Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

Jobbdebatt 2010
Artikel av Eva Flyborg publicerad 27 apr 2010 kl. 10.23:

Eva Flyborg (FP), riksdagsledamot, ledamot Arbetsmarknadsutskottet, ordf Riksrevisionen

Unga i Göteborg får bättre sommarlov

Varje sommar får tusentals unga sin första erfarenhet av arbetslivet i och med sommarjobb. De träffar människor i andra åldrar och de lär sig hur man passar tider och hur man umgås på en arbetsplats. Det är viktiga lärdomar för ett framtida yrkesliv.
Ett av mina första sommarjobb var att klippa gräs och rensa rabatter för Göteborgs fritidsförvaltning när jag var 17 år. Vi lärde oss snabbt vad som behövde göras och blev efter hand riktigt duktiga och kunde med egna ögon se hur fint det faktiskt blev. Jag fick dessutom vikariera på Järnbrotts ålderdomshem med att sköta gräsmattor och rabatter ett par veckor. De gamla lärde sig snabbt vilka dagar jag kom på besök. När det var dags för vattning satt de på rad och fick doppa fötterna i den svala bevattningsstrålen, till allmänt skratt och förtjusning! Inte helt enligt ledningens direktiv, men ack så uppskattat. På det hela taget var det en arbetsam men givande sommar i Göteborgs rabatter.

Arbetslösheten har i den internationella ekonomiska krisens spår ökat i Sverige. Många företag har ännu inte återhämtat sig och därför kan det vara svårt för ungdomar att hitta jobb i sommar. Regeringen satsar i vårpropositionen särskilt på att skapa sommarjobb för unga. Kommuner, landsting och ideella föreningar får sammantaget 100 miljoner kronor för att kunna anställa fler unga under sommarmånaderna. Regeringens extra resurser innebär cirka 2 520 extra heltidsjobb för unga i Västra Götalands län i sommar.

För de ungdomar som haft det svårt att nå alla mål i skolan under våren fördubblar regeringen medlen till sommarundervisning. Unga som inte klarat kunskapsmålen i kärnämnena svenska, engelska och matematik får möjlighet att bättra på sina kunskaper. Sommarskolan är frivillig och öppen för alla mellan 14 och 18 år, men riktar sig särskilt till de unga gått ut årskurs 9 utan fullständiga betyg. I Västra Götalands län innebär satsningen att staten skjuter till drygt 3 miljoner kronor i extrasatsningar till sommarskolor.

Att känna att man är ikapp med klasskamraterna kan vara avgörande för en ung kille eller tjejs möjligheter att lyckas i skolan. För de som får sitt första sommarjobb innebär det en värdefull kontakt med arbetsmarknaden. Därför är dessa satsningar så viktiga. De gör att fler unga i Göteborg kan se fram emot ett roligt och meningsfullt sommarlov.



Följ jobbdebatten på Sourze här



Bookmark and Share

Eva Flyborg, Riksdagsledamot, ledamot i Arbetsmarknadsutskottet, ordförande i Riksrevisionen


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Eva Flyborg

Publicerad:
27 apr 2010 kl. 10.23

Skriv ut artikel


2123 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,8 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Jobbdebatt 2010
Faktakollen visar: Aktiv miljöpolitik ger bättre ekonomi
Per Bolund

Utrikesfödda är arbetskraft vi måste värna bättre om
Anna Ekström

Otrygga låtsasjobb kortsiktig lösning på arbetslösheten
Josefin Brink

Rödgrönas åtgärder för arbetslösa stjälper mer än de hjälper
Désirée Pethrus Engström

Sverige 100 miljarder fattigare på grund av Alliansen
Sven-Erik Österberg

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Telefonen är min värsta fiende
Sandra Berg

Vulkanaskan blottar samhällets sårbarhet
Maria Wetterstrand

SD enda parti med samhällsbärande politik
Erik Almqvist

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Lars Ohly, vilket syfte fyller egentligen klasskampen idag?
Eva Flyborg

32 000 i Alliansens nystartsjobb
Eva Flyborg

Lärlingsjobb bra vapen mot ungas arbetslöshet
Eva Flyborg






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se