dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

KULTUR & NÖJE
Artikel av Lennart Lundwall publicerad 29 mar 2011 kl. 09.33:

En runristares verktyg.
Foto: wikimedia/Liftarn by CC 3.0

Tusen år ristat i sten

"Häradets kända runristare med rang hade som vanligt båtledes sammanstrålat vid Mickelsmäss marknad i Örsundsbro i början av oktober. Där träffade man sina tilltänkta kunder, som också kunde beskåda arbetsprover och få rekommendationer på yrkesmän."
Den lille mannen viker undan några yviga grenar som hindrar hans väg framåt på den mjuka stigen. Den märkliga huvudbonaden av rävpäls föser han upp mot nacken medan han torkar sig i pannan. Hans rustika klädsel, hosorna och tröjan av grovt, lätt filtat ulltyg, värmer mer än nödvändigt i septembereftermiddagen. Manteln har han knölat ner i skinnsäcken som hänger över axeln. Där finns även några hammare och olika grova mejslar av järn samt i en skinnpung en handfull silvermynt av irisk härkomst. De är hemförda av män från ett härnadståg i västerled. Mynten gällde full betalning för sensommarens senaste uppdrag, runstenen som änkan Alva på Vassunda beställt. Minnesstenen efter hennes fallne make Magne, nyss hemförd i ekkista från härjningar i västerled, ironiskt nog tillsammans med de silvermynt med vilka hans maka just betalat runristare Fot.

Stenen är magnifik, rest bara några meter från segelleden, nedanför gården för att synas väl av de resande. Mannen i den fula mössan heter alltså Fot, välkänd runmästare. Hans noggrannhet är omvittnad och hans rykte stort. Vilket betyder att han kan leva gott på sin konst och vet sitt värde. Visserligen innebär hans profession en bortovaro från hem och familj, ofta från april till oktober. Men det går ingen nöd på familjen sedan han blivit en branschman att räkna med. Somliga ser honom som den bäste. Hela Uppland samt en bra bit in i Södermanland och Västmanland vandrar han i sommaren, kallad till nya uppdrag.

Hans vandring från Vassunda mot Sigtuna är inte en svår resa. Torr, mjuk stig och sensommaren dröjer sig kvar. Han kisar mot solen från en bergsrygg och anar S:t Pers kyrkotak, pyramidformat över trädtopparna. Sorlet från folket på stadsgatorna tränger snart igenom sensommarens sparsamma fågelsång. Tanken på nästa uppdrag, en häll vid Droppsta, tre-fyra veckors arbete, gör honom glad. Han kan kila hem och äta och och sova med familjen med detta blygsamma avstånd till arbetet. Med gott rykte och mycket arbete har han kunnat bygga sig ett litet hus vid Situne storgata, han kan lätt nås av kunder och enkelt köpa sig en plats på de transportbåtar, knarrar, som med mast, segel och roddare trafikerar Mälaren. Några dagar ombord spar tusentals mödosamma steg.

Sjömännen transporterar gods mellan huvudstaden och Uppsalakonungarnas kultplats, med den förkristna offerlunden och utsikten över majestätiska gravhögar. Ibland väljer man Långhundraleden ut mellan Roslagens skär och vidare tillbaka mot holmarna där Mälaren möter Saltsjön. Där talades länge om en bosättning men Birka i Mälaren tog över som stadsbildning på grund av sitt mera skyddade läge. Hans fader Tjalve berättar ofta om när Birka övergavs bara en mansålder tillbaka för anläggandet av konungens Sigtuna. Den nya handelsstaden där konsten att slå silvermynt också praktiseras.

Häradets kända runristare med rang hade som vanligt båtledes sammanstrålat vid Mickelsmäss marknad i Örsundsbro i början av oktober. Där träffade man sina tilltänkta kunder, som också kunde beskåda arbetsprover och få rekommendationer på yrkesmän. Vid denna marknad salufördes allt i matväg, verktyg, redskap, hästar. I krögarens tält finner vi våra grafiska yrkesmän i glada dryckeslag som larmar och bär sig åt.

Där finner vi den gamle Åsmund Kåresson med armen om Livsten, som förnöjt skryter om sin elev Balle vilken ser ut att utvecklas mästerligt. De tre arbetar mest i sydvästra Uppland men också mera fjärran hos den som betalar bäst. Visäte från Vallentuna och Orkesta delar allas uppfattning om Fots perfektionism - bra för den som har råd. Den pråligt klädde, skrytsamme ynglingen vid mästarens fötter kallas Öpir, vilket betyder "gaphals". Fot håller honom dock för näste store runmästare och anser att han trots sin ungdom bör tillhöra detta dryckeslag.

Han äskar tystnad och bjuder dem alla att dricka jul hos "fotfolket" i Sigtuna vid dagen för vintersolståndet. Den som är kristnad kan givetvis fira Jesu födelse medan de asatrogna dricker jul med Oden, Tor och de gamla gudarna. Varför inte vid hans bord, samma bord, i Sigtuna? Ett glatt mummel bekräftar att hans idé funnit gillande. Herrarna arbetar inte utomhus i snö och mörker så en munter fest kommer säsongsmässigt rätt.

Det helgfirande som våra bokstavstrogna runmästare kom åstad där hos Fot på Stora gatan i Sigtuna mindes deras grannar ända till påsk. Några kom ridande, några vandrande, några med båt över den ännu öppna Mälaren. Över vid brasan på härden vreds en rykande spädgris på sitt spett. I hörnet stod tunnan med 30 liter starkt nybryggt öl. Efter trakteringen lossnade tungornas band, barnen skickades till moster och styrkeproven och armbrytningen tog vid. Rövarhistorierna om alla snåla beställare ute i landet stod högt i tak. Unge Öpir skroderade högt för den som ville höra på om sina erotiska eskapader. I ljudnivån och röken från härden var svårt att gissa att här och nu träffades Upplands intellektuella och konstnärliga elit.

Runristare - var dom inte stenografer?



Bookmark and Share

Lennart Lundwall, Gammal men inte äldst


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE
Kylie - en av 1980-talets största artister
Foto: Петър Петров (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

En inblick i popfabriken
Mixmastern Phil Harding ger sin egen bild av en viktig era i popmusikens historia.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
Sohrab Rahimi
Foto: Hanna Jeppsson

Poetens ställning i Iran - förr och nu
Allt fler poeter avlägsnade sig från makten och anslöt sig till folket, och till de politiska folkrörelserna som var ett resultat av människornas törst efter frihet.

 Sohrab Rahimi

Skivrecension

Monica Zetterlund 1965
Foto: AB Skrivstugans arkiv

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Monica Zetterlund behöver ingen närmre presentation, denna klassiska och alltför tidigt bortgångna jazzsångerska fortsätter att fängsla allt fler lyssnare.

 Mikael Björnfot

KULTUR & NÖJE
August Strindberg
Foto: flickr/Kungliga biblioteket (BY CC 2.0)

Skandalskrivaren August Strindberg
Klockan 16.30 den 14 maj 2012 är det 100 år sedan Sveriges kanske märkligaste författare dog.

 Stefan Whilde

KULTUR & NÖJE
Anton Yoseph

Myspace - är tiden förbi?
Det kändes som om det alltid funnits ett naturligt forum på Internet där unga kunde hitta kärleken till musiken och interagera med sina favoritartister, men det var innan världen valde att göra sig av med Myspace.

 Anton Yoseph

KULTUR & NÖJE

Bild: Willy Stöwer, 1912 (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Äkta guide till Titanic
Förstaklasspassagerarna fick en egen lyxguide av rederiet. Boken om överflödsfartyget.

 Stefan Hammarén

Bokrecension


Hunger och siden
Herta Müllers klarsynta beskrivningar av skeenden och miljöer fascinerar.

 Bengt O Björklund

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Lundwall

Publicerad:
29 mar 2011 kl. 09.33

Skriv ut artikel


1715 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4,4 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Thore Skogman och jag
Lennart Lundwall

En bilfossils bekännelser
Lennart Lundwall

Minnen från ett motorvägsbygge
Lars-Erik Larsson

Historielektion med Peter - Kung Johan
Peter Tjäder

Livet på landet ingen Bullerby-idyll
Lennart Karlsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Kärnkraftsmotståndare missuppfattade
Tobias Jeppsson

Håkan Juholt måste avgå
Carl Olof Schlyter

Var håller artisterna hus?
Anders Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
En inblick i popfabriken
Mikael Björnfot

Poetens ställning i Iran - förr och nu
Sohrab Rahimi

Nyutgiven samling med Monica Zetterlund
Mikael Björnfot

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Thomas Östros klassreser vidare
Lennart Lundwall

Heja, heja - frisk tumör
Lennart Lundwall

Reflektion över de gångna borgerliga åren
Lennart Lundwall






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR