dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Suzanne Ek publicerad 4 jul 2003 kl. 11.53:

Till kronofogden

varför har ni en hemsida och mailaddress ?
Varför har kronofogden en hemsida på internet och varför har kronofogden en mailadress? Jag har mailat kronofogden ett antal gånger utan att få svar. Vi pratar om ett första e-mail cirka 1,5 år sen...

Man ringer ju inte fogden när man är utomlands och vill nå dom beroende på att jag har en helt annan tid där jag är vilket innebär at jag skulle få ringa dom mitt i natten min tid, och dessutom så kostar det ganska mycket att sitta och lyssna på en telefonsvarare som säjer att man är köordnad, det fungerar inte så bra som väl alla inser.

Varför vill jag nå fogden?
Jo, när jag separarede för några år sen så stannade mitt ex i huset och låste mej ute ifrån alla mina tillhörigheter och han ville hämnas så till den grad på mej så han bad myndigheterna om att få underhåll för en då 18-årig son och fick det.

Han får hjälp att driva in underhåll, men Sverige hjälper mej inte att få rätten till att hämta mina egna saker, som är i min bostad sen 20 år, tillbaka. Nåväl jag måste ju betala underhållsskulden och mitt ex fick dåligt samvete i ett svagt ögeonblick och lovade att betala den skuld jag har på cirka 20.000 då han faktiskt fick en vinst på cirka 350.000 då han sålde vår f.d. gemensamma bostad och dessutom behöll allt bohag.

Jag vill kolla med fogden om det kommit in en enda betalning ifrån honom men jag kan inte göra det då fogden inte ens svarar på mail.

Åter till min fråga, varför har fogden en hemsida och e-mailaddress om man inte svarar på de mail man får?



Bookmark and Share

Suzanne Ek,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Suzanne Ek

Publicerad:
4 jul 2003 kl. 11.53

Skriv ut artikel


2594 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,2 / 4 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vår skuggbudget är lite annorlunda
Andreas Persson

Gästarbetarnas roll i Rysslands ekonomi
Yngve Karlsson

Är det något fel på mig?
Pia Isaksson

Kina och framtiden
Yngve Karlsson

Tony Soprano och reporäntan
Hampus Engqvist

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Tuttarnas tid är här - Hurra!
Anna Drangel

Rakar hon sig? Då är hon farlig!
Michael Lundahl

Sex och lögner
Lars Aland

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Svensk utan nationalitet
Suzanne Ek

A-kassans tröghet får honom att tappa livslusten
Suzanne Ek

Bort med porrfilmsspråket från löpsedlarna!
Suzanne Ek






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se