dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

Diktaturupproren
Artikel av Anna Drangel publicerad 3 feb 2011 kl. 09.53:

Varför stödjer inte väst folket i Egypten?

Många med mig läser säkert om de senaste händelserna i Egypten och frågar sig: Vad var det som hände?
Efter att Tahirtorget i Kairo bara för några dagar sedan varit packfullt av hundratusentals fredliga demonstranter som höll varandra i handen och såg till att hjälpa varandra, har nu torget enligt flera uppgifter infiltrerats av anhängare till Mubarak. Enligt vittnesuppgifter är dessa civila snutar och betalda huliganer.

En fredlig demonstration för frihet, rättvisa och jämlikhet har tryckts ner av diktaturens krafter - i förlängningen en diktatur som suttit i makten i över 30 år och detta med västs goda minne. USA har även skyfflat in pengar i regionen - bland aannat för oljans skull.

Världens oljetransport via Suezkanalen är en viktig och sårbar färdväg. Väst vill att regionen ska vara stabil och fungera - till vilket pris som helst.

Var är västs stöd för Egyptens folk undrar jag? När diktaturer som den i Nordkorea skakar har väst, kan USA ladda på med kärnvapenstridsspetsar. Men nu är väst väldigt lama.

Egypten är ett land på väg att ta sig ur fattigdom och få ett sekulärt styrelseskikt. Detta är folkets egen vilja. Var är våra röster? Jag önskar att man kunde starta ett upprop runt om i Sverige och utomlands för att hjälpa och stötta dessa människor som nu kämpar för sina liv. Om vi kan visa att vi är på deras sida, kanske de kan få tillräckligt med energi för att fortsätta kämpa för att avsätta Mubarak.

Det behöver inte bli blodigt. Det är när Mubarak gör motstånd som Tahirtorget blir en krigsskådeplats. Förändringar är inte lätta, allra minst för någon som är van vid att ha makten, men ibland kan det vara bättre att bara "go with the flow". Mubarak försöker skapa en bild av att han som kommit på det här med frihet och demokrati. Att det var hans val och att han är hjälten. Jag förstår att folk är arga.

Det skulle inte förvåna mig om Mubarak får stöd av väst för att försöka behålla regionen stabil - för oljans skull. Kan vi inte lite på att Egyptens folk klarar av att lösa denna övergång själva?

Jag har förstått att folket som kämpar på torget är både män och kvinnor. Både kristna och muslimer. Gamla och unga. De vill ha sin frihet och sina rättigheter som vi andra i Europa. Ska vi inte låta dem få det? Ska vi inte stötta dem i det?

Tänk om den franska revolutionen blev stoppad pga olja och risken för att en region skulle bli instabil.

Nej. Vi i Sverige borde ta bladet från munnen och ställa oss bakom folket i Egypten, inte dess korrupta ledare. Och om inte våra svenska ledare vågar göra det, behöver vi andra göra det!

Tack för ordet.

Se gärna detta klipp från youtube;

http://www.youtube.com/watch?v=Lrp0LTK0L98&feature=player_embedded






Bookmark and Share

Anna Drangel, aldrig still


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Anna Drangel

Publicerad:
3 feb 2011 kl. 09.53

Skriv ut artikel


2201 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,8 / 9 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Diktaturupproren
Ideal som man kan bygga en nationell politik på
Hesham Bahari

Går världen mot ett nytt storkrig i Västasien?
Lasse Wilhelmson

Demokratiseringen av den egyptiska polisen
Hesham Bahari

Etiska revolutioner och realpolitiska spel
Hesham Bahari

"Demokrati" lösningen på arabvärldens problem?
Lasse Wilhelmson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Mubaraks tal ett hån mot folket
Hesham Bahari

Fler borde få aktivitetsersättning
Lennart Karlsson

Foliehattar spekulerar om 11 september
Dag Nilsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Massmordet i Norge - en akt av en ensam
Anna Drangel

Det är dags för världen att agera
Anna Drangel

Mardrömmen i Japan
Anna Drangel






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se