger ut sina memoarer
Igår kom Tony Blairs memoarer "A Journey" ut, en beskrivning av Blairs tid som premiärminister. Enligt engelsk press ångrar Blair inte sitt beslut att sluta upp på USA:s sida i Irakkonflikten.

 Michael Gajditza
 Bo Dunfors

Jobbdebatt 2010

Sven-Erik Österberg, arbetsmarknadspolitisk talesperson för socialdemokraterna

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
"Nu står svenska folket inför skiljevägen. Ska vi fortsätta på den inslagna skattesänkarvägen? Vart leder den? Hur ska skattesänkningarna betalas? Blir det fortsatta nedskärningar? Blir det nya avgifter i sjukvården och i skolan?"

 Sven-Erik Österberg

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Var får romerna höra hemma?
"Många tycker att det är rätt att driva bort romer, de hör inte hemma här. Romer hör alltid hemma någon annanstans. Problemet är bara, att detta 'någon annanstans', i de flestas ögon, är ingenstans."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Miljöpartiet har spelat ut sin roll
"MP bör befrias ifrån strålkastarljusen. Dagens konsumtionsvaror kommer per automatik och utan dyra pekpinnar, ersättas med nytt teknologiskt tänk som bygger på återvinning. Industrin och forskningen klarar sig utan MP:s stickspår."

 Jessica Sandberg
 Leif E Ström

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Linda Åberg

Publicerad:
9 feb kl. 06.00

Skriv ut artikel


713 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,6 / 14 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
En trygg familj utgångspunkten för ett tryggt samhälle
Jonny Nilsson

Hur oligarkerna blåser massorna – Del 3
Michael Delavante

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

Blair och Bush ger ut sina memoarer
Bo Dunfors

Var får romerna höra hemma?
Jessica Sandberg

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Salem Al Fakir är en världsstjärna!
Pia K

Radikala åtgärder krävs på arbetsmarknaden
Magnus Andersson

Fredrik Reinfeldt tror inte på välfärdsstaten
Jytte Guteland

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vice president Biden besöker Irak
Bo Dunfors

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Svenskens patologiska behov av övervakning
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Ingen ska tro att arbetslösa lever gott på sina bidrag
Linda Åberg

153 underskrifter på min namninsamling mot Jobb- och utvecklingsgarantin!
Linda Åberg

Mitt eget Sommar
Linda Åberg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se