dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Ilona Betula publicerad 2 jan 2005 kl. 00.04:

Tsunami

Regeringen får nu en massa kritik för sitt sätt att hantera eller inte hantera flodvågskatastrofen. Men jag tycker det är lite för tidigt att börja hacka på dem än och skrika om att någon minister ska ta sitt ansvar och gå.
Säkerligen är en hel del av kritiken befogad, men vad som kunde gjorts bättre eller annorlunda, den diskussionen kan man ta efteråt. Och att kräva någon av de inblandade ministrarnas avgång omedelbart är ju fullständigt vansinnigt! Man lämnar inte pumparna obemannade när ett skepp tar in vatten.

För mej verkar regeringens reaktion vara densamma som för de flesta av oss; Chock och en känsla av overklighet, något sådant här kan väl inte hända!? Varpå följer insikten om att det gör det och har gjort. Regeringer verkade lika aningslös i början som de turister som man sett på många av de amatörfilmer som finns att se på webben.

Men av det jag nu hört, gör alla inblandade så gott de kan. Att hjälpbehovet är enormt, det kan man förstå, men vad hjälper det att skicka ner en massa outbildat folk, som inget kan göra? Det finns det redan där så det räcker och blir över. Och ALLA där kan inte vara fysiskt/psykiskt så skadade att de inte kan hjälpa till lite själva. Istället för att omedelbart börja skrika efter hjälp.

I vissa lägen kanske det helt enkelt inte finns någon omedelbar hjälp att få. Det finns ingen att skicka som med hjälp av någon form av magiskt "trollspö" kan ordna allt.
Likaså är det fullt förståeligt att den krisberedskap som trots allt finns hos olika myndigheter, i Sverige eller utomlands, aldrig kunnat förutse något i den här omfattningen.

Visst kan jag förstå att de som är personligen och direkt berörda av den här katastrofen "skriker" och är arga. Rädslan, sorgen och vanmakten måste få ta vägen någonstans. Och när det nu inte finns några terrorister, tekniska brister eller annan "mänsklig" syndabock att skylla på, så tar man det som finns närmast till hands. Och nu råkar detta vara UD och regeringen.

Reaktionen hade varit exakt den samma, oberoende av vilka som suttit vid makten.

Men vi andra, vi som inte personligen är berörda på något sätt? (Vad jag vet just nu i alla fall) Vi borde hålla oss någorlunda "neutrala", i stället för att som en del gör, spy galla över regeringen och ifrågasätta ALLT som de gör.
Låt dem som är inblandade i arbetet med att ta hem och hjälpa de som behöver hjälp, arbeta ifred. Ni får garanterat er chans att ställa samtliga ansvariga mot väggen senare.

Inte gör kvällstidningarna saken bättre med sina rubriker typ; Freivalls på teater. Hjälpen från begravningsentreprenörer/läkare avvisad. Sverige skickar inga plan. etc.

För det är många som inte läser det finstilta och det är inte säkert att tidningen skrivit ut orsaken till avslaget. Inte är det heller lätt att förstår orsaken till varför vissa människor, som verkar vara exakt rätt sorts människor, blir avvisade. Men med lite normal tankeverksamhet är det inte så svårt att förstå varför. De som redan finns på plats har inte tid att sätta en nykomling i arbetet. För den tiden de skulle ta att visa nykomlingen till rätta, kan betyda att läkaren/sköterskan, förlorar en eller ett par patienter.

Jag är ingen större vän av kyrkor och diverse religiösa samfund. Men jag har inga problem med att skilja på sak och person. Och vad jag förstått, så har SKUT (Svenska Kyrkan I Utlandet) och dess personal gjort (och gör) ett enormt arbete. Likaså Röda Korset och andra frivilligorganisationer.

Plus att som alltid i krissituationer, finns det en och annan "vardagshjälte".

Och visst, det ÄR frustrerande att inget handgripligen kunna göra. Vilket är en av orsakerna till att viljan att skänka pengar varit/är så stor. Men man måste inse, att ibland kanske det är det enda som just jag kan göra.
Min mor sa något mycke klokt, just i samband med detta.
De som i regel kommer med flest förslag på vad en sjöman i nöd ska göra, är de som står kvar på land.

Till alla er som på något sätt är personligen drabbade, jag är ledsen för er skull. Exakt vad ni varit med om, kommer aldrig vi som inte befunnit oss i er situation, att förstå fullt ut.

Och till er, som tagit er hem från denna ohyggliga upplevelse levande; När det känns som tyngst och allra svårast att gå vidare, försök då, om möjligt, att minnas att ni hade åtminstone möjligheten att komma tillbaks till något.

Vilket inte alla har.




Bookmark and Share

Ilona Betula,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Ilona Betula

Publicerad:
2 jan 2005 kl. 00.04

Skriv ut artikel


2802 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,4 / 30 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
En inkompetent regering
Lars Nilsson

Vi behöver inte dina tårar, Laila
Anita Björkman

'Vår ambition är att få hem alla avlidna'
Anna Drangel

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Skippa a-kassan - Spara själv istället
Ilona Betula

Dödsstraffet återinfört i Sverige
Ilona Betula

Fega män - dumma kvinnor
Ilona Betula






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se