Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

SEX & KÄRLEK
Artikel av Bente Wikman publicerad 12 feb 2010 kl. 16.05:

Utan date på Alla Hjärtans Dag?

"En söt liten inbjudan fick jag i dag som gäller dej också, om du skulle vilja ha en kram på Alla Hjärtans Dag."
På söndag kommer den den årliga stora kärleksdagen igen. Den kan nog kännas lite obarmhärtig för de som inte har någon date. Lite genant. Men, va fasiken, jag ska vara ärlig, jag skulle nog vilja, men jag har inte heller någon date den 14 februari. Ingen att fira med, äta en romantisk middag med och suck, ja visst är det väl lite trist...

Men en söt liten inbjudan fick jag i dag som gäller dej också, om du skulle vilja ha en kram på Alla Hjärtans Dag.
Kramar är något som de flesta gillar. Det finns även många vetenskapliga undersökningar som visar på kramens positiva effekt. Så varför inte kramas lite mer?

Söndagen den 14:e Februari (Även känd som Alla hjärtans dag) så samlas vi, en skara glada och kramgoa människor i Nordstan för att krama alla som vill ha en kram.

En "Free hugs-kampanj" går till så att man har en styck skylt med texten "FREE HUGS" etc. Därefter kramar man helt enkelt alla som vill ha en kram eller flera.

Vi träffas i mitten av Nordstan klockan 14.00 för att sedan dela in oss i grupper för att gå runt och dela ut kramar så länge vi orkar. Det är bara att komma och vara med. Vår kalla värld behöver värme Nu!
Kolla den underbara lilla filmen.



Free Hugs Campaign - Official Page (music by Sick Puppies.net )
you Tube
den 14 februari 2010
14:00 - ..
Korsningen Postgatan/Götgatan
Nordstan Göteborg. Sweden

"Sometimes, a hug is all that we need. Free Hugs is the real life controversial story of Juan Mann, a man whose sole mission was to reach out and hug a stranger put a smile on their face.

In this age of social-disconnection most all of us lack that simple human touch from another, the effects of the Free Hugs Campaign are now felt around the globe.

As this simple gesture of kindness and hope spread across the city, police and officials ordered the Free Hugs Campaign BANNED. What we then witnessed was the true spirit of humanity as people came together in what can only be described as something awe inspiring.

In the spirit of the Free Hugs Campaign please pass this video to a friend and HUG a stranger! After all, you CAN make a difference."

Music by Sick Puppies. Their album was release on April 3rd and is titled "Dressed Up As Life"



Bookmark and Share

Bente Wikman, Brinner för de utsatta små, kreativ mångsysslare


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

SEX & KÄRLEK

flickr/fieldmuzick (BY CC 2.0)

Livet är ett kalejdoskop
Snurra ett varv och du får ett nytt, vackert mönster.

 Kerstin BloodHolland

SEX & KÄRLEK
Pedofili en läggning?
"Det är väldigt konstigt att man vill få pedofiler accepterade i samhället! I mina ögon är det ingen läggning, utan en sexuell störning!"

SEX & KÄRLEK
Storleken har ingen betydelse!
I dagens samhälle är det många killar som tänker på storleken på sin snopp, men även tjejerna bryr sig om storlek! Detta gör att killarna blir mer vaksamma när det kommer till vilka tjejer som ska raggas på.

 Angel Mattsson
 Elin Amour

SEX & KÄRLEK
I mobilappen skapas en "liggkurva" utifrån ljud, rytm och tid.

Ligg-app ska få unga att ha säkrare sex
"Appen i sig gör det inte säkrare att ha sex men den sätter kondomanvändningen i ett humoristiskt sammanhang och påminner om kondom så nära det sexuella mötet som möjligt."

 Robert Pantzar

SEX & KÄRLEK
Ann Velin

En partner räcker för mig
Jag brukade se upp till dem. De som kunde låta sina partners vara intima med andra utan att tappa bort kärleken till varandra. Ett tag hade jag till och med lite dåligt samvete för att jag inte kunde vara sån själv.

 Ann Velin

SEX & KÄRLEK
Ann Velin

Vill du vara otrogen?
Precis som vissa föräldrar inte borde få ha barn, så borde vissa individer inte få ha några förhållanden. Men man kan inte ändra på allting som man tycker är fel.

 Ann Velin

SEX & KÄRLEK
Jag bojkottar kärlek
Så fort man träffar en kille så är man så söt och bla bla bla, sedan visar det sig att killen har två andra tjejer på G samtidigt...vad handlar det om? Har de snälla männen utrotas!?


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Bente Wikman

Publicerad:
12 feb 2010 kl. 16.05

Skriv ut artikel


3249 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 5 / 32 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Livet är ett kalejdoskop
Kerstin BloodHolland

Pedofili en läggning?
Angel Mattsson

Storleken har ingen betydelse!
Elin Amour

Ligg-app ska få unga att ha säkrare sex
Robert Pantzar

En partner räcker för mig
Ann Velin

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Kurragömma på IKEA i Göteborg!
Bente Wikman

Indien by bike
Bente Wikman

Over gaden, under vandet
Bente Wikman

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Livet är ett kalejdoskop
Kerstin BloodHolland

Pedofili en läggning?
Angel Mattsson

Storleken har ingen betydelse!
Elin Amour

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Poppers pingviner - en vacker och rolig familjesaga
Bente Wikman

Miljoner berörs när himlen öppnar sig i Thailand
Bente Wikman

Min bön jag ber
Bente Wikman






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR