dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Leif-Arne Undvall publicerad 24 sep 2010 kl. 06.00:

Stationshuset i Jörn - Sveriges vackraste stationshus?

Stationshuset i Jörn

"Många är de stationshus som nu står och förfaller, det känns lite som en symbol för spruckna drömmar."
Det är något speciellt med stationshus. Stationshuset i samhället jag växte upp var liksom symbolen för vägen bort, med nattågen kunde man nå fjärran destinationer som Stockholm och Göteborg och via Malmötågen kunde man till och med ta sig ända till Köpenhamn. Stationshuset i Järpen byggdes 1880 och då tog man i rejält. Då, ännu under 1800-talets sista årtionden, fick stationshuset stå som en symbol för den yttersta moderniteten, det byggdes i timmer men belades med panel - ingen gammal timmerstuga nu när framtiden var på väg in.

Väntsalen hade två glasade luckor in till expeditionen, den ena för biljetter, där man sköt två träskålar fram och åter under glasrutan som skiljde väntsalen från expeditionen. I den ena lade biljettexpeditören biljetten i den andra lade man pengar, så skiftades dessa under luckans glas som om den var en fångutväxling under kalla kriget. Ännu fick man en biljett som var av papp, svagt rosafärgad och rätt liten och som det klipptes hål i med en tång.

Stationshusen var ofta rätt stora, på övervåningen fanns det en paradvåning för stinsen. Jag vet, eftersom stinsens dotter gick i min klass och vi brukade gå upp på stationshusets vind för att leka ryska posten. Nästan halva klassen fick plats en gång.

Om vissa stationshus finns det anekdoter. I lilla Arvika är stationshuset en riktigt imposant byggnad. I residensstaden Karlstad däremot är stationshuset av mer blygsam storlek. Det berättas att när Oslobanan byggdes så råkade ritningarna till Arvikas och Karlstads stationshus bli förväxlade så att man började bygga det stationshus som var ägnat till Karlstad i Arvika och omvänt. När misstaget upptäcktes så var det försent att ändra så det fick bli som det blev. Nu var den som berättade detta för mig värmlänning, och det är som det är med värmlänningar.

På linjen mellan Storlien och Trondheim, helt nära Stjördal ligger den lilla stationen Hell. Där säljs vykort med bild på stationen med skylten "Hell" väl synlig, till främst engelska turister. Som en extra knorr finns där på stationshuset till vänster under skylten en dörr märkt "Gods ekspedisjon".
Många är de stationshus som nu står och förfaller, det känns lite som en symbol för spruckna drömmar.

En dam jag känner på Höglandet köpte sig ett nedlagt stationshus. Hon visade mig undervåningen där allt var intakt, fula obekväma gröna bänkar i väntsalen, mörkt stengolv och biljettluckorna i glas. Stationshuset var som det lämnats då linjen upphörde. Hon skulle ha galleri i nederdelen och behålla den intakt. I sådana fall så blir ändå stationshuset en symbol för även nya drömmar.

I Jörn står ett stort och vackert stationshus. Det är timrat och tre våningar högt. Jörnborna påstår att deras stationshus har blivit utsett till Sveriges vackraste i någon slags omröstning, och gärna för mig, det är riktigt fint. Något som är intressant är att trots att stationshuset i Jörn byggdes 30 år efter det stationshus som byggdes hemma i min barndomsby så valde man här att låta bli att klä det timrade huset med panel. 1880 var det viktigt att stationshuset skulle utstråla modernitet, 1910 så härskade nationalromantiken, unionen var upplöst, miljoner svenskar utvandrade och man vände blickarna bakåt, till "fornstora dar" och politiken gick ut på att åter göra Sverige stort inom dess gränser.

Man ville utveckla och fylla Norrland med nybyggare. Viktigt då var att stationshusen påminde om de fornstora dagar som man ville vinna åter, med hjälp av de järnbanor som drogs för att underlätta utbyggnaden och exploateringen av norra Sverige.

I Jörn knöt stambanan an till tvärbanan till Arvidsjaur. Under seklets första årtionden reste man inte på natten, varför det behövdes hotell där de resande kunde övernatta. Numera är hotellet invid stationshuset stängt och tillbommat. På väggen har någon satt upp ett anslag om att byalaget har köpt huset och ber om att huset skall gå fritt från vandalisering. Det påstås att Lenin övernattade på hotellet på sin resa från Stockholm till Helsingfors.

Stationshuset i Jörn används inte som stationshus längre, men byalaget har tagit på sig att hålla en del av väntsalen öppen, de städar och håller fint. I en annan del så har man en kombinerad hantverksbutik och kafé. Kanske är det för att jag känner så för dessa stationshus som jag blir så glad över att det finns grupper här och var som vill bevara dem.

Möjligen är avfolkningen av Norrlands inland oundviklig, vad vet jag. På vissa ställen har man gett upp och håller på att dö sotdöden, på andra försöker man med kreativitet och tjurighet åstadkomma någon slags utveckling. Nog ser Jörn på sina ställen dött och avfolkat ut, de flesta butiksfönster är tomma och husen längs Storgatan förfaller. Inte tror jag det räcker med att lyckas hålla liv i en gammal stationsbyggnad, om än "Sveriges vackraste" för att vända utvecklingen. Men det visar på att där uppenbarligen ändå finns folk som bryr sig och jobbar ihop för något de tror på. Ibland kan det räcka långt, riktigt långt.



Bookmark and Share

Leif-Arne Undvall, Grötmyndig, självgod och vanlig


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Leif-Arne Undvall

Publicerad:
24 sep 2010 kl. 06.00

Skriv ut artikel


2315 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 4 / 5 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Vapenavtalet med Saudiarabien - en skam för Sverige
Hesham Bahari

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Leif E Ström

Skoputsning i Afrika
Jan Wiberg

Uppdrag granskning kan hämma muslimsk debatt
Amanj Aziz

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
SD:s dolda agenda avslöjad
Michael Gajditza

Jag hoppar av ekorrhjulet och går off-grid
Helena Mattsson

SD ökar samtidigt med klyftorna i samhället
Lennart Karlsson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Funkig Nils Landgren och Visby Storband levererar
Leif-Arne Undvall

Murras i Visby - vem tar hand om notan?
Leif-Arne Undvall

Jerusalem - Simon Sebag Montefiore
Leif-Arne Undvall






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se