Fredag den 10 februari 2012 Ny användare | Logga in  
Sourze - alla har något att berätta

Skriv idag om: Sverige och korruption | Löfvéns riksdagsutanförskap | Kärnkraftssäkerheten i Sverige Börja här!

SEX & KÄRLEK
Artikel av Hilda Lorentzon -Troell publicerad 6 jan 2003 kl. 15.23:

Slampa till flickvän

Inte ska man utnyttja någon som aldrig upplevt kärlek?
När Sara var 15 och gick i nian blev hon kär, trodde hon. Hon gick och simtränade och i samma klubb fanns det en pojke som trånade efter henne. Sara som hela sitt liv hade haft en ful period, blev såklart till sig av lycka.

På en dag hade Sara blivit kär i pojken också. De var lyckligt kära och hon gjorde allt vad pojken behagade. Till slut så märkte hon inte vad som var rätt och fel för hon litade så mycket på sin pojkvän. Hon trodde aldrig han kunde göra något illa mot henne.

Han blev arg när hon pratade högt, men det var bara för att skydda henne, han blev ilsken när en kille från klassen ringde för att kolla vilka läxor de hade och han blev förbannad när hon pratade om andra pojkar. Men allt detta gjorde han för han tyckte om henne och brydde sig.

- Jag vill ju inte ha en slampa till flickvän.

En dag kom Sara för att träffa sin pojkvän på ett café i staden. Han satt med ryggen mot henne med en söt flicka med mandelögon.

- Det här är Manella, hon är min nya flickvän. Ha det bra.

Saras liv tappade mening, trodde hon. Allt hon hade gjort, hade hon ju gjort för honom. Flickan levde i en bubbla i ett år, hon träffade bara sina tjejkompisar och inga pojkar, i hopp om att den gamla pojken skulle se hur bra och oslampig hon var. För det hände ju fortfarande att han kollade upp henne.

När hon pratade med sina vänner förstod hon att det inte var normalt med pojkvänner vars kompisar kollar upp vem man hängde med och liknande. Hon förstod att det inte var normalt att alltid vika sig i bråk och konflikter med rädsla för att pojkvännen ska göra slut. Hon förstod att det fanns bra killar.

Nu går Sara sista året i gymnasiet. Hon har ju ingen pojkvän men är ändå lyckligare nu än med oäkta kärlek. För nu lever hon med vetskapen om att det finns bra pojkar och hon har rätt att bli gränslöst förälskad utan att be om ursäkt eller bli rädd.



Bookmark and Share

Hilda Lorentzon -Troell, Behöver en smäll på käften för att komma i balans


Vad tycker du om detta? kommentera detta via Facebook









SENAST IN

SEX & KÄRLEK

flickr/fieldmuzick (BY CC 2.0)

Livet är ett kalejdoskop
Snurra ett varv och du får ett nytt, vackert mönster.

 Kerstin BloodHolland

SEX & KÄRLEK
Pedofili en läggning?
"Det är väldigt konstigt att man vill få pedofiler accepterade i samhället! I mina ögon är det ingen läggning, utan en sexuell störning!"

SEX & KÄRLEK
Storleken har ingen betydelse!
I dagens samhälle är det många killar som tänker på storleken på sin snopp, men även tjejerna bryr sig om storlek! Detta gör att killarna blir mer vaksamma när det kommer till vilka tjejer som ska raggas på.

 Angel Mattsson
 Elin Amour

SEX & KÄRLEK
I mobilappen skapas en "liggkurva" utifrån ljud, rytm och tid.

Ligg-app ska få unga att ha säkrare sex
"Appen i sig gör det inte säkrare att ha sex men den sätter kondomanvändningen i ett humoristiskt sammanhang och påminner om kondom så nära det sexuella mötet som möjligt."

 Robert Pantzar

SEX & KÄRLEK
Ann Velin

En partner räcker för mig
Jag brukade se upp till dem. De som kunde låta sina partners vara intima med andra utan att tappa bort kärleken till varandra. Ett tag hade jag till och med lite dåligt samvete för att jag inte kunde vara sån själv.

 Ann Velin

SEX & KÄRLEK
Ann Velin

Vill du vara otrogen?
Precis som vissa föräldrar inte borde få ha barn, så borde vissa individer inte få ha några förhållanden. Men man kan inte ändra på allting som man tycker är fel.

 Ann Velin

SEX & KÄRLEK
Jag bojkottar kärlek
Så fort man träffar en kille så är man så söt och bla bla bla, sedan visar det sig att killen har två andra tjejer på G samtidigt...vad handlar det om? Har de snälla männen utrotas!?


flera



OM DENNA ARTIKEL:
Om skribenten
Hilda Lorentzon -Troell

Publicerad:
6 jan 2003 kl. 15.23

Skriv ut artikel


6171 Läsare:


Dela:
Bookmark and Share
Betyg: 2,8 / 63 röster

BETYGSÄTT ARTIKEL:
Toppbetyg!
Riktigt bra
Lagom bra
Ganska kass
Riktigt dålig
FLER ARTIKLAR OM SAMMA ÄMNE:
Livet är ett kalejdoskop
Kerstin BloodHolland

Pedofili en läggning?
Angel Mattsson

Storleken har ingen betydelse!
Elin Amour

Ligg-app ska få unga att ha säkrare sex
Robert Pantzar

En partner räcker för mig
Ann Velin

DE SOM HAR LÄST DENNA ARTIKEL HAR OCKSÅ LÄST:
Partners som tar sperma i munnen finns
Michael Lundahl

Är 'Porr-Linda' en dålig förebild?
Anna-Carin Collin

De mest oattraktiva kvinnorna
Sonya M'Rad

FLER ARTIKLAR I SAMMA KATEGORI:
Livet är ett kalejdoskop
Kerstin BloodHolland

Pedofili en läggning?
Angel Mattsson

Storleken har ingen betydelse!
Elin Amour

FLER ARTIKLAR AV SAMMA FÖRFATTARE:
Låtsades att jag campade
Hilda Lorentzon -Troell

Dålig på teater
Hilda Lorentzon -Troell

Nyår är onödigt
Hilda Lorentzon -Troell






Avancerad sök...
Jobbsök

Sök enkelt bland tiotusentals
jobbannonser hos Workey:


VAD

titel, nyckelord el. företag

VAR