Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Lennart Karlsson publicerad 29 jun 2009 kl. 08.44:

Sverige - egoismens högborg?

Nu har ungdomen tröttnat på all överkonsumtion och blivit underkonsumister, allt för att förhindra skövlingen av jordens resurser.
Alla är vi egoister och jag är en av de värsta. Jag tänker bara på vad som är bra för mig. Fast det gör alla andra också, men det vill de inte erkänna. Egoismen har länge haft en dålig klang. Men nu har den börjat anses som något positivt. Den ekonomiska krisen har ändrat förutsättningarna för människorna. Nu har det nästan blivit en folkrörelse att bli underkonsumist. Och som vanligt är det ungdomen och främst vi 70-talister som går i bräschen för en ny och förnuftigare värld.

1974 var världens befolkning 3,8 miljarder. På 35 år har den ökat med ca 3,2 till 6 miljarder. Det begriper ju alla som har kvar lite hjärnsubstans, att så här kan det inte fortsätta. Det är inte bara det att vi blivit för många, utan jordens resurser håller på att skövlas nu när det blir alltfler som ska ha allt högre standard. Det vill till att medvetenheten om vårt utsatta läge ökar om det inte ska bli en förödande katastrof. Nu hör man från Kristdemokraterna att man vill sänka skatten för alla pensionärer. Det är helt obegripligt. Alla dessa 40-talister som redan har stora förmögenheter och pensioner ska nu få frossa i ännu mera pengar och överkonsumera, ja det är helt groteskt. Det är så att vi 70-talister skäms över våra föräldrar.

Det är nu det gäller för alla oss underkonsumister, att sprida vårt budskap till alla som har vett att ta det till sig. Det är viktigt att regeringen Reinfeldt skärper sig och tar sitt ansvar. Vi i Sverige bör bli Egoismens högborg och ett föredöme för andra länder. Det måste bli ett slut på detta frosseri på jordens knappa resurser. Det finns ingen anledning för oss att köpa en massa skräp från Kina som vi inte behöver. Drar vi ner på konsumtionen så har vi alla möjligheter till ett bättre, rikare och mindre stressigt liv. En egoist som mår bra och har gott samvete, det är vad som måste vara målet för oss alla.



Bookmark and Share

Lennart Karlsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/zzellers (BY CC 2.0)

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Att vara lärare är ett oerhört stort och viktigt jobb. Varför inte göra det lite roligare och mer spännande - samt vinstgivande - för alla parter?

 Angus Liddell

POLITIK & SAMHÄLLE
"De äldre har inte varit i närheten av dagens ungas matvanor."
Foto: flickr/stevendepolo (BY CC 2.0)

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Det finns förvisso inget skäl att införa något förbud mot att jobba tills man är 75 för den som vill, men Reinfeldt borde fundera över hur vi ska få folk att ens bli så gamla i framtiden.

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Mikael Miettinen (BY CC 2.0)

Efter oss syndafloden
På sextiotalet trodde man fortfarande att en förändring var möjlig, att samhället kunde förändras, att negativa tendenser kunde bekämpas. Men man förlorade kampen.

 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/ff137 (BY CC 2.0)

Vem har inte kastat en snöboll på skolgården?
I den nya skolan är de mer än fyra gånger så många - 26 stycken - i klassen. Min son förväntas passa in likt en pusselbit, men gör det inte alls.

 Anitha Östlund

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/woodleywonderworks (BY CC 2.0)

Vi har det så bra men vi har det så jobbigt
Hemmets lugna och trygga famn finns inte mer. Den har inte funnits på årtionden.

 Pia Isaksson

Nyhetskommentator Angela Larsson


Foto: flickr/David Boyle (BY CC 2.0)

Jobba till 75 år: Reinfeldt - de äldre behöver bättre omsorg, inte mer jobb
Var inte poängen med att slita och jobba till 65 att man skulle ha ett par år på sig att unna sig allt det där underbara som man inte haft tid eller pengar till - innan man blir dement?

 Angela Larsson

POLITIK & SAMHÄLLE
"Vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar."
Foto: flickr/DFID - UK Department for International Development (BY CC 2.0)

Vapenexporten måste avskaffas
Sverige ligger på femte plats när det gäller att exportera vapen till fattiga länder. De vapen som exporteras används ofta i inbördeskrig som orsakar fattigdom och flyktingströmmar.

 Göran Ording

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Karlsson

Publicerad:
29 jun 2009 kl. 08.44

Skriv ut artikel


1040 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,2 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Massmedias bild av situationen i Syrien är felaktig
Marcus Borg

Bedrägeri som säljstrategi på Telenor
Magnus Stenson

Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Sverige inte redo att ha krogar med öppet till klockan 05.00
Fadde Darwich

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Iranierna har sig själva att skylla
Lars Nilsson

Jag talar om klass
Sten O. Andersson

Tänka mer, jobba mindre
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Skolproblemen behöver kreativa lösningar
Angus Liddell

Kommer vi ens att bli 75 år, Reinfeldt?
Tobias Jeppsson

Efter oss syndafloden
Jan Wiberg

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Jobba till 75 år - en genialisk idé, Reinfeldt
Lennart Karlsson

Egypten måste banta sin personal
Lennart Karlsson

Terapiarbeten tillhör framtiden
Lennart Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se