dcsimg
Måndag den 20 maj 2013 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Dagens skrivtips: Upploppen i Husby | VM-guld i hockey | Fler anmäler mobbning i skolan Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Lennart Karlsson publicerad 6 jul 2012 kl. 06.00:

Glad cafégäst i Spanien
Foto: flickr/miamism (BY CC 2.0)

Spanjorer och tyskar borde byta jobb!

Klimatet i Sydeuropa är inte särskilt gynnsamt för arbete, däremot för njutningsliv. I Nordeuropa är det tvärtom.
Nu har topparna inom EU tydligen lyckats lösa den mesta akuta ekonomiska krisen. Men den glädjen kommer nog inte att vara särskilt länge, för den grundläggande orsaken till krisen kvarstår. Och den är nämligen olikheten mellan folken i södra och norra Europa. Om den här verkligheten skrev filosofen J J Rousseau redan för 250 år sedan. I norra Europa var klimatet betydligt ogynnsammare och där fick folken jobba hårdare för att överleva. Men det utvecklade i gengäld tankeförmågan och solidaritet människor emellan. I söder var det däremot varmt och skönt nästan året runt och där var det betydligt lättare att förfalla till njutningsliv. Det där är en realitet även i dessa dagar. Ingen i Spanien vill väl stå vid en svarv i 33 graders värme fem dagar i veckan. Men det där kan man uthärda i det svala norra Europa.

Framtiden för Europa är givetvis en arbetsfördelning. Tyskarna till exempel borde banta ner sitt envisa slit och släp vid svarven och i stället ta ut långa semestrar i det varma Sydeuropa. I stället kan spanjorerna flytta upp till Tyskland och se till att maskinerna går för högvarv. För de datorstyrda svarvarna måste utnyttjas till max, allt för hålla kineser och indier stången på den globala marknaden. En sådan arbetsfördelning skulle minska den nuvarande spänningen mellan norr och syd. Sammantaget går det ju egentligen väldigt bra för Europas ekonomi. Men nu gäller det bara att fördela jobb och fritid på ett rättvist sätt.

Helt klart är att tyskarna jobbar alldeles för mycket och har blivit alldeles för tungfotade. De har till exempel inte vunnit Europamästerskapet i fotboll sedan 1996 och gör det inte den här gången heller. Numera är det sydeuropéerna som är extra lättfotade och fintar bort de tröga tyska muskelpaketen. Det är nog dags för tyskarna att tänka om och fundera över om allt slit och släp är värt sitt pris.

Filosofen Rousseau är alltså mycket aktuell. Det är i dagarna 300 år sedan han föddes och det har skrivits en del artiklar om honom. Den mest intressant är kanske Ekerwalds Rousseaus idéer lever vidare - 300 år senare i DN 30/6 2012.



Bookmark and Share

Lennart Karlsson,


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Andrey Okonetchnikov

Medelklassen i Moskva
Livet börjar likna det tsaristiska Ryssland med en sysslolös överklass och en fattig underklass.

 Yngve Karlsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Billy Alexander

Yttrandefriheten under attack i USA
Friheter som för oss i Sverige är självklara, är hotade i USA.

 Theo Gerken

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Yarik Mishin

Filosofisk fasta
Julen varar än till fasta, men fastan varar hela året.

 Ladislaus Horatius

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: Oiving (BY CC 3.0 via Wikimedia Commons)

Palmeutredningen sjunger på sista versen
Tjugoåtta år efter mordet på Olof Palme så utreder man fortfarande mordet - men vad kan vi egentligen förvänta oss efter så här lång tid och av en så liten spaningsgrupp?

 Tobias Jeppsson

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Liv Unni Sødem

Feminismen och islamofobin
Många svenska feminister med utländsk bakgrund verkar uttrycka extremistiska åsikter mot muslimer i syfte att säkra ett fotfäste i en värld där islamofobi har blivit en utbredd valuta.

 Ammar Abu-Arqoub

POLITIK & SAMHÄLLE

Illustration: Billy Alexander

Mer tillväxt blir katastrofalt
Åtstramningarna i Sydeuropa har varit förnuftiga och välgörande. Nu har folk inte råd längre att slösa pengar på onödigheter. Men att spela fotboll är nödvändigt.

 Lennart Karlsson

Sourze bevakar: Italien


Foto: miche_car

Möten som berikar
När jag såg Mario djupare i ögonen såg jag någonting nytt. Vemod? Trots hans leende fanns känslan där och jag blev orolig.

 Annika Widén

flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Lennart Karlsson

Publicerad:
6 jul 2012 kl. 06.00

Skriv ut artikel


767 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,7 / 3 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Medelklassen i Moskva
Yngve Karlsson

Filosofisk fasta
Ladislaus Horatius

Palmeutredningen sjunger på sista versen
Tobias Jeppsson

Eurovision Song Contest 2013 - 'We are one'
Anny Berglin

Den mörka sidan av Facebook
Malin Michea

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
För ordspråket, i tiden
Ladislaus Horatius

Kvinnan som älskade Hitler
Kristina Simar

Assange och journalisterna
Marcus Nordquist

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Medelklassen i Moskva
Yngve Karlsson

Yttrandefriheten under attack i USA
Theo Gerken

Filosofisk fasta
Ladislaus Horatius

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Mer tillväxt blir katastrofalt
Lennart Karlsson

Tre stora faror hotar mänskligheten
Lennart Karlsson

Jag är en kortrandig människa
Lennart Karlsson






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se