Onsdag den 8 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att jobba tills man är 75 | Knivskadade flickan i Hjällbo | Uteliggarldesignen på NK Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Rolf Nilsson publicerad 20 nov 2009 kl. 09.02:

Rolf Nilsson, Ordförande föreningen Stockholms hemlösa

Vad är skillnaden mellan hemlös och bostadslös?

"Det är inte så svårt att förstå att det sker en uppdelning av människor. De som syns och de som inte syns. Det finns en magisk tremånadersgräns där du övergår från att vara 'hemlös' till att bli 'bostadslös'. Varför då? Varför just tre månader?"
Alla vill. Vem du än frågar så är de flesta rörande överens: Någonting måste göras åt hemlösheten. Politiker, tjänsteman, frivilligorganisationer, kyrkliga samfund och privatpersoner. Alla kråmar de sig och vrider på sig. Och de säger samma sak, om och om igen: Det här är absolut oacceptabelt i ett civiliserat samhälle! Sen blir det tyst. Tiden går. Och välviljans klocka tickar.

Bara i Stockholm har det i år, utifrån vad jag fått veta, dött minst ett tiotal av de vi vanligtvis ser som de riktigt "hemlösa". En definition som det visserligen är ganska svårt att få grepp om. När en "hemlös" exempelvis placeras in i en bostadspolitisk åtgärd så plockar man ut den människan från en statistik och placerar in den i en annan. Enligt socialstyrelsens definition är den officiella siffran: 17 800 "hemlösa". Siffran bygger bara på hur många individer som har varit i kontakt med socialtjänsten eller någon frivilligorganisation.

Enligt samma definition menar Sven Bergenstråle (bostadsforskare) att det faktiska antalet snarare är ca 400 000. Han har då även räknat in de som inte söker hjälp hos socialtjänst eller frivilligorganisation. Det är inte så svårt att förstå att det sker en uppdelning av människor. De som syns och de som inte syns. Det finns en magisk tremånadersgräns där du övergår från att vara "hemlös" till att bli "bostadslös". Varför då? Varför just tre månader?

Alla de runt 46 000 ensamstående unga föräldrar med barn. De som tvingas bo under otrygga förhållanden i andrahandskontrakt och hos vänner. Varför räknas inte de som "hemlösa"? Varför är det så viktigt att kalla dem för "bostadslösa"? Tänk om vi dessutom skulle räkna in alla som har ett andrahandskontrakt, ett som löper över tre månader, de som bor hos vänner, hos sina föräldrar. Av någon anledning finns de här människorna inte ens i närheten av det som vi vanligtvis ser som ett "hemlöshetsproblem". För att definieras som hemlös måste du bära skammen. Du måste söka hjälp av de som för statistik.

I socialtjänstlagen är "självvalsprincipen" inskriven. Den gör dig ansvarig för hur din bostadssituation skall definieras: Antingen som ett bostadspolitiskt problem eller som ett socialt sådant. De flesta upplever både skam och förnedring när de söker hjälp hos socialtjänsten. Plötsligt ska du svara på saker som inte har någon som helst koppling till att du saknar ett hem. Hela din och din familjs historia rannsakas. Hamnar du en gång i klorna på de tjänstemän som sitter där för att "hjälpa" dig så riskerar du att inte komma ur deras grepp. Börjar du trilskas kan det dessutom hända att dina barn placeras på fosterhem.

Detta är så ofattbart för människor som inte har råkat ut för det att den som en gång närmat sig denna osynliga gräns inte sällan märks för livet. Men så länge du håller dig borta därifrån kommer du aldrig heller att sammanblandas med denna grupp. Den grupp som det söks pengar på. Den grupp som stigmatiseras. Det vill säga de som vi tycker så fruktansvärt synd om. De "fattiga".



Bookmark and Share

Rolf Nilsson, Ordförande föreningen Stockholms hemlösa


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

POLITIK & SAMHÄLLE
Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Det viktiga var uppbyggnaden av ett socialt skyddsnät, som gjorde att ingen kände rädsla inför att klara livets ekonomiska nödvändigheter. Men plötsligt blev begreppet "välfärdsstat" ett fult ord.

POLITIK & SAMHÄLLE
Koshis seger kan innebära positiva förändringar och större karriärmöjlighet för småbarnsmammor
Foto: flickr/monika.monika (BY CC 2.0)

Kvinnliga politiker firar framgångar i Japan
Shiga-prefekturens nya borgmästare är inte bara landets yngsta genom tiderna, utan även kvinna. Prefekturen är nu den enda i Japan som har två kvinnor i ledande positioner.

 Micheles Kindh
 Jennie Johansson

POLITIK & SAMHÄLLE
Protester mot att kvinnors klädsel ses som en förmildrande omständighet vid fall av övergrepp
Foto: flickr/msmornington (BY CC 2.0)

Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
När Thorsten Flinck klappar den söta programledaren på stjärten i Melodifestivalen, reagerar den svenska kvinnan med ett ramaskri. I själva verket är det ett sundhetstecken och typiskt för mannen när han är glad.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Argenberg (BY CC 2.0)

Egypten måste banta sin personal
De som bär skulden till Egyptens katastrofala läge är förstås personalcheferna. De har helt enkelt anställt för många människor för den egyptiska myrstacken.

 Lennart Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Megadeth's Girl (BY CC 2.0)

Varför ger man fortfarande elchocksbehandling?
Hundratals människor har rapporterat om svåra skador efter ECT. Jag har personligen varit i kontakt med många av dem. Deras vittnesmål skär i mitt hjärta. De får inte nonchaleras.

 Peter Larsson

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Rolf Nilsson

Publicerad:
20 nov 2009 kl. 09.02

Skriv ut artikel


3511 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,1 / 12 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Thorsten Flincks stjärtklapp - ett friskhetstecken
Pia Isaksson

Är det verkligen okej att vara homosexuell?
Angela Larsson

Genusvetenskapens fall
Marcus Nordquist

Kvotering innebär jämställdhet (men...)
Liolin Vernram

Kvinnor lever farligast i Afghanistan
Bo Dunfors

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Ni svenskar är inte så bra på engelska som ni tror
Billy Butt

Sverige och DDR
Lars Nilsson

Sveriges lag: Ingrip inte om du ser en misshandel
Billy Butt

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
Anitha Östlund

Vapenexporten måste avskaffas
Göran Ording

Vad vill Socialdemokraterna? Del 2
Micheles Kindh

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Bostadslös eller hemlös?
Rolf Nilsson

Det handlar om pengar
Rolf Nilsson

Nu ger jag upp kampen mot hemlösheten
Rolf Nilsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se