Söndag den 14 mars 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Bara mamma som läser bloggen? Skriv i en riktig tidning istället.  Börja här!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Linda Åberg publicerad 9 feb kl. 06.00:

Allians eller skenäktenskap?
Foto: flickr/ElkerG (Creative Commons)

Varning för valfläsk!

Vi har knappt ens hunnit in i 2010 på allvar innan Alliansen startar upp med sin valkampanj. Det gör visserligen de rödgröna också men jag kan ana en desperation i Alliansens kampanjteknik.
Moderaterna vänder sig till grupper i samhället som de aldrig skulle få för sig att vända sig till om de var i majoritet eller hade bra siffror i opinionsmätningar. Nu vänder de sig till kvinnor som inte har det så fett, som om moderaterna någonsin gjort något för kvinnor med låga inkomster innan! Nej, det ligger naturligtvis en baktanke i detta, som med allt annat som sker i den politiska världen. Man vill lägga rabarber på dessa kvinnor innan de sugs upp av de rödgröna.

Men Alliansen har begått grova misstag sedan de tillträdde 2006, jobbskatteavdragen och skattesänkningarna för en kategori människor som inte har det illa ställt på något vis, var ett slag i ansiktet mot de som av förklarliga orsaker fått det sämre! Arbetslösa och sjuka.

Centerpartiet är inte så dåliga de heller, men vi visste sedan innan att både de och de mindre partierna i Alliansen hänger på en skör tråd, har man varit medlöpare i en galen politik får man stå sitt kast. Kan det vara så att deras väljare anser att Maud Olofsson satt sig i knät på Fredrik Reinfeldt och Anders Borg? Jag kan inte direkt påstå att jag tycker att deras allians partierna emellan har varit sund. Snarare är det så att de har ingått ett så kallat ”skenäktenskap” för att på så sätt hålla sig vid makten. Jag skriver också här att jag tror att det dessutom är en mesallians. För nu kommer deras rätta partitillhörigheter fram. Var och en står sig själv närmast, och kristdemokraterna är verkligen på fallrepet.

Så för säkerhets skull får man huka sig, för nu laddar de om och kommer ösa valfläsk över Sveriges befolkning med hinkar, inte skopor. Bäst att se upp!

Bookmark and Share

Linda Åberg, Poetissa i sina bästa år!


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
I begynnelsen fanns Ordet #1
I begynnelsen fanns Ordet och Ordet var skapat av Mannen. Detta kan låta provokativt men åtminstone enligt vissa forskare är detta en sanning.

 Ulla Sarja

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Att polisanmäla är det värsta jag gjort
För elva år sedan gjorde jag en polisanmälan. Jag hade bevis och gjorde enligt polisen en av de bästa anmälningar de hade varit med om. Jag hade dokumenterade skador med intyg från tre rättsläkare. Men hjälpapparaten har floppat totalt.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Samhället mobbar fäder
I Sverige tillåts maktfullkomliga socialsekreterare skriva hatiska utredningar och insinuera saker om ena föräldern. Här går avtrubbade personer i domstolarna alltid på utredarnas linje. Varför?

 Perla L
 Liolin Vernram

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Jag regerar i småpolitiken
"Jag är så totalt jävla ointresserad av storpolitik. Tills det kommer till något som brinner till i hjärtat. Tills det blir nära, tills det blir småpolitik."

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Charlie Söderberg, Programledare i Lyxfällan, driver sajten Pengakoll.nu
Foto: Balansekonomi.se

Har du råd att bo kvar när bostadsbubblan spricker?
"Det är inte ens 20 år sedan då vi hade förra bubblan som tvingade många människor från sina hus och hem. I vissa fall gav folk till och med bort sina bostadsrätter gratis för att de inte hade råd med räntor och amorteringar."

 Anneli Bergqvist
 Charlie Söderberg

Valet 2010 - ungdomspartiledarna

Charlie Weimers, förbundsordförande KDU

Håll brottslingar ansvariga – höj straffen!
"Alltför många har drabbats av kriminalitet; organiserad brottslighet, ungdomsgäng som driver runt och söker bråk eller en oprovocerad knytnäve på krogen. Människor väljer att begå brott av olika anledningar, men ingen väljer att bli ett brottsoffer."

 Charlie Weimers

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Min kvinnodagshälsning till Gudrun Schyman
"Tänk om vi kunde fira hur fantastiska våra kvinnor egentligen är? De går igenom helvetiska smärtor för att föda oss. De står ut med ett helvete med en del av oss karlar. De stöttar oss när vi mår dåligt och de uppmuntrar oss när det går bra för oss."


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Linda Åberg

Publicerad:
9 feb kl. 06.00

Skriv ut artikel


506 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,8 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Borgaren lever i emotionell fattigdom
Dag Nilsson

Skärpning sjukvårdspolitiker
Birgitta Stiefler

Antony Sutton – en sann hjälte
Michael Delavante

Utomjordingar förutspådde Chile-skalvet
Lennie Tofft

Fascism kännetecknas av förakt för svaghet
Dag Nilsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Politik – en kamp om Aftonbladet-rubriker
Elias Giertz

Radikala åtgärder krävs på arbetsmarknaden
Magnus Andersson

Fredrik Reinfeldt tror inte på välfärdsstaten
Jytte Guteland

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
I begynnelsen fanns Ordet #1
Ulla Sarja

Att polisanmäla är det värsta jag gjort
Perla L

Samhället mobbar fäder
Liolin Vernram

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Ska det vara så svårt att svara på ett mail?
Linda Åberg

Christina Husmark Pehrsson – ta ditt ansvar!
Linda Åberg

Janteism
Linda Åberg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR