dcsimg
Fredag den 25 maj 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Bostadsrätt vs hyresrätt? | Egyptens presidentval | EU-toppmötet  Börja här!

POLITIK & SAMHÄLLE
Artikel av Sofia Hadjipetri publicerad 12 maj 2005 kl. 12.51:

Spanien legaliserar illegala gästarbetare

Mellan den 7 februari och 7 maj i år kunde illegala gästarbetare i Spanien att registrera sig hos Seguridad Social, Spaniens försäkringskassa. 690,679 gjorde det. 5,765 fick avslag.
År 1980 levde och arbetade det i regionen Madrid 30,500 immigranter. Tio år senare har de ökat till 61,500. I dag, år 2005, är de cirka 800,000 till antalet. Den största andelen av immigranterna sysselsätter sig med de lågavlönade arbeten den typiske madrileñon för länge sedan övergivit; de vårdar sjuka, serverar kaffe, bygger ut staden, rensar fisk, lastar fruktlådor, bär bud, städar medelklassens hem, samt avlägsnar skräp från stadens gator och portgångar. Tillsammans formar de på så vis ett kollektiv som har visat sig vara oumbärligt för huvudstaden. Ett dygn utan immigranter är därmed liktydigt med tjugofyra timmar genomsyrade av kaos.

Alla immigranter arbetar emellertid inte "vitt", som vi skulle säga i Sverige. Den 7 februari i år och tre månader framåt fanns dock en möjlighet, för de som hade varit inskrivna i Madrid sedan augusti 2004 och kunde uppvisa ett arbetskontrakt, att registrera sig hos Seguridad Social, Spaniens Försäkringskassa. Regeringens intentioner att erkänna immigranternas betydelse och få bukt med svartarbetet anses ha varit, enligt de spanska mediernas rapportering, ett lyckosamt projekt. Och då icke att förglömma de förlorade intäkterna, huvudsakligen från arbetsgivarnas sida, som nu äntligen också kan börja inkasseras. En vecka innan registreringstiden går ut, kalkylerade den madridbaserade morgontidningen El País att de ansökningar som hittills godkänts skulle inbringa cirka 215 miljoner euro i extrainkomst till staten - per månad. Beräkningen avsåg i detta fall dokument inlämnade av immigranter i hela landet och alltså inte enbart i Madrid. Det är i vilket fall som helst ingen dålig ny månadslön.

När det fortfarande var tjugo dagar kvar fram till kl. 23.59 den 7 maj, den fastslagna tidpunkten för att senast lämna ifrån sig ansökningshandlingarna, ökades kapaciteten för att tillgodose immigranternas behov. Man öppnade ett nytt socialkontor på Avenida del Mediterráneo. Beläget i Madrids finare stadsdelar, kunde man på nyheterna kvällarna innan slutspurten skåda de timslånga köerna med bekymrade kvinnor och män från Ecuador och Rumänien, Marocko och Bolivia, Ukraina och Colombia, för att bara nämna ett fåtal ursprungsländer. Och registreringarna fortsatte att strömma in, ända in i sista minuten. Taleskvinnan för immigrations- och emigrationsdepartementet, Consuelo Rumí, underströk att den tre månader långa processen inte syftade till att hejvilt dela ut arbetstillstånd till alla som vill pröva lyckan i Spanien. Som immigrant ska man alltså dels uppfylla kravet med mantalsskrivning före augusti år 2004, dels kunna visa upp ett arbetskontrakt.

Enligt gratistidningen "20 minutos" (050510) uppskattas antalet immigranter som har lämnat in sina handlingar till 690,679, varav en dryg fjärdedel, eller 170,784, befinner sig i huvudstaden Av de sistnämnda har 5 765 fått avslag. Det innebär att en av trettio immigranter i Madrid måste fortsätta slita upp till tio timmar om dagen med en lön som en sjuttonåring i Stockholm kan tjäna ihop på sitt extraknäck på Ica i Vällingby.

Alberto Acre skrev i La Insignia (050212) om sin pakistanske vän som, för 580 euro/mån, arbetar "svart" som lärling hos en murare. När arbetsgivaren erbjuder sin anställde att erhålla ett lagligt arbetskontrakt, menar den förstnämnde att lärlingen själv måste stå för det senaste halvårets arbetsgivaravgifter (!). Har den anställde inga resurser att betala, vilket gissningsvis är fallet då lönen inte ens tillåter sådana spekulationer, kunde han välja mellan att fortsätta jobba illegalt eller hamna på gatan. Vem kan Acres pakistanske vän vädja till? Ingen. Och fackförbunden kan inte heller agera då han ju enligt dem inte existerar.

I den pakistanske mannens fall handlar det egentligen inte ens om ett avslag, utan om en chans som aldrig kan tas. Kanske blir sista utvägen därför att smussla ett par euro till någon under bordet? Patricia Rocha flyttade till Spanien från Colombia för 22 år sedan. I hennes dagliga arbete som tandläkare får hon höra många sydamerikanska patienters berättelser. Exempelvis, säger Rocha, när vi pratar i hallen till hennes våning vid Puerta del Sol i centrala Madrid, känner hon en ung kvinnas som tre år bakåt i tiden emigrerade från sitt land i Sydamerika för att bo och arbeta i Spaniens huvudstad. När den unga kvinnan bad sin "chef" i Madrid om ett arbetskontrakt, vägrade denna och när hon vidare behövde operera sitt ena knä fick hon vare sig hjälp att betala läkaringreppet, eller sjukersättning för tiden då hon inte kunde dyka upp på jobbet. "Flera personer har bett mig utfärda ett dokument där jag intygar att de har varit mina patienter", säger Rocha. Hon menar att många gånger kan en sådan handling vara immigranternas enda möjlighet att visa att de har varit på rätt plats vid rätt datum. När nöden är knapp, är alla medel tillåtna. "Den desperata situationen många befinner sig gör att det till sist bildas en marknad, där man kan muta sig till falska underskrifter", fortsätter Rocha, även om hon också betonar att hon själv aldrig har tagit emot pengar eller bekräftat osanna uppgifter.

Även om immigranterna i fråga inte lyckas få arbetsgivaren att ge dem det efterlängtade arbetskontraktet, tar de sig till det fräscha kontoret på Avenida del Mediterráneo. Med ett tandläkrintyg hoppas de åtminstone kunna bevisa att de har befunnit sig i Madrid före augusti förra året. Och medan de får avslag kan Karin Larsson, 22 år gammal, svensk medborgare, bosatt i Madrid och anställd av Securitas Spanien, fortsätta jobba i projekt med en lön på minst 1100 euro/mån, netto.



Bookmark and Share

Sofia Hadjipetri, Korrespondent för Sourze i Madrid


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

POLITIK & SAMHÄLLE
Harvard University
Foto: Daderot (BY CC 2.0 via Wikimedia Commons)

Ovetenskapsparadigmet
Hadronic Mechanics och dess konsekvenser kullkastar hela det nuvarande ovetenskapsparadigmet.

 Leif Erlingsson

POLITIK & SAMHÄLLE
Svenska utvandrare passerar genom Boston.
Illustration: H. Arnold Barton, A Folk Divided: Homeland Swedes and Swedish Americans, 1853 (Public Domain)

"Söta bror, hjälp oss!"
Tre bröder växte upp i backstugan. En reste till Amerika, och sen var de bara två.

 Karin Edvall

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/hagge (BY CC 2.0)

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Jag vill vara stolt över mitt hemland utan att behöva skämmas för det.

 Pia Isaksson

POLITIK & SAMHÄLLE
Handelsminister Ewa Björling räds ej ännu en ko på isen
Handelsministern utlovar inom kort underlag till ett nytt styrt politiskt tänkande för Alliansens kärna Arbetslinjen. Hon tror sig överraska medborgarna med unika beräkningar i ett redan unikt land.

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Andrew Choy (BY CC 2.0)

Skoputsning i Afrika
Jag var i Afrika och jag lät putsa mina skor. De var dammiga och jag gav efter för en skoputsares påpekanden.

 Leif E Ström
 Jan Wiberg

POLITIK & SAMHÄLLE

Foto: flickr/Edwin Torres Photography (BY CC 2.0)

En dåres lördagskrönika
Elektroniska produkter går idag inte så mycket sönder, som att de faktiskt programmeras att sluta fungera efter en tid.

 Anders Braune

POLITIK & SAMHÄLLE
Värt att veta om Gardasil och livmoderhalscancer
Behandlingen av livmoderhalscancer går ut på att man preventivt detekterar förändrade celler och tar bort dem innan de utvecklas till cancer. Vi har alltså redan en i princip hundraprocentig behandlingsform.


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Sofia Hadjipetri

Publicerad:
12 maj 2005 kl. 12.51

Skriv ut artikel


1882 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 1,8 / 6 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Noll procents arbetslöshet ingen omöjlighet!
Lennart Karlsson

För Juholt en toast skagen - för unga ett jobb
Henrik Von Sydow

En arbetskraftsarmé som inte används
Tomasz Striner

Vid arbetsmarknadens ättestupa
Anitha Östlund

Uppdragstagares rätt till a-kassa utreds
Fredrik Arvas

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Judehatet spirar åter på Balkan
Shqiptar Oseku

Universitet = lekskola?
Yvonne Björklund

Jag studerar till arbetslös ekonom
Martin Andersson

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Ovetenskapsparadigmet
Leif Erlingsson

'Söta bror, hjälp oss!'
Karin Edvall

Jag älskar Sverige, mitt hemland!
Pia Isaksson

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Ingen slump att Di Leva släpper CD i valtider
Sofia Hadjipetri

Di Leva: Rymdblomman talar ut
Sofia Hadjipetri

Sourze möter CD-aktuella Britta Persson
Sofia Hadjipetri






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR





Upplevelsepresent.se