dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Jonas Hansson publicerad 6 jul 2009 kl. 09.50:

Västbanken: Efrat är byggt på krossade drömmar

"Om människorna som bor här verkligen tror att Gud har givit dem rätten att fördriva oskyldiga palestinier och konfiskera deras mark finns det mycket lite utrymme för diskussion."
Bob Lang är talesperson för den israeliska bosättningen Efrat nära Betlehem. Från en utkiksplats utanför en av bosättningens skolor pekar han mot Jerusalem vid den disiga horisonten och säger stolt "det här området har enorm strategisk betydelse och allt som ni kan se härifrån tillhör oss".

Runt om i Efrat ser jag vanliga människor, flickor och pojkar som spelar fotboll. På ytan påminner bosättningen om en sömnig semesterort med grönområden och pooler. Men ingen kan undgå att se stängslen och de civilklädda vakterna med automatvapen. Efrat är hem för cirka 10 000 israeliska bosättare, de flesta religiösa. Enligt Efrats hemsida gör nästan alla ungdomar militärtjänst och man har en av de högsta andelarna ungdomar i elitförband i hela Israel. (Källa: www.kerenefrat.org)

Bob Lang vecklar ut en karta och pekar på det ockuperade Västbanken. "Vi har bott här i tusentals år, och ingen skall kunna hindra oss att bo i det land som Gud har givit oss." Men Bob Lang har fel. För 26 år sedan bodde inga israeler på platsen där Efrat nu breder ut sig. Då var området till stor del palestinsk jordbruksmark och grönområden. Bosättningen etablerades först 1983 (se tidigare källa) och är byggd på mark som tillhörde byarna Wadi Rahhal och Wadi An-Nis.

"Vad planerar ni att göra Mr. Lang när den här olagliga bosättningen måste avvecklas?" Bob Lang verkar tagen av min fråga. "Varför skulle bosättningen vara olaglig?" skriker han. När jag försöker förklara för honom att det är olagligt för en ockupationsmakt att flytta sin egen civilbefolkning till ockuperat område hyschar han åt mig. Enligt Bob Lang är Västbanken inte ockuperat område. FN, USA, Ryssland, EU och resten av det internationella samfundet har feltolkat internationell rätt när de säger att Västbanken är ockuperat av Israel. Bob Lang tar ett djupt andetag och fortsätter: "Under alla omständigheter är det judiska folket främst skyldigt att lyda Guds lag, och vi har rätten att bo här." Vii kan inte invända mot Bobs svada. Om människorna som bor här verkligen tror att Gud har givit dem rätten att fördriva oskyldiga palestinier och konfiskera deras mark finns det mycket lite utrymme för diskussion.

Besöket gör mig nedslagen och när vi står i begrepp att lämna Efrat ser jag en grupp små flickor som står i ett gathörn. Jag vinkar till dem och de vinkar skrattande tillbaka. Vår buss rullar ut från Efrat och jag tänker på dessa barn. I början av 2009 beslutade Efrats bosättarråd att bygga ytterligare 2 500 hus på palestinsk mark. Jag önskar dessa flickor en framtid och ett hem som inte är byggt på andra människors lidande och krossade drömmar.





Läs mer om Jonas Hansson uppdrag, och fler av hans texter här.




Bookmark and Share

Jonas Hansson, Sourzes korrespondent i Israel och Palestina


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Jonas Hansson

Publicerad:
6 jul 2009 kl. 09.50

Skriv ut artikel


1809 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,4 / 14 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Nu är det USA som vaknar
Leif Erlingsson

Hva er det som skjer i Norge?
Vidar Golden

Japansk spökbåt väcker nya frågor
Jennie Johansson

Får man heja på Putin?
Lennart Karlsson

Ungern går mot diktatur
Yngve Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Afrika: Plundring som plundring
Hampus Engqvist

Make up, eller Make down?
Isabella Mendrix

Ny utgåva av Mein Kampf?
Yngve Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Fred går att uppnå i Israel/Palestina
Jonas Hansson

Västbanken: Stulen barndom
Jonas Hansson

Netanyahu använder ordet 'fred' - men våldet ökar
Jonas Hansson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se