Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

MEDIA
Artikel av Andris Kangeris publicerad 4 jan 2007 kl. 14.26:

Tragisk hysteri kring Linda Rosing

Fadde har gått ut med ett öppet brev och återigen är kvällspressen fylld med artiklar om Linda och Fadde. Tragiskt.
Ända sedan Linda Rosing knullade i Big Brother så har hon med jämna mellanrum fyllt löpsedlarna i kvällspressen, hon skulle starta parti, göra utvik, inte göra utvik, bli musikstjärna och bli pokerproffs. Hon har talat om sitt privatliv och sina problem och blivit en följetong i kvällspressen. Vissa har svepts med i mediedrevet, men de har mest varit parenteser, som t.ex. pokerproffset Mikael Westerlund som hon dejtade ett par veckor.

Fadde har till viss del också haft mediauppmärksamhet, t.ex. kring Spy Bar-härvan. Men det är inte Fadde denna artikel ska handla om, det är Linda Rosing och tragiken kring det hela. Det tragiska är inte hennes beteende eller att hon har dykt upp i kvällspressen titt som tätt. Hon har lika rätt att göra vad hon vill med sitt liv som jag har rätt att göra med mitt. Det har väl delvis varit hennes egen vilja och delvis att hon uppenbarligen säljer lösnummer.

Och det är däri tragiken ligger. Dels att många unga uppenbarligen har henne som en förebild, dels att sådan smörja faktiskt säljer. Kalla mig konservativ, men jag ser inte Linda som någon bra förebild. Jag tycker att det är rent ut sagt tragiskt att unga tjejer ser upp till en kvinna som är berömd för att hon nuppat i TV och sedan gjort ett åtlöje av sig själv och misslyckats med allt vad hon tagit sig för.

Hela hennes karriär är en lång radda misslyckanden. Förhållanden, jobb, karriärsplaner. Mer eller mindre allt har gått åt helvete för henne. Förutom en enda sak, att bita sig fast på mediernas löpsedlar.

Och det ser alltså folk upp till? Det säljer lösnummer? Folk vill alltså vara en 30-something som misslyckas med praktiskt taget allt som går att misslyckas med, bara för att hon är med på löpsedlarna? Linda och andra runt henne kanske kan lura i henne att det beror på hennes kvaliteter, men jag har oerhört svårt att tänka mig det. Det beror på de kvaliteterna som medierna framställer att hon har, och, let's face it - det är inte direkt som att hon framstår som en intelligent och mogen karriärskvinna, snarare som en desperat utvikningsbrud som bara vill synas.

Och det är alltså de kvaliteterna som folk uppskattar. Misantropen i mig skriker av förtjusning medan den naive samhällsförbättraren gråter krokodiltårar. För det är ett modernt samhällsfenomen och Linda är långt ifrån det enda exemplet. Hon är däremot det mest aktuella och den personen som, såvitt jag vet, hängt sig kvar längst i the limelight. Och eftersom det är ett modernt samhällsfenomen så kan jag inte låta bli att ställa frågan:

Varför måste det vara så jävla illa ställt med vårt samhälle?



Bookmark and Share

Andris Kangeris, just idag empatisk


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

MEDIA

Foto: flickr/junkDzine (BY CC 2.0)

Tystnadens tyranni
"Det är förstås okej att tycka att folk har tokiga åsikter och anse att de är snurriga, men det är inte okej att stämpla dem som dårar och rasister och tysta dem för att de uttrycker obekväma åsikter."

 Michael Delavante

MEDIA

Blandaren - på nätet sedan 1863
Man har genom åren retat såväl etablissemang som prästerskap och årets utgåva månar om traditionerna. En drift med alla i vårt samhälle står som spön i backen.

 Lennart Lundwall

MEDIA

flickr/bradley j (BY CC 2.0)

Vitaminbrist på riktigt?
Vintermånaderna innebär ett kraftigt uppsving för försäljningen av mineraler och vitaminer. Det rör sig om flera miljarder.

 Mats Hägglöf

MEDIA

flickr/umjanedan (BY CC 2.0)

Carema - ett av många företag som lever gott på att regeringen bortser från vettiga krav
Riskkapitalfinansierad privat tidigare offentlig verksamhet är inget annat än storföretag som pumpar in miljarder för att sedan låta vinsterna rinna ut ur landet.

 Mikael Vasara

MEDIA
Högre skatt på lyxvaror - en tänkbar lösning?
flickr/mick/Lumix (BY CC 2.0)

Automation och frihandel orsaker till krisen
"Pengar är arbete och arbete är pengar. Kom ihåg den enkla ekvationen."

 Thore Hult

MEDIA

flickr/NS Newsflash (BY CC 2.0)

Den professionella journalistikens förfall
... och förhoppningsvis snara undergång.

 Gunnar Sjöström

MEDIA

Foto: flickr/Katarina Jardenberg (BY CC 2.0)

Björn Ranelid i Melodifestivalen 2012
"Vad är meningen med tävlingen? Är det inte att få fram bra musik?"

 Mikael Vasara

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Andris Kangeris

Publicerad:
4 jan 2007 kl. 14.26

Skriv ut artikel


2000 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,9 / 8 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Aftonbladets ledarblogg bedriver låg häxjakt
Lasse Wilhelmson

Aftonbladets mediedrev mot Juholt förkastligt
Björn Alvebrand

Fortsatt tystnad kring den av letterna hyllade 'goda svensktiden'
Claes Engblom

Fortsatt tystnad kring den av letterna hyllade "goda svensktiden"
Claes Engblom

Nätter och nyheter
Lennart Lundwall

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Starkt av Fadde
Benny N

Linda Rosing - askungesagan är tyvärr slut!
Billy Butt

Jag är inte desperat!
Linda Rosing

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Tystnadens tyranni
Michael Delavante

Blandaren - på nätet sedan 1863
Lennart Lundwall

Vitaminbrist på riktigt?
Mats Hägglöf

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Fotboll: Judge Aschberg
Andris Kangeris

Vaktvåldet måste få ett stopp
Andris Kangeris

Hoppas att Madeleine är död!
Andris Kangeris






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR