dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Hussein Askary publicerad 11 aug 2010 kl. 06.00:

Sverige har inget att göra i britternas narkotikakrig i Afghanistan

"LaRoucherörelsen i Sverige menar att om inte Sverige bidrar till att genomföra en snabb förintande aktion mot odlingarna, narkotikalagren och laboratorierna för att sedan dra sig ur kriget i Afghanistan, kastar vi bort tid och unga soldaters liv."
Den svenska militära styrkan i Afghanistan är, trots den goda intentionen att "hjälpa" det afghanska folket, en del av en ockupationsmakt som styrs av en global geopolitik med opiumodling och heroinhandel som drivmedel. Afghanistan är en fälla. Den tidigare S-regeringen och den nuvarande alliansregeringen har gått rakt in i denna fälla. De svenska trupperna måste omedelbart dras bort från Afghanistan. Vi har absolut ingenting nyttigt där att göra.

Afghanistan är en strategisk fälla gillrad av britterna och deras allierade i Saudiarabien och USA. Målet är att dra in stormakterna USA, Ryssland, Indien och Kina, plus Iran och Pakistan, i ett ändlöst geopolitiskt krig. Kombinationen av den brittiskstyrda opiumhandeln och den saudiska wahhabitiska rörelsen, som skapade al-Qaida och talibanerna, är problemet i Afghanistan.

USA:s president Obama har gett sin välsignelse till detta nya brittiska opiumkrig, genom att se till att amerikanska soldater i februari i år anslöt sig till brittiska soldater i Helmandprovinsen för att skydda opiumodlingarna och laboratorierna som producerar nästan allt heroin som finns i världen!

Opiumkriget, igen!

Den afghanska Helmandprovinsen är världens största opiumproducent. Opiumproduktionen tog fart när 7 000 brittiska soldater tog över "säkerheten" där år 2005.

Inom ett år svarade Helmandprovinsen för drygt hälften av opiumodlingen i Afghanistan, som enligt FN:s narkotikafond producerar 93 procent av världens heroin. Detta beräknas ge inkomster åt talibanerna på 100-400 miljoner dollar. Dessutom finansieras terrorism i många andra länder med hjälp av denna brittiskt beskyddade heroinhandel. Enbart i Nato-länderna beräknas 10 000 människor dö varje år av det afghanska heroinet, vilket är fem gånger fler än de samlade Nato-förlusterna i Afghanistankriget.

I och med Natos februarioffensiv mot staden Marjah har USA-trupperna anslutit sig till de brittiska förbanden bland Helmands blomsterfält. Men USA:s soldater har strikta order att inte röra opiumblommorna eller de opiumlager de träffar på i jakten på talibaner.

Runt om i världen iscensätts nu en våg av terror. De blodiga bombdåden i Moskvas tunnelbana förövades av terroristgrupper med kopplingar till norra Kaukasus. Det är ingen hemlighet att terrorgrupperna som opererar i Tjetjenien, Dagestan och hela norra Kaukasus stöds av krafter med kopplingar till den brittiska underrättelsetjänsten, däribland den saudiarabiska wahabitiska sekten, något som LaRoucherörelsens tidning EIR länge har skrivit om. Det är samma brittisk-saudiska terrorism som Sverige blivit indraget i att stödja genom svarta pengar för JAS-Gripen-affärerna. Världens största vapentillverkare, brittiska BAE (British Aerospace Systems, som äger bland annat Bofors och Hägglunds), som Saab samarbetade med, samlar svarta pengar från vapenaffärer till en jättelik fond för globala hemliga underrättelseoperationer och mutor. Huvuddelen av dessa svarta pengar härrör från BAE:s jättelika flygplansaffär Al Yamamah med Saudiarabien. Prins Bandar, före detta ambassadör i Washington, beskrev själv i en halvbiografisk bok, "The Prince", skriven av den brittiske författaren William Simpson, hur Mujahedingrupper i Afghanistan och militärkupper i Afrika finansierades av den hemliga BAE-fonden.

Det är så det brittiska imperiet fungerar. I århundraden har narkotika och terrorism använts för att destabilisera nationer som vägrat lyda imperiet.

Ända sedan Ostindiska kompaniets opiumkrig mot Kina på 1800-talet och "Great Game" i Afghanistan har det brittiska imperiet sponsrat narkotika, terrorism och krig i Asien, i visshet om att ett enat block av stora länder i Eurasien - med landbaserade transportnät och orienterade efter det ursprungliga amerikanska ekonomiska systemet - skulle omintetgöra dess eget världsherravälde, som vilade på att britterna härskade över haven.

Ryssarna trycker nu på USA och Nato för att de ska ändra sig och slå undan finansieringen av terrorismen från Kaukasus. Narkotikan i sig är ett gigantiskt problem för Ryssland som har 2,5 miljoner narkomaner vilka till 90 procent får sitt heroin från Afghanistan. Varje år dör 30 000 ryssar av detta missbruk.

Den 24 mars i år framträdde chefen för den ryska narkotikabekämpningsmyndigheten, Viktor Ivanov, på Natos särskilda Rysslandsmöte i Bryssel och föreslog att man gemensamt skulle eliminera narkotikaodlingen i Afghanistan. Med hänvisning till årets 65-årsfirande av den allierade segern över Hitler i andra världskriget föreslog Ivanov "en ny bred samling" i samma allierade anda, denna gång riktad mot narkotikan. Direkt efter Ivanovs tal avvisade Natos generalsekreterare Anders Fogh Rasmussen det ryska erbjudandet, vilket fick ryssarna att dagen därpå offentligt dra slutsatsen att Nato medverkar till narkotikahandel som finansierar terrorism.

Det mesta av opiumet och heroinet smugglas från norra Afghanistan till Ryssland och Europa genom de centralasiatiska republikerna, som till exempel. Uzbekistan. Sveriges insatsstyrka är med och ansvarar för säkerheten i det området. Frågan är därför befogad: Vad gör våra svenska soldater med smugglingen av heroinet som skyddas och stöds av deras brittiska och amerikanska kollegor i södra Afghanistan? Förmodligen ingenting. Kanske inte för att de inte vill, utan för att de är tillsagda att det inte ingår i deras uppdrag!

Hur kan Afghanistan hjälpas då?

Afghanistan kan bara stabiliseras genom att de asiatiska stormakterna Kina, Indien och Ryssland, i samarbete med grannländerna, framför allt Iran och Pakistan, går in för att stoppa den brittiskkontrollerade opiumsmugglingen och bidrar till utvecklingen av bevattning, transporter, energi och jordbruk i stor skala. Det skulle bidra till skapandet av en stark centralregering i Kabul med egna militär-, polis- och säkerhetsstyrkor som så småningom kan ta kontroll över hela landet.

Vad USA, som står mitt i opiumfälten mitt i ett krig, både kan och borde göra, är att genomföra en snabb och förintande aktion mot odlingarna, narkotikalagren och laboratorierna, för att sedan omedelbart dra sig ur kriget. Det är vad Lyndon LaRouche kräver.

LaRoucherörelsen i Sverige - EAP - menar att om inte Sverige bidrar till detta, kastar vi, med vår inblandning i Afghanistan bort tid och våra unga soldaters liv. Vi borde använda våra industriella och tekniska möjligheter till att bidra till utvecklingen av ett modernt Afghanistan.

Detsamma gäller i frågan om Iran. Iran behövs om narkotikasmugglingen från Afghanistan skall kunna stoppas. Sverige får inte delta i krigshetsen mot Iran. Vi bör stödja de diplomatiska lösningsförslag som redan finns för Irans urananrikning. Vi skall inte ställa oss i vägen för Irans legitima dröm att utnyttja kärntekniken och industrialisera sin ekonomi.

Sveriges utrikespolitik måste präglas av fredlig dialog, respekt för andra nationers suveränitet och en optimism och längtan till att samarbeta med alla nationer för ekonomisk utveckling. Vi skall inte vara en del av vare sig det gamla brittiska imperiet eller något annat, nytt imperium. Sverige skall vara en suverän och självständig nation i samarbete med andra suveräna nationer.

Vi skall ha en stark svensk militär. Men den svenska militären är till för att skydda Sveriges territorium och nationella säkerhet, inte för att delta i nykoloniala äventyr.

Rösta på EAP i Riksdagsvalet - det enda partiet som vill ta hem alla svenska soldater från utlandet!



Bookmark and Share

Hussein Askary, Ordf. EAP, kandidat i riksdagsvalet


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Hussein Askary

Publicerad:
11 aug 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


1871 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 3,6 / 14 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
68-rörelsen vändpunkten - nu rör vi oss mot medeltiden
Andreas Persson

Vinden har vänt för Obama
Bo Dunfors

Den hundrade människan
Michael Delavante

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Lever landets ledning i verkligheten?
Hussein Askary






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se