 |
SKÖNHET & MODE
Artikel
av Jan Wiberg
publicerad 11 sep 2010 kl. 06.00:
Slöja bättre än svenska tjejers vulgoideal
"Dessa kvinnor med huvuddukar och dolda ben visar med sitt sätt att klä sig att de söker något annat, andra värden än de vår sexualfixerade storstadsverklighet bjuder. De visar att de tror på äktenskap, familjeliv och att de har en gudstro."
Det är något otidsenligt, gammaldags sedesamt över dessa muslimska kvinnor som numera rör sig i vår miljö, på våra gator och torg. Ett fåtal verkar visserligen extremistiska, går beslöjade, gömmer sig bakom niqab eller burka. Men de flesta nöjer sig med att täcka håret och klä sig i långa kappor för att undvika väcka uppmärksamhet. Undvika mäns blickar.
För man kollar, när man är man. Man kollar in tjejer, kollar utseende, kollar benen, figuren, håret. Man letar efter möjliga partners, kollar om man har chans på någon. Man är nyfiken, söker efter feromoner som nosande hundar. Sådan är den urbana miljön och så har det kanske varit i alla samhällen, vid alla möten, i alla tider.
Men dessa kvinnor med huvuddukar och dolda ben visar att de inte vill bli uppmärksammade. De sysslar med sitt, har sina verksamheter och de tittar inte efter killar, är inte mottagliga för kontaktsökande och vill inte ha några närgångna blickar. Vill inte ha dessa ytliga kontakter och denna sexualiserade närhet till obekanta mötande i stadsvimlet. De visar med sitt sätt att klä sig att de söker något annat, andra värden än de vår sexualfixerade storstadsverklighet bjuder. De visar att de tror på äktenskap, familjeliv och att de har en gudstro.
Och de behöver inte ha blivit indoktrinerade till sina ställningstaganden. Kanske har de själva kommit fram till dessa ideal från anno dazumal. Det är i alla fall något otidsenligt, sedesamt och gammaldags över dem.
Och de skiljer sig markant från det vulgära luderideal som unga svenska tjejer verkar identifiera sig med. De skiljer sig från svenska som tjejer klär sig djupt urringat, i kortkorta kjolar och skyhöga klackar, som super, gapar och svär, som gör allt för att bli uppmärksammade. Dessa svenska tjejer som verkar tro på kosmetikaindustrins budskap och ser l'Oréal-reklamen som sitt evangelium, förefaller vid jämförelse desperata och nästan tragiska i sitt sätt att bjuda ut sig.
|