dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Yohannis Petersson publicerad 28 jan kl. 06.00:

Stefan Löfven (S) möter pressen
Foto: Frankie Fouganthin (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Stefan Löfven - ett intressant val

Sedan i söndags, och efter Expressens gissningar kring vem som kunde tänkas bli Juholts efterträdare, har jag med spänning följt jakten efter "den rätta".
Sedan i söndags, och efter Expressens gissningar kring vem som kunde tänkas bli Juholts efterträdare, har jag med spänning följt jakten efter "den rätta".

Bevare mig å socialdemokratins vägnar för FRA-förespråkaren Thomas Bodström. Vanja Lundby-Wedin? Om bara inte för AMF-affären 2009. Margot Wallström vill majoriteten se, men hon vill inte. Pär Nuder, den tidigare så arrogante - för att inte säga otrevlige - finansministern? Inte om man vill den socialdemokratiska oppositionen väl. Östros? För trist och tråkig.

På måndageftermiddagen hör jag någon nämna Morgan Johansson, före detta folkhälsominister, numera ordförande för justitieutskottet, relativt ung och medlem i Humanisterna. Någon efterfrågade en yngre partiledarkandidat under söndagens radiodiskussion. Med utgångspunkt i de urvattnade namn som Expressen presenterat, kändes en yngre partiledare som ett säkrare kort för sossarnas bästa.

Som metallarbetare och medlem i IF Metall har jag då och då läst hans krönikor, som förbundsordförande, i medlemsorganet Dagens arbete (DA). I fjol när hans namn hastigt nämndes som Sahlin-efterträdare, väcktes till och med min entusiasm för den presumtive S-ledaren med rötter inom Metall; bakgrund som svetsare, varm kärnkraftsanhängare och erkänt förtroende hos näringslivet - Stefan Lövfen. Som anat var han inte då särskilt tänd på att ta över partiledarrollen. Därför är det ytterst förvånande att han den 26 januari ändrat kurs.

Även om jag inte har för avsikt att ens proteströsta (S), om två år, kommer jag med spänning att följa Lövfen fram till valet 2014, och noggrant läsa alla hans krönikor som förbundsordförande, för att få ett hum om utifrån vilken plattform mannen kan vilja eller tänkas styra partiet. Om inte till valet 2014, så till 2018? Då har partiledaren, förutsatt att han sköter korten rätt, lyckats etablera ett personligt varumärke hos S-väljarna och övriga valmanskåren och lyckats utmana Reinfeldts efterträdare (förmodar jag, för han lär bara sitta denna mandatperioden) - som kan tänkas heta Anders Borg?

Mitt emot honom står då en medelålders representant för arbetarrörelsen, som lyckats omvända ett självgott parti till nya mål och visioner.




Bookmark and Share

Yohannis Petersson, Konservativ-liberal -demokrat


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Yohannis Petersson

Publicerad:
28 jan kl. 06.00

Skriv ut artikel


647 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 5 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Vi drömde om en cirkus
Bengt O Björklund

Valda dikter, del 1
Sam Carlquist

De kylskåpskalla mödrarna
Anja Wikström

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Reseavdragen - en morot på marginalen
Yohannis Petersson

Lagen mot kränkande smygfotografering ett hot mot yttrandefriheten
Yohannis Petersson

Polismord värre än vanliga mord? Del 2
Yohannis Petersson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se