dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

LITTERATUR & POESI
Artikel av Jonna Rönnlund publicerad 11 maj 2010 kl. 13.04:

Utan ljus, utan ord

Om känslosamma stunder.
Orden kommer inte till mig idag. Det är som att tangentbordet inte är mitt. Det är någon annans. Någon som inte vill dela det sista tuggummit med mig. eller dricka ur samma flaska vin. Någon som kanske inte vill mig illa. men inte heller gott. Lampan är inte heller på min sida. Hon lyser inte för mig. Det är som att hon inte är min. Hon lyser för sin fot, för sin skärm. Hon lyser för alla. för alla utom mig. Jag frågar henne om jag gjort henne något ont. Hon svarar mig inte. Jag är inte värd att svara. Jag är inte värd att svara.

Jag frågar mitt tangentbord om hjälp. Vill du snälla hjälpa mig att skriva? Skriva något fint. Han svarar inte. Han bara sitter. Sitter framför mig - i tystnad. Tystnad.

Jag sitter utan ljus och utan ord. Jag sitter i tystnad. Snälla ipod, vill du inte spela något för mig? Min ipod ger mig ett ljus som jag har svårt att läsa av. Han vill mig inget gott. Han vill inte dela min glass en sensommarkväll, han vill inte hålla om mig när jag gråter. Jag ska spela musik för dig, säger han. Vacker musik spelas i mitt rum utan ljus och utan ord. Musiken är vacker. men dyster. Snälla ipod, vill du inte spela något glatt? Det är nog så dystert i ett rum utan varken ljus eller ord. Min ipod svarar inte. Det är som han inte är min. Han är någon annans. Han spelar sin dystra, vackra musik. han svarar inte. För jag är inte värd att svara. Jag är inte värd att svara.



Bookmark and Share

Jonna Rönnlund, Student


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

LITTERATUR & POESI
Vilseledda själarnas rovgång
utslängda ligger de där ett helt fält fylld med amputerade händer

 Ninni Andersen

LITTERATUR & POESI
På date-2
Følsomhed og dating.

LITTERATUR & POESI
Mitt liv som aspergers.
Detta är en dikt som tillhör den förra texten. Mitt mål är att få ihop det till en bok.

 Jette Steen
 Yv Widerberg

LITTERATUR & POESI
Att vara en aspergers. Del 2.
Jag frågade min lillebror om han vill ha hjälp med något. Han svarade ja: att bygga en rymdraket. Det hör till saken att min bror är över fyrtio år. Så jag hoppas att vi hinner!

LITTERATUR & POESI
Jag är mer...
.

 Yv Widerberg
 Stefan Persson

LITTERATUR & POESI
På date-1
Følsomhed og dating.

LITTERATUR & POESI
Att vara en aspergers.
I det stora hela så tror NT:s oftast att vi tänker som dom. Men jag vill här förklara hur jag fungerar. Jag bara försöker härma er och när jag inte förstår, så gör jag helt enkelt en kullebytta.

 Jette Steen
 Yv Widerberg

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Jonna Rönnlund

Publicerad:
11 maj 2010 kl. 13.04

Skriv ut artikel


1094 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,5 / 2 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Smörgåsen
Bengt O Björklund

Gula Febern
Johann Von Fritz

Att fila på kanter
Henry Bronett

Blomdoftande kapuschonger
Ninni Andersen

Vilseledda själarnas rovgång
Ninni Andersen

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Arbetsförmedlingens monopol måste bort!
Jan Ericson

I strålar av ljus - på orörda stränder
Gun Lundberg

Under ett träd som tänker
Gun Lundberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Vilseledda själarnas rovgång
Ninni Andersen

På date-2
Jette Steen

Mitt liv som aspergers.
Yv Widerberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
'Jag kan få dig, när du vill'
Jonna Rönnlund






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR