Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Att slippa teori för skoltrötta | Obama och katolska kyrkan | Kidnappade LVU-flickan i Sävsjö Börja här!

Melodifestivalen 2010
Artikel av Anna-Sofia Pehrson publicerad 23 feb 2010 kl. 11.01:

Timotej-Elina: "Tårarna bara rann"

"Under veckan i Göteborg har det pratats mest om Darin och Alcazar så det var en riktig överraskning att Timoteij knep åt sig Globenbiljetten först av alla."
En av schlagerhistoriens största skrällar var ett faktum när tjejerna i Timoteij gick direkt till final i den tredje deltävlingen som äge rum i Göteborg i lördags. Med sig till final fick de förhandstippade Darin. Till Andra Chansen i Örebro gick hårdrocksbandet Crucified Barbara och Alcazar.

Under veckan i Göteborg har det pratats mest om Darin och Alcazar så det var en riktig överraskning att Timoteij knep åt sig Globenbiljetten först av alla.
- Jag fick en sån chock. Tårarna bara rann, säger Elina Thorsell till Sourze efter den sensationella vinsten.

Att de fick med sig Darin till final var de bara lyckliga över.
- Hans låt var otroligt bra. Den gick rakt in i hjärtat. Han förtjänar verkligen det här.

Under veckan har tjejerna haft medieförbud. De har inte läst några tidningar och det har fått nya mobiltelefoner med nya nummer, allt för att tjejerna inte skulle få reda vad som skrivits.
- Det har varit otroligt skönt, men nu undrar man vad det är som har stått egentligen, skrattar tjejerna.

Trots att det bara pratats om Darin så var huvudpersonen själv mest chockad.
- Jag har inte fattat det än, det känns helt magiskt!
Men att det var väntat håller han inte alls med om.
- Det är så fruktansvärt bra låtar som jag tävlat mot ikväll, och det var oerhört nervöst att sitta och vänta på resultatet - jag kände mig aldrig säker!

Att han varit favorittippad är ingenting han märkt av. Darin har inte läst någonting utan har bara fokuserat på sitt framträdande.
- Det gäller att rikta in så på det som faktiskt är viktigt, så att man inte tappar fokus eller tänker för mycket på annat.

Till Andra Chansen gick hårdrockstjejerna Crucified Barbara tillsammans med Alcazar. Och trots att Alcazar vunnit publikundersökningarna var de inte alls nedslagna.
- Vi är superupprymda och superglada och hallå, Andra Chansen! Vi får göra "Headlines" igen och det var vårt mål, säger Tess.

Men att Timoteij skrällde var ingenting som veteranerna var förvånade över.
- Det var ingen skräll, Timoteij var fantastiska och de är så värda det!



Bookmark and Share

Anna-Sofia Pehrson, Sourzes utsända i Göteborg


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Carl Lender (BY CC 2.0)

Rocktåget gick - utan mig
Det gick inte att skylla på någon eller något. Jag hade missat Chris Isaaks föreställning i Filadelfiakyrkan i början av juni 2010.

 Leif E Ström

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Neuland Concerts (BY CC 2.0)

First Aid Kit har talang och egensinne
Det är gott att se att musikbranschen inte bara består av wailande struntsångerskor och konceptade Idoler.

 Leif-Arne Undvall

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/nSeika (BY CC 2.0)

Det är saligare att skriva än att läsa
Att läsa böcker kan kanske vara bra och uppiggande ibland. Men man blir genast en bättre människa av att skriva själv.

 Lennart Karlsson

Filmrecension

Amber Heard som Chenault och Johnny Depp som Paul Kemp
Foto: Peter Mountain

The Rum Diary - spännande men konventionell
Johnny Depp gör som alltid en utmärkt insats i denna välregisserade berättelse om den vänstersinnade amerikanen som kämpar för sin journalistiska heder i ett exotiskt och korrupt latinamerikanskt land.

 Marie Ericsson

Filmrecension

The Girl With the Dragon Tattoo
"Den amerikanska versionen kompletterar den svenska."

Bokrecension


Även tystnaden har ett slut - Ingrid Betancourt
Ingrid Betancourts egen berättelse om sin tid som fånge hos Farc-gerillan. En bok som räcker länge och som är gastkramande på riktigt.

 Mikael Vasara
 Mikael Vasara

KULTUR & NÖJE

Foto: flickr/Dave 79 (BY CC 2.0)

Nytt uppsving för 80-talets hitmakare
Brittiska låtskrivarna och producenterna Stock, Aitken och Waterman, har med tiden fått erkännande för sina starka melodier och välkända ljudbild.

 Mikael Björnfot

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Anna-Sofia Pehrson

Publicerad:
23 feb 2010 kl. 11.01

Skriv ut artikel


2913 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: För få röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
Melodifestivalen 2010
Bättre kunde det inte bli, Norge!
Pia Isaksson

Rätt låt vann, men det fanns flera rätta
William Butt

Därför gick inte Sverige till final
William Butt

'This is my life' speglar den svenska självgodheten
Pia Isaksson

Norge - bättre kan ni!
William Butt

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
It hurts, it hurts, it hurts!
Pia K

Darin kommer rädda Sverige i Eurovision
Billy Butt

Thumeric mot tumör
Bente Wikman

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Rocktåget gick - utan mig
Leif E Ström

First Aid Kit har talang och egensinne
Leif-Arne Undvall

Det är saligare att skriva än att läsa
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Coldplay kvällens stora akt på Where The Action Is
Anna-Sofia Pehrson

Anna Bergendahl till Sourze: - Oj, herregud, vad hände!?
Anna-Sofia Pehrson

Eric Saade: 'Jag kommer direkt från skolan'
Anna-Sofia Pehrson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR