Fredag den 19 mars 2010 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Bara mamma som läser bloggen? Skriv i en riktig tidning istället.  Börja här!

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Artikel av Jenny Ekman publicerad 19 okt 2001 kl. 11.01:

Tjej på krogen

På krogen...
Dansar och ler.

Hoppar, skuttar, skrattar ser mig omkring, flirtar tittar och ler. Trångt, rökigt, musiken flyter i min kropp. Lutar huvudet bakåt och huvudet fylls med rytm. Någon kommer upp bakom mig och tar tag i min rumpa. Antar att någon kompis skämt juckar. Vänder mig om och ser en kille jag aldrig sett förut. Stirrar förvånat på honom, slänger med håret flyttar mig till andra sidan, fnyser: - Idiot. Mina kompisar håller med.

Dansar och ler.

Någon tar ett stadigt tag i mitt högra bröst. Jag stirrar mig förvirrat omkring, va? vad? vem? Personen är borta. Gick bara förbi, tafsade lite på någons tutte och fortsatte färden till baren. Blir arg, ledsen och förvirrad (jag som inte ens hade urringat). Jag dansade ju bara och log.

Som om min kropp var allmän egendom, helt plötslig legitim för alla att ta på, klämma lite bara. (Vill bara leka lite.)Varför? Bara för jag är tjej? Berusad? För jag är glad? För att jag dansar och ler?

Tror vissa killar de har patent på lustkänslor? Jag blir också kåt, onanerar massor och vill knulla. Men inte springer jag omkring och tafsar killar i skrevet för det - aldrig.

Har mer förståelse för killar som kommer fram rumlande med ett: - Hej, ska vi hångla? Vilket kan betyda: prata, hångla, ligga. Jag avgör. De pratar i alla fall. Det är svårt och ibland pinsamt att ragga eftersom man riskerar att få nobben. Jag vet. Men tafsarna som inte ens flirtar, tittar eller pratar med mig, vad vill de? Inte fan vill de ligga för de visar ju inte ens vilka de är.

Tillbaka på dansgolvet. Dansar och ler, dock lite vaksamt. Någon kommer i närheten av min rumpa. Jag sliter tag i killens arm. - Juckar du på mig igen så dödar jag dig, vrålar jag i hans öra. Killer springer skrämt iväg. Jag kokar av ilska.

Min kväll känns skit.

När jag åker hem med nattrafiken känner jag mig ledsen, kvällen som började så glatt slutade med ilska. Känns så jävla onödigt.

På krogen - igen.

Dansar och ler fast nu med sport-BH så brösten hålls stilla. Undviker att hoppa. Dansar och ler, fast ler lite mindre och blundar desto mer, samtidigt som huvudet fylls till bredden med hat mot alla tafsande killgalningar. De som sabbar min kväll och sabbar för alla vettiga killar som man stämplar bort, orkar inte prata med och stirrar åt ett annat håll. Blundar. Dansar och ler med högerhanden knuten och armbågen vässad. Beredd. Vilket känns fördärvligt, jag vill ju bara dansa och le.

Bookmark and Share

Jenny Ekman, En ganska vanlig tjej på krogen


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK OCH SAMHÄLLE
40-talisternas pension kommer inte att märkas
En kommande arbetskraftbrist har i årtionden förutspåtts av media när fyrtiotalisterna går i pension med start år 2008-2009. Men flera hundra tusen ungdomar väntar de närmaste åren på sitt inträde på arbetsmarknaden.

 Carl-Åke Gidlund

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Mexico City: En elgigants nedgång och fall
Så här gick det till när det statliga kraftbolaget Luz y Fuerza del Centro, som försåg 20-25 miljoner Mexico Citybor med el, stängdes ner i höstas.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Regeringen kör över lagrådet
Regeringens och Beatrice Asks handläggning av propositionen om bland annat drogtester av barn under 15 år, stärker argumenten för och kraven på att införa en Författningsdomstol.

 Gustav Eriksson
 Michael Gajditza

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Okunnighet om autism och Asperger förödande
Minst 60 procent av dem som sitter i fängelse har ett neuropsykiatrisk funktionshinder. Redan som små blev de klassade som värstingar som ingen orkade med. Hade någon känt igen problemen och satt in åtgärder hade mycket varit vunnet.

POLITIK OCH SAMHÄLLE
Zeitgeiströrelsen vill omfördela jordens resurser
Nyligen hölls ett globalt evenemang döpt till Z-Day. 337 separata evenemang världen över. Ett av dem i Stockholm. Zeitgeist-rörelsen har brett ut sig över hela världen och blir allt svårare att avfärda.

 Ulla Sarja
 Marcus Nordquist

Jobbdebatt 2010

Per Bolund, (MP) ledamot i riksdagens näringsutskott
Foto: Fredrik Hjerling

Ge unga chansen att bli företagare
"Studier som gjorts av Ung Företagsamhet visar att tre av fyra ungdomar är intresserade av en framtid som företagare. För många unga är företagande en möjlighet att förverkliga idéer, bidra till en sund samhällsutveckling och skapa sitt eget jobb."

 Per Bolund

POLITIK OCH SAMHÄLLE

Foto: Bente Wikman

Lite Taube är väl aldrig fel... eller?
"I en sträng och nedlåtande ton skriker hon högt så att alla på vagnen hör: 'Du ska inte ge de där tiggarna någonting!' med en betoning på ordet 'tiggare'. 'Det är olagligt att tigga och dessutom inte tillåtet att spela på vagnarna...'"

 Bente Wikman

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Jenny Ekman

Publicerad:
19 okt 2001 kl. 11.01

Skriv ut artikel


9184 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,5 / 50 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Bästa jag läst
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Dags för en ny jämställdhetspolitik
Tommy Sandström

Internationella kvinnodagen fyllde 100 år
Bente Wikman

I begynnelsen fanns Ordet #2
Ulla Sarja

I begynnelsen fanns Ordet #1
Ulla Sarja

Min kvinnodagshälsning till Gudrun Schyman
Billy Butt

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Hade kändisarna sex på toan?
Mikael Vestlin

Jag, en våldtäktsman
Christian  Hasselberg

Voulez-vouz coucher avec moi?
Gunilla Jägeberg

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
40-talisternas pension kommer inte att märkas
Carl-Åke Gidlund

Mexico City: En elgigants nedgång och fall
Gustav Eriksson

Regeringen kör över lagrådet
Michael Gajditza

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:





Avancerad sök...